Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Změní chování braniborských ministrů českou politickou kulturu?

  17:45

Braniborský ministr vnitra Rainer Speer a školství Holger Rupprecht (SPD) odstoupili z funkcí kvůli pomilování, respektive zneužití úřadu.

Bývalý braniborský ministr školství Holger Rupprecht (vlevo) a ministr vnitra Rainer Speer (oba SPD) vyvodili důsledky v rámci své politické odpovědnosti a odstoupili z funkcí. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Nedávno ztratil předseda braniborské vlády Matthias Platzeck (SPD) dva ministry, nota bene z vlastní strany. Oba odstoupili a jejich prohřeškům se bude leckdo zřejmě smát, zejména vládnoucí část české veřejnosti. Byli braniborští ministři skutečně natolik nervově labilní a přecitlivělí, že „neustáli“ patálii, nad níž by se u nás mnohý ani nepozastavil? Nebo si naopak máme přát, aby jako kdysi věrozvěsti přišli do Čech tentokrát Braniboři a přinesli trochu jejich politické kultury?

Důsledky ztráty laptopu

Bývalý braniborský ministr vnitra Rainer Speer (SPD) ztratil laptop. Ministr vnitra nemá co ztrácet laptop. A pokud už jej ztratí, nemůže se divit. Divili se však čtenáři deníku Bild. Ten na základě e-mailů v laptopu odhalil, že ministrovi Speerovi a jedné jeho spolupracovnici se před čtrnácti lety narodilo děťátko – mimo manželské lože.

To by se ještě dalo „zkousnout“, vzpomeňme, jak se krásně z podobné šlamastyky dostal bývalý ministr bez portfeje Jaroslav Bašta. „Byla to moje největší, ale nejkrásnější chyba,“ prohlásil Bašta. A kritičkám zvlhly oči. Nemrava a smilník to je, o tom žádná pochybnost, ale má srdce! Od té doby měl Bašta klid.

Ministr Speer však byl srab a jako otec se nechal zapřít. Matka dítěte, jehož otec byl úředně „neznámý“, pak pobírala sociální příspěvky! Speer se o ni postaral i jinak. Nechal ji zaměstnat jako státní úřednici. „Die Beamten“ mají velké výhody. V Německu stejně jako v Řecku se jim obtížně dává výpověď, neplatí daně ani pojištění.

A ukázalo se, že braniborský hrdina je tatínek, který si chtěl užít otcovské slasti, ale otcovské povinnosti hodit na Braniborsko. Teď mu to bylo spočítáno! Nahradil škodu způsobenou neoprávněným čerpáním sociálních dávek, odstoupil, platí výživné a ještě má doma co vysvětlovat.

Testovací auto

Bývalý braniborský ministr školství, mládeže a sportu Holger Rupprecht (SPD) měl služební BMW 730D s náhonem na zadní kola. A bylo mu to málo. Proto pověřil svého šoféra, aby mu pořídil BMW 740 DX s náhonem na všechna čtyři kola. Měl zřejmě péči, aby v nějaké zimní kalamitě nepřišlo Braniborsko o svého ministra.

Udělal to šikovně. Dealerská firma mu nabídla vysněné auto, zřejmě aby otestoval, zda je dobré i pro ministra. Od 17. prosince 2010 do 3. ledna 2011 používal ministr Rupprecht bezplatně testovací auto. Nejprve služebně a posléze s ním odjel na dvanáct dní lyžovat do Rakouska.

Členové braniborské vlády, Rainer Speer a Holger Rupprecht, vyvodili důsledky v rámci své politické odpovědnosti

Ministr Rupprecht „kreativním“ způsobem vlastně „šetřil náklady Braniborska“. Ono by to možná v podstatě šlo i oficiálně, kdyby tuto swapovou operaci předpisově nahlásil Branderburskému zemskému úřadu pro nemovitosti a stavby, který spravuje i vozový park zemské vlády.

Ministr Rupprecht prohlásil, že žádná škoda Braniborsku nevznikla a že nájemné za vůz 300 eur na den dealerovi zaplatí. Jenže s tím přišel, jak říkají Francouzi, s hořčicí po večeři. Až poté, co ho šéf parlamentní opozice Ingo Senftleben (CDU) vyzval, aby vůči sobě vyvodil důsledky, neboť má být příkladem pro 250 tisíc žáků a 20 tisíc učitelů v Braniborsku.

Čtyři závěry

Braniborská prokuratura začala případ vyšetřovat pro podezření ze zneužití úřadu a úplatkářství. Ministr Rupprecht odstoupil. Předseda zemské vlády Platzeck ho přísně pokáral. A prohlásil, že doufá, že se ve vládě již podobný případ nevyskytne. Gisela Rüßová z Transparency International však řekla, že ministři odstoupili i za menší přestupky.

Z toho lze vyvodit několik závěrů. Za prvé žádný člen braniborské vlády nezahájil hon na čarodějnice kvůli šmírování vládních činitelů s tím, že by případné informátory označili za lumpy a darebáky a že v takové zemi žít nechtějí. Za druhé, členové braniborské vlády vyvodili důsledky v rámci své politické odpovědnosti, i když se jim zpočátku nechtělo.

Za třetí, politikům v Braniborsku je předkládáno, že – ač smrtelníci – mají být vzory pro občany. A za čtvrté, Gisela Rüßová z Transparency International nikdy neslyšela o České republice.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!