Lidovky.cz

Zná Petr Nečas své pravomoci ohledně BIS?

  11:47

Premiér v rozhovoru pro týdeník Respekt prohlásil, že nemůže úkolovat Bezpečnostní informační službu. Zákon o ní to však vládě umožňuje.

Premiér Petr Nečas v rozhovoru pro týdeník Respekt uvedl několik myšlenek, kterým je třeba věnovat pozornost. Ve snaze „odklonit“ pozornost od průšvihů svých bývalých a současných ministrů ODS – Pavla Drobila, Martina Kocourka, Alexandra Vondry – si několikrát rýpl do koaliční TOP 09 i do opozičních sociálních demokratů. A navíc prohlásil, že coby premiér nemá právo úkolovat Bezpečnostní informační službu (BIS), například aby se zabývala vlivem finančních skupin na rozhodování politiků.

ČESKÁ POZICE přináší několik premiérových výroků v rozhovoru:

Nečas o „topce“

„Způsob, jakým média nonšalantně přešla výběrová řízení na ministerstvu práce a sociálních věcí (šéfem tohoto resortu je Jaromír Drábek z TOP 09 — pozn. red.), kde byly miliardové zakázky bez výběrového řízení, kde v dodavatelském řetězci jsou firmy s anonymními akciemi, a nic se neděje.“

„A to jsem vynechal privatizaci OKD, což by se mělo ve spojitosti s vaším nakladatelstvím Economia (vydává týdeník Respekt a jeho majitelem je miliardář Zdeněk Bakala — pozn. red.) zmínit, protože to je velmi závažný případ, v němž policie vyšetřuje podezření z pěti trestných činů.“

„Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg například neváhal jako ústavní činitel pomáhat soukromému zájmu českého podnikatele Zdeňka Bakaly při nákupu nakladatelství Economia od jeho původních německých majitelů. Přece, kdybych toto udělal já, tak mě ukřižujete.“

Aféry ČSSD

„Zapomínáte na všechny gripeny, Mostecké uhelné společnosti, privatizaci Škoda Plzeň. S ODS nic takového v rozměru desetimiliardových kšeftů spojeno není.“

Spolupráce s BIS

„To je opět mediální klišé. Nemám právo jakkoli úkolovat BIS… Jejich primárním úkolem je ochrana této země před působením jiných špionážních služeb a před mezinárodním terorismem. A mezi její úkoly patří i ochrana ekonomických zájmů ČR, to je pravda. Ale já řeknu velmi otevřeně, že v porovnání s těmi prvními klíčovými úkoly je to služba sekundárního charakteru.“

Petr Nečas by si měl lépe nastudovat pravomoci ohledně úkolování BIS, jimiž jako předseda vlády disponuje. Jen z přečtení webu BIS by se totiž dozvěděl: „Zákon jednoznačně vymezuje adresáty, kterým Služba předává výstupní informace. Jsou to vláda a prezident republiky. Výhradně z těchto dvou míst mohou být Službě také zadávány konkrétní úkoly.“ Premiér se tedy může obacet na BIS, aby šetřila nezákonné ovlivňování politiků a státních úředníků lobbisty.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.