Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zemřel jeden z pionýrů privatizace i ragtimový pianista

  13:58
Manažer a organizátor tělem i duší, člověk otevřený novinkám a změnám. Takový byl Štěpán Popovič podle lidí, kteří ho znali osobně. A byl také vynikajícím ragtimovým pianistou, dodává bývalý prezident Václav Klaus. Dlouholetý šéf sklářského koncernu a někdejší prezident Svazu průmyslu a dopravy zemřel 13. června ve věku 73 let.

Ve věku třiasedmdesát let zemřel Štěpán Popovič, bývalý dlouholetý ředitel teplických skláren a někdejší předseda představenstva FK Teplice. Popovič byl v 90. letech také u zrodu finanční a investiční skupiny PPF. foto: ČTK

Byl to jeden z prvních českých polistopadových podnikatelů a zároveň ragtimový pianista opravdu kvalitní úrovně. Uměl moc pěkně hrát rané jazzové skladby, což bylo vždy obohacením našich zahraničních misí. Potvrzovalo se tím, že co Čech, to muzikant, což už bohužel dávno není pravda, zhodnotil pro LN bývalý prezident Václav Klaus jednu z méně známých stránek osobnosti Štěpána Popoviče.

Autoritativní manažer

Na spoluzakladatele společnosti PPF a bývalého dlouholetého ředitele teplického sklářského podniku AGC Flat Glass Czech (původním názvem Sklo Union Teplice) pro LN zavzpomínal také někdejší výrobní náměstek Sklo Unionu a prezident teplického fotbalového klubu Pavel Šedlbauer. S Popovičem jej kromě zápalu pro fotbal pojilo 30 let společné práce.

„Byl to výborný i trochu autoritativní manažer. Autoritativnost byla po listopadu 1989 do značné míry potřebná, protože bylo nutné stabilizovat firmu a atmosféru v ní, aby nedošlo k rozkolu mezi zaměstnanci a rozpadu vedení. To se nestalo, vedení podniku se udrželo, což bylo z hlediska chodu firmy zásadní,“ vyzdvihuje.

„Byl to výborný i trochu autoritativní manažer. Autoritativnost byla po listopadu 1989 do značné míry potřebná, protože bylo nutné stabilizovat firmu a atmosféru v ní, aby nedošlo k rozkolu mezi zaměstnanci a rozpadu vedení. To se nestalo, vedení podniku se udrželo, což bylo z hlediska chodu firmy zásadní.“

Za životní manažerský počin a zároveň nejtěžší úkol, který musel jeho bývalý nadřízený řešit, považuje Šedlbauer příchod zahraničního investora. „Byla to první velká privatizace v ČR, proběhla dříve než prodej mladoboleslavské automobilky Volkswagenu. A byla spojena s obrovským rizikem, i když se o transakci starali špičkoví právníci,“ dodává.

Pokud by býval tehdy v roce 1991 prodej belgické firmě Glaverbel nevyšel, mohl se Sklo Union dostat do existenčních potíží. „Měli jsme tehdy zastaralé technologie, v nastalé nové éře zcela nepoužitelné. Dnes jsou provozy v Teplicích součástí největší světové sklářské firmy a používané technologie jsou natolik špičkové, že je přístup k nim střežený více než přístup na letiště,“ zdůrazňuje Šedlbauer.

Manažerské schopnosti uplatnil nejen jako ředitel sklářského podniku, ale i jako spoluzakladatel Svazu průmyslu. V této pozici se protínal s politickou reprezentací. „Byl velmi přístupný argumentům a diskusím a podporoval reformní směr, který razil Klaus,“ řekl LN Karel Dyba, který byl v letech 1990–1996 ministrem hospodářství ve vládách Petra Pitharta a Václava Klause.

Jeden ze členů bývalého vedení Svazu průmyslu Popoviče, který svaz vedl od roku 1993 do roku 2000, označil za jednu z nejvýraznějších postav v čele této vlivné organizace. A vzpomínal, jak Popovič uprostřed volebního období velmi skromně oznámil svou rezignaci, kterou si vyžádalo tehdejší vážné onemocnění manželky. Pavel Šedlbauer vyzdvihuje, že se manželka díky vzorné péči svého manžela i přes velmi špatné prognózy uzdravila.

Sběratel ocenění

Štěpán Popovič léta sbíral ocenění jako třeba Manažer roku či Zaměstnavatel roku. Od Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem obdržel čestný doktorát. Byl však vnímám také negativně, a to zejména poté, co jej prezident Miloš Zeman v roce 2016 ocenil medailí Za zásluhy.

Největší palebná síla byla soustředěna na jeho roli při vzniku dnešního impéria PPF respektive na to, kde vzal už na začátku 90. let peníze na mnohamilionovou půjčku Petru Kellnerovi na rozjezd jeho podnikání.

„Každý člověk má na něco talent. Štěpán Popovič se našel. Nebyl podnikatel, proto si nevzal půjčku sám na své podnikání, nýbrž sehnal peníze Petru Kellnerovi. Byl manažer a organizátor. Býval by se hodil na ministra průmyslu.“

„Každý člověk má na něco talent. Štěpán Popovič se našel. Nebyl podnikatel, proto si nevzal půjčku sám na své podnikání, nýbrž sehnal peníze Petru Kellnerovi. Byl manažer a organizátor. Býval by se hodil na ministra průmyslu,“ konstatoval jeden z vlivných ekonomů, který si nepřál být jmenován. Sám Popovič v rozhovorech zdůrazňoval, že půjčka nebyla od něj, nýbrž od podniku Sklo Union, a že byla řádně splacena. „Osobnost a postoje lidí se po tolika letech, a obzvlášť po změně politického režimu, velice špatně hodnotí,“ řekl LN nynější předseda Senátu a primátor Teplic z let 2004–2018 Jaroslav Kubera.

Před listopadem 1989 měl s Popovičem, jak řekl, nepřátelské období kvůli odlišným politickým postojům, což se ovšem po sametové revoluci změnilo. „Snad bych mohl říci, že se z komunistického mocipána stal progresivním manažerem,“ zhodnotil jeho vývoj.

S Popovičem podle svých slov nepřicházel do styku jako s ředitelem sklářského podniku, ale spíše prostřednictvím fotbalu a debat o tom, kdo jej má financovat. Volba nakonec padla na návrat k modelu, kdy FK Teplice financoval právě Popovičův sklářský podnik.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.