Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Životní prostředí: Sněmovna plná lhostejných stran

  9:55

Zelený kruh odhalil rekordní nevstřícnost poslanců k ekologickým zákonům. Plných 57 procent hlasování skončilo pro ekologii fiaskem.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Rozpuštěná sněmovna projevila nejhorší přístup k životnímu prostředí od roku 1994. Počínaje tímto rokem asociace nevládních organizací Zelený kruh analyzuje hlasování poslanců podle toho, zda jsou pro zákony, jež by prospěly životnímu prostředí, zdraví lidí a účasti občanů na rozhodování o věcech, týkajících se jejich životního prostoru.

Ještě v polovině devadesátých let činila úspěšnost hlasování pro takové zákony 56,8 procenta. V období 2010 až 2013 bylo úspěšných už jen 42,3 procenta z celkového počtu 38 hlasování.

Ukazuje se, že v české sněmovně nepůsobila žádná strana, která by ctila konzervativní hodnoty zachování přírody a krajiny a životního prostředí vůbec. S analýzou Zeleného kruhu se lze seznámit na jeho webových stránkách.

Ještě že jsme v Evropě

Představa ekologů z počátku devadesátých let, že každá významnější politická strana bez rozdílu politického ukotvení bude mít silnou skupinu ekologicky smýšlejících a vzdělaných poslanců, se ukázala lichou.

Odsouvání problematiky životního prostředí na vedlejší kolej však není jen vina poslanců. Ministrům průmyslu a obchodu, a dokonce i životního prostředí se podařilo sněmovnou protáhnout také zákony, které životní prostředí výrazně poškozují.

Mezi takové bychom zařadili například novelu zákona o podporovaných zdrojích energie a zavedení podpory velkým energetickým zdrojům a zrušení malých projektů čisté domácí energie pro obce a rodiny. Anebo novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která prosadila snížení poplatků za výstavbu na orné půdě. Spravedlivě zmiňme jako pozitivní přehlasování prezidentského veta novely horního zákona rušící vyvlastňování pozemků kvůli dolování.

Patří k českému specifiku, že konzervativními hodnotami ochrany přírody a životního prostředí pohrdali ministři z ODS, strany, která se právě takovými hodnotami ohání.

Strany vládní koalice hlasovaly o ekologických normách z hlediska životního prostředí příznivěji než strany opoziční

A přitom strany vládní koalice hlasovaly o ekologických normách z hlediska životního prostředí příznivěji než strany opoziční! Velmi silně to ovlivnily zákony, přijímané na základě evropských směrnic. Takové povinné normy nelze obejít a ministrům, kteří je předkládají, spolustraníci nechtějí komplikovat život.

Ani tak žádná sláva. Z TOP 09, která si mezi stranami stála nejlépe, se pouze 60 procent hlasů jejích poslanců uplatnilo ve prospěch životního prostředí. Věci veřejné byly v těsném závěsu s 56 procenty hlasů pro. Z vládních stran upřela životnímu prostředí nejvíce poslaneckých hlasů ODS – 49 procent.

Levicové opozici jako by životní prostředí neříkalo nic. Komunisté se vykázali pouhými 34 procenty příznivých hlasů, sociální demokraté dokonce jenom 32 procenty.

Celkovou bídu výsledků dotvrzuje poslední rok působení sněmovny, kdy padesátiprocentní hranici prospěšných hlasů nepřesáhla ani jedna ze stran. V sedmnácti sledovaných hlasováních za poslední rok fungování sněmovny se ve prospěch životního prostředí našlo jen 36 procent hlasů.

Poslanci tahouni a poslanci brzdaři

Nejpříznivěji ve vztahu k životnímu prostředí hlasovali v posledním roce sociální demokraté Robin Bönisch a Václav Zemek. Z téže strany ovšem pochází i sedmnáct brzdařů na samém chvostu žebříčku s Milanem Urbanem a Michalem Haškem v čele.

Vraťme se však k pelotonu vstřícných, kde další chvályhodné příčky drží třináct členů TOP 09 a Starostů, nejlépe z nich si vedl Bořivoj Šarapatka. Čestné místo ve vedoucí skupině patří i Ottovi Chaloupkovi a Petru Skokanovi z Věcí veřejných a jedinému zástupci ODS Václavu Kubatovi.

Podobný obrázek nabízí i přehled hlasování poslanců za celé volební období, v němž poslanci TOP 09 a Starostů obsadili v ekologické vstřícnosti při hlasování první tři místa. Nejvíc hlasů dal životnímu prostředí Luděk Jeništa.

Pozornosti by neměli uniknout ti, jimž hlasování o ekologii nestálo ani za cestu do zasedacího sálu. Ze známých koaličních tváří patřili k největším absentérům při ekologických hlasováních David Vodrážka, Vít Bárta, Pavel Bém a Josef Dobeš.

Ekologické problémy takřka nestály za účast ani Pavlu Drobilovi (ODS), který byl dokonce – neúspěšným – ministrem životního prostředí. K největším opozičním absentérům pak patřil v celém funkčním období Michal Hašek, který vynechal přes polovinu hlasování a zároveň s pouhými čtyřmi hlasy pro životní prostředí – spolu s Břetislavem Petrem se třemi vstřícnými hlasy – kraloval opozičním brzdařům.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč