Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zimbabwe: Převezme Mugabeho žezlo „Gucci Grace“?

  16:40
Nejznámější africký diktátor Robert Mugabe už oslavil devadesát let, a proto začíná řešit, co se se Zimbabwe stane po jeho skonu. Za nástupkyni prosazuje svou o 41 let mladší a krajně neoblíbenou manželku Grace, které se ve zbídačené zemi kvůli jejímu rozhazovačnému nakupování posměšně přezdívá „Gucci Grace“.

Robert Mugabe s manželkou Grace během prezidentských voleb v roce 2013. foto: Reuters

Předávání republikánského žezla z otce na syna známe v afrických reáliích z Toga nebo Gabonu, že by však na černém kontinentu zesnulého diktátora nahradila v postu jeho manželka, je premiérou. Pokračování dynastie po přeslici se chystá v Zimbabwe, kterému už 34 let vládne tvrdou rukou Robert Mugabe.

O nějakých jeho zásadních zdravotních problémech sice zvěsti neprosakují, navzdory tomu je třeba se nad otázkou nástupnictví zamyslet. Vždyť zimbabwský prezident s charakteristickými silnými obroučkami brýlí příští rok v únoru oslaví už svých 91 let.

První zákaznice a ostuda...

Navzdory svému požehnanému věku nemá dostatečně zralého syna, aby mu panství předal. Jediný potomek z prvního manželství zemřel ještě v dětském věku a synům z druhého je teprve 22, respektive 17 let. Takže volba padla na jejich matku Grace. Ta je však v Zimbabwe jako intrikářka krajně neoblíbená. Za vše mluví vtipná přezdívka „Lady McGabe“...

Grace Mugabe je v Zimbabwe jako intrikářka krajně neoblíbená. Za vše mluví vtipná přezdívka „Lady McGabe“...

Jiné přezdívky, jako je „Gucci Grace“ či „první zákaznice“, se vztahují k tomu, jak při zahraničních cestách rozhazovačně nakupuje. V zemi, kterou její o 41 let starší manžel z pozice obilnice Afriky přivedl do závislosti na potravinové pomoci, je její na odiv dávaná utrácivost brána jako provokace.

Proto také existuje další slovní hříčka na účet ženy, ze které by Mugabe rád udělal matku národa: při tiché poště, kterou si občané mezi sebou v jednom z nejtvrdších afrických režimů šíří informace, se jí říká „DisGrace“. Tedy ostuda. Nic na tom nemění oficiální zpravodajství pod kontrolou autokratových věrných, kteří vyzvedávají její charitativní činnost.

Od psaní na stroji do čela republiky

Grace Marufu byla původně prezidentova sekretářka. Více se s ní sblížil v době, když jeho první manželka ležela na smrtelné posteli. Také Grace byla vdaná, překážejícího chotě ale tyran vyslal na diplomatickou službu do Číny. Ještě než si ji v roce 1996 při pompézním obřadu, který sympatizující média překřtila na svatbu století, vzal, měl s ní dvě děti.

Dáma, která se ráda nechává vidět v tradičních splývavých šatech vyzdobených manželovou podobiznou, na sebe upozorňovala především rozhazovačností

Poté na sebe dáma, která se ráda nechává vidět v tradičních splývavých šatech vyzdobených manželovou podobiznou, dále upozorňovala především rozhazovačností. Například při výstavbě dvou honosných sídel pro svoji rodinu. Nebo tím, že při návštěvě Hongkongu udeřila dotírajícho novináře.

Mimochodem, právě v tomto městě studuje inkognito jejich dcera Bona, která tam má luxusní bydlení na účet republiky. Předpokládá se, že si tam Mugabeho klan vybudoval útočiště pro případ, že by musel z domoviny narychlo utéci tak, jako už se to v minulosti stalo řadě jiných dlouho všemocných mocipánů. To však rozhodně není na pořadu dne.

Turbosocioložka

Když v roce 2002 režim zfalšoval volby ve svůj prospěch, byla jeho manželka jednou z řady zimbabwských papalášů, kterým západní státy zakázaly vstup na své teritorium. Uniklé zprávy z americké ambasády známé díky aféře Wikileaks první dámu obviňují, že se obohacuje na nelegální těžbě diamantů.

Při svých veřejných výstupech Grace napadá především současnou viceprezidentku Joice Mujuru, která si dosud stála vysoko v sázkách na Mugabeho následníka

Dosud to byly kousky, kterými z řad extravagantních manželek afrických tyranů zase až tolik nevybočovala. Jenže v posledních měsících začala projevovat nebývalé politické ambice. Její portréty se objevily na autobusech a v ulicích. Objíždí zemi, kde sice dále horuje za svého životního partnera, ale jednou už na plnou pusu řekla: „A proč bych nemohla být prezidentkou?“

Ostatně na sousloví „president Grace“ už si lidé zvykají od srpna, kdy z ní manžel udělal šéfku ženské sekce své státostrany Zanu-PF. Jiné jmenování jí přichystal na září. Tentokrát jí v roli rektora hararské univerzity udělil doktorát ze sociologie; ani turboabsolventi plzeňských práv v naší politické špičce by jejímu tempu nestačili – zvládla ho za dva měsíce od zahájení studia... Zřejmě už ani pod rovníkem není košer nastoupit k nejvyšším vládním postům bez vysokoškolského diplomu. Jen pro úplnost dodejme, že její doktorandská práce není v knihovně k nalezení.

Při svých veřejných výstupech Grace napadá především současnou viceprezidentku Joice Mujuru, která si dosud stála vysoko v sázkách na Mugabeho následníka. Její drsný slovník překračuje i zvyklosti v kraji běžné, když nepokrytě říká, že by její sokyně v boji o moc mohla být zabita. A podle citace z časopisu The Economist dodává: „Ani psi a blechy by se nedotkli její mrtvoly.“

Mugabeho mlčení

Její muž se k tomu nijak vyjadřuje, takže komentátoři předpokládají, že právě on je za pikle ukuté v soukromí ložnice zodpovědný. Jenže co jimi chce dosáhnout? Například africký zpravodaj BBC Andrew Harding jako jeden z pravděpodobných scénářů uvádí to, že se samotnou Grace na trůně nikdo nepočítá. Přeci jen nemá žádnou exekutivní praxi, a hlavně jí proti všem ostatním těžkým vahám zimbabwské politiky v životopise kvůli jejímu mládí chybí bojové zásluhy za odstranění bělošské diktatury, což ji hodně znevýhodňuje.

Dle jiné teorie stárnoucí patriarcha tahem svou manželkou rozpoutal boj uvnitř partaje, který teď už jen v klidu pozoruje, a pak se přidá k vítězi interního zápasu

Její nasazení podle této teorie slouží jako beranidlo proti šéfem náhle neoblíbené viceprezidentce, na kterou z novin najednou padají obvinění o mamonářství na úkor zimbawského lidu. Místo ní chce Mugabe za nástupce 76letého souputníka z bojů proti apartheidu Emmersona Mnangagwu, kterého však kvůli soubojům uvnitř Zanu-PF nemůže prosazovat napřímo.

Dle jiné teorie stárnoucí patriarcha tahem svou manželkou rozpoutal boj uvnitř partaje, který teď už jen v klidu pozoruje, a pak se přidá k vítězi interního zápasu. Je to postup podle hesla: Vše se musí změnit, aby vše zůstalo stejné. Tedy aby Mugabe přes přibývající křížky na krku stále držel neomezenou moc.

Zároveň však všechny analýzy dodávají, že do útrob zahnívajícího režimu nikdo pořádně nevidí, takže je možná i varianta, že dění posledních měsíců je už mimo prezidentovu kontrolu a že z něj zbyla senilní loutka manipulovaná ambiciózní Lady MacGabe. Na to, jak se dál zimbabwská tragédie vyvine, dají odpověď následující měsíce. Třeba už prosinec, na kdy se chystá sjezd Zanu-PF...

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...