Lidovky.cz

Zlaté časy pro podnikání s krtkem. Část zisku patří i Tvrdíkovi

  10:03
Z krtka se stal neoficiální maskot prohlubování česko-čínských vztahů a postavička získala i nového obchodního partnera. Čtvrtinu této firmy od loňska vlastní exministr Jaroslav Tvrdík.

Krtek a Panda foto: Reprofoto

Traduje se, že na nápad stvořit postavičku krtka, přišel výtvarník Zdeněk Miler, poté co na zahradě zakopl o krtinu. Od doby, kdy poprvé krtek ke kalhotkám přišel, se ale příběh animované postavičky od základů změnil. Z krtka se stal neoficiální maskot prohlubování česko-čínských vztahů a postavička získala i nového obchodního partnera. Čtvrtinu této firmy od loňska vlastní exministr Jaroslav Tvrdík. Loni v létě koupil podíl ve společnosti Little Mole Cartoon. Založila ji vnučka výtvarníka Karolína Milerová, jež vlastní licenci na autorská práva.

Podnikání s krtkem zažívá zlaté časy. Společnost v roce 2014 uzavřela kontrakt s čínskou televizí CCTV, a pro české a čínské děti natočily 52dílný seriál Krtek a panda (na snímku). Kontrakt v hodnotě stovek milionů korun uzavřela Milerová v rámci první oficiální návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně. Podnikatelské výpravě tehdy velel právě Tvrdík coby šéf Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce.

Obchod, který vnučka výtvarníka s Tvrdíkem uzavřela, podléhá informačnímu embargu. Tajemstvím je částka, kterou Tvrdík za podíl zaplatil, i to, jakou hraje v krtčím byznysu roli. Jako společník má ale nárok na část zisku.

Chybějící dokumenty

Informace o vstupu bývalého ministra obrany ve vládě Miloše Zemana a současného zástupce čínské firmy CEFC do Little Mole Cartoon začíná i končí v obchodním rejstříku. Veřejný registr pouze prozrazuje, že Tvrdík je společníkem firmy od srpna 2016. Smlouva o převodu podílu stejně jako veškeré účetní závěrky ve sbírce listin ale chybějí. LN proto oba obchodní partnery opakovaně žádaly o detaily transakce.

Veřejný registr pouze prozrazuje, že Tvrdík je společníkem firmy Little Mole Cartoon od srpna 2016. Smlouva o převodu podílu stejně jako veškeré účetní závěrky ve sbírce listin ale chybějí.

„Co bude tématem článku? Půjde o článek o Little Mole Cartoon, nebo o panu Tvrdíkovi?“ zajímal se Roman Kraus, mediální poradce společnosti, a tím další komunikaci ukončil. Záležitost odmítl komentovat i Jaroslav Tvrdík. Tvrdíkovo jméno se ve spojitosti s kreslenou postavičkou poprvé objevilo v roce 2014, kdy na státní návštěvu Číny doprovodili prezidenta Miloše Zemana vlivní podnikatelé. Na palubu vládního speciálu usedla i vnučka krtkova stvořitele Karolína Milerová.

Přímo před zraky Zemana a čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga pak podepsala lukrativní smlouvu s čínskou televizí CCTV. O kontrakt v předpokládané hodnotě stovek milionů korun se údajně zasadil právě Tvrdík. Vysokou prioritu obchodu naznačil i Miloš Zeman, když v závěru rozhovoru pro čínskou televizi plyšovým krtkem zamával. Výsledek obchodu, seriál Krtek a panda, mělo vůbec poprvé možnost vidět v červnu 2015 vybrané publikum přímo na Pražském hradě.

Byznys s hořkou příchutí

„Pro mě je tohle jeden z nejkrásnějších okamžiků mého života,“ řekla tehdy Karolína Milerová a výslovně za něj poděkovala Zemanovi i Tvrdíkovi. Tvrdík je tváří čínské invaze do českého byznysu. Jako prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce a zároveň zástupce čínské finanční skupiny CEFC nechybí téměř u žádné čínské investice. Díky podílu čínských investorů ve fotbalovém klubu SK Slavie Praha Tvrdík usedl v jeho dozorčí radě. Na angažmá v klubu je Tvrdík náležitě hrdý.

Byznys kolem kresleného hrdiny má hořkou příchuť. S licenční smlouvou na užívání autorských práv, díky níž Milerová může s krtkem podnikat, to totiž není jednoduché. Už pět let se s Milerovou soudí správkyně výtvarníkova majetku Milena Fischerová. Má totiž za to, že Milerová nemůže s postavičkou neomezeně obchodovat.

Jeho osobní účet na Twitteru srší fotografiemi s hráči klubu či celebritami s červenobílou šálou na krku. Snímky s krtkem ale chybějí. Krtek je totiž podle údajů v obchodním rejstříku Tvrdíkova osobní investice. Byznys kolem kresleného hrdiny má ale hořkou příchuť. S licenční smlouvou na užívání autorských práv, díky níž Milerová může s krtkem podnikat, to totiž není jednoduché. Už pět let se s Milerovou soudí správkyně výtvarníkova majetku Milena Fischerová. Má totiž za to, že Milerová nemůže s postavičkou neomezeně obchodovat.

Smlouva, kterou ve prospěch vnučky výtvarník dva měsíce před svou smrtí podepsal, nepamatovala na jeho dřívější závazky. A proto je podle právníků Fischerové neplatná. V ohrožení platnosti jsou tak i všechny smlouvy, které Milerová po smrti autora uzavřela. Situaci komplikuje táhnoucí se dědické řízení. Miler totiž napsal několik závětí, v nichž povolává různé dědice. Ani po šesti letech proto není jasné, kdo má výtvarníkův odkaz zdědit. Pravděpodobných dědiců je nyní šest.

Spory o krtka

  • Dlouholetá správkyně umělcova majetku Milena Fischerová před pěti lety Karolínu Milerovou zažalovala. Tvrdí, že „generální“ licenční smlouva, kterou její děd Zdeněk Miler sepsal ve prospěch své vnučky, je neplatná.
  • Před soudem se Fischerová pokoušela dokázat, že umělec v době podpisu smlouvy nebyl již k takovému jednání způsobilý. To soud odmítl.
  • V říjnu letošního roku Městský soud v Praze určil, že licenční smlouva je nedostatečně určitá, a proto i neplatná. Milerové soud zakázal dál poskytovat licence k postavičce. Verdikt je ale nepravomocný. Milerová se odvolala k vrchnímu soudu.
  • Není uzavřeno ani dědické řízení po výtvarníkovi. Dohodu dědiců podle Karolíny Milerové blokuje její matka a rodina uvažuje, zda nepodá návrh na omezení její svéprávnosti.
  • Zároveň se s Milerovou soudí firmy, které si chtějí udržet smlouvy, jež podepsaly ještě za výtvarníkova života.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.