Lidovky.cz

Zemanův kancléř Mynář: Jsem politik, ne úředník!

  16:47

Bývalý šéf SPOZ naznačil, že Bohuslav Sobotka by nemusel být pověřen sestavením vlády. „Těžko říci, jestli nepřichází s křížkem po funuse.“

„Pro mě je Praha zvláštní útvar. V hlavním městě je spoustu nosičů vody, kteří se snaží ze vzduchu vydělat peníze. Je tu řada lidí, kteří si říkají lobbisté či politici, kteří chodí se zaručenými informacemi. Někdy mě to pobaví, že se za břicho popadám. Jako když jste se mě ptal na Tvrdíka,“ míní v současnosti jeden z nejvlivnějších politiků v zemi. foto: © ISIFAČeská pozice

Jedním z klíčových mužů kolem prezidenta Miloše Zemana a vyjednávání o nové vládě je šéf prezidentské kanceláře Vratislav Mynář. Bývalý předseda Strany práv občanů – Zemanovci (SPOZ) v posledních dnech upoutává zejména tím, jak ostře se „naváží“ do ČSSD a jejího předsedy Bohuslava Sobotky. Kancléř tím místo primárně úřednické funkce zastává roli jakéhosi politického tykadla Hradu.

ČESKOU POZICI v rozhovoru s Vratislavem Mynářem zajímalo, zda cílem vznikající úřednické vlády je „rozvrtat“ sociální demokracii, kdo v případě neúspěchu Jiřího Rusnoka dostane druhý pokus sestavit kabinet, kteří lobbisté se na vyjednávání podílejí nebo proč již několik kandidátů účast ve vládě odmítlo.

ČESKÁ POZICE: Vyjednávání o Rusnokově vládě na mě působí dojmem, že ze strany Hradu jde o cílené nabourávání ČSSD. Není to celé zaměřené proti sociální demokracii?  

MYNÁŘ: Nikoliv. Možná hraje roli fakt, že pan Rusnok je spíše levicově než pravicově smýšlející politik. Myšlenka, že se snaží vykrádat nebo hledat pouze v řadách ČSSD, je špatná informace. Vždyť se pan Rusnok snažil oslovit například pana Fialu, který je sice nestraník, ale konvenuje spíše k pravici. Pan Picek totéž. Nehledal bych v tom žádný záměr.

ČESKÁ POZICE: Premiér Rusnok do své vlády ulovil již tři sociální demokraty (Marie Benešová, František Koníček, Jan Kohout). Ti sice ve straně nezastávají vysoké posty, může to být ale způsob, jak ČSSD dráždit a zanášet do jejího nitra spory.

MYNÁŘ: Co vím, tak pan Koníček dříve pracoval na různých úrovních ve státních podnicích. Je to zkušený úředník, přesně ten, koho chce mít premiér ve vládě odborníků. Od středu doprava se kandidáti hledat nyní nedají, neboť středopravice dosud vládla. Komunisti také nejsou v hledáčku. Pak se vám kruh adeptů zúží. Kam jinam má pan Rusnok sáhnout než po ostřílených odbornících typu Martina Peciny? Je logické, že takoví kandidáti jsou blíže ČSSD než ODS.

ČESKÁ POZICE: Co říkáte na to, že řada oslovených nabídku odmítla? Naposledy třeba Radek Špicar ministerstvo životního prostředí.

MYNÁŘ: Velice si naopak vážím těch, kteří neodmítli. Když vidím tu mediální masáž, jak po Rusnokovi všichni jdou… Na sestavení vlády potřebujete čas, premiér zatím jedná jen několik dnů. Panuje doba, kdy potřebujete hodně osobní statečnosti. Nevíte, na jak dlouho budete ve funkci, jestli vláda získá důvěru, a tak dále. „Prezident rozhodně nebude budovat žádný prezidentský systém“

ČESKÁ POZICE: Hodlá prezident i po parlamentních volbách pověřit někoho mimo Poslaneckou sněmovnu?

MYNÁŘ: To bude úplně jiná situace než dnes. Uvědomte si, že Miloš Zeman hned po svém zvolení řekl, že Nečasova vláda mu není nijak po chuti. To, že mu pravice dala dárek v podobě demise, to bych řekl, že je snad až neopakovatelná věc. Prezident rozhodně nebude budovat žádný prezidentský systém.

Jiné poměry, jiná doba

ČESKÁ POZICE: Pokud Rusnokova vláda ve sněmovně důvěru nezíská, dostane druhý pokus Bohuslav Sobotka? Nebo někdo z pravicové koalice?

MYNÁŘ: To jsou předčasné otázky. Předseda sociální demokracie se měl k prvnímu pokusu postavit čelem. Proto jsem si dovolil vůči němu osobní kritiku. Jsem rád, že nyní se k aktivitě přihlásil. Nicméně těžko říci, jestli nepřichází s „křížkem po funuse“. V momentě, kdy pan Sobotka a ČSSD kritizují křehkou pravicovou většinu, mluví se o korupci či přeběhlících, dere se mi na patro, zda se v případě skládání jejich koalice nestane něco podobného.

ČESKÁ POZICE: Když se pouštíte do kritiky sociální demokracie, nevystupujete pak coby kancléř spíše jako politik než hradní úředník? Není to boj SPOZ proti levicovému konkurentovi?

MYNÁŘ: Sociální demokraty kritizuji jako občan České republiky. Když jsem se stal kancléřem, deklaroval jsem, že se budu zaměřovat na politiku. Zůstal jsem přece i předsedou zlínské SPOZ. To bych pak nesměl říkat vůbec nic. Kdokoli by mě pak mohl touto výtkou napadnout. Nemyslím si, že bychom v tom měli hledat takové problémy. „Sociální demokraty kritizuji jako občan České republiky“

ČESKÁ POZICE: Komunikujete při vyjednávání o nové vládě s někým z toho takzvaného prozemanovského křídla, abyste pomohl Rusnokovi se získáním podpory ve sněmovně?

MYNÁŘ: Ne. Vůbec ne. Pan premiér si chce sestavit vládu sám. Aby zabránil spekulacím, že mu s tím někdo pomáhá. To by nebylo správně. Jako občan ale připomínám jednu věc. Dnes máme rok 2013. Poměry, které byly v roce 2010, už vůbec neplatí. Nálada ve společnosti je taková, že kdyby byly volby dnes, 80 procent poslanců tam znovu již nebude. To by si měl uvědomit každý správný člověk, který to s touhle zemí myslí dobře, a neohánět se tím, že byl v roce 2010 zvolený.

ČESKÁ POZICE: Tak tady bych vám namítnul, že volební období trvá přece čtyři roky!

MYNÁŘ: Já vám rozumím. Nemluvím o porušování demokracie, nechci dělat žádné veletoče proti Ústavě. Myslím, že by bylo dobré se nad situací zamyslet, zda by se neměly konat předčasné volby. Myslel jsem, že to bude společné téma pro všechny strany, jenomže pravice pak přišla s tím, že má „stojedničku“. Jenomže jakou? Paní Karolína Peake chvíli říká, že je s nimi, pak zase otočí, že možná bude podporovat pana Rusnoka.

ČESKÁ POZICE: Proč prezident nenechal dovládnout v demisi do předčasných voleb Nečasovu vládu? Vždyť takto se celý proces jen protáhne.

MYNÁŘ: Takhle by to nešlo. Zamyslete se nad tím. Právě proto, co pan prezident udělal, tlačíme na konání předčasných voleb. Kdybychom nechali u moci vládu Petra Nečase, našla by si sto tisíc důvodů, aby dovládla až do řádných voleb. Naopak krok s Rusnokem vyburcuje všechny k předčasným volbám. Na panu Rusnokovi nenechají strany niť suchou.

ČESKÁ POZICE: Pokud Rusnokova vláda ve sněmovně nezíská důvěru, můžete vyloučit, že by pak prezident nechal kabinet vládnout v demisi třeba až do řádných voleb, a nepověřil v řádu dnů či týdnů někoho nového sestavením vlády?

MYNÁŘ: To jsou samá „kdyby“. Na to se musíte zeptat pana prezidenta, nicméně o této variantě se se mnou nebavil. Je předčasné se o něčem takovém bavit. Nejdříve si počkejme, až pan premiér sestaví odbornickou vládu. Pak uvidíme, zda se poslanci zachovají jako občané této republiky. Až pak řešme další varianty. „Prezident pouze může dělat kroky, které elegantně přispějí k co nejrychlejšímu řešení situace, tedy předčasným volbám“

ČESKÁ POZICE: Kdyby například ČSSD podpořila Rusnokovu vládu, zřejmě by to bylo výměnou za uspořádání předčasných voleb, jak v pondělí naznačil Michal Hašek. Jenomže není mi jasné, jak by Rusnokova vláda byla schopna ve sněmovně zajistit 120 hlasů pro rozpuštění sněmovny, když nemá momentálně ani hlasy pro vyslovení důvěry? Není to lichý kalkul?

MYNÁŘ: O takovém kalkulu nevím. Prezident nemá vliv na to, aby ovlivnil sněmovnu a donutil ji se rozpustit. On pouze může dělat kroky, které elegantně přispějí k co nejrychlejšímu řešení situace, tedy předčasným volbám.

Ani Tvrdík, ani Hrdlička

ČESKÁ POZICE: Ministrem zahraničí se stane Jan Kohout, který nedávno opustil post šéfa Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce. Jednou z příčin údajně bylo nepohodnutí se Kohouta s duchovním otcem obchodní komory Jaroslavem Tvrdíkem, lobbistou a podnikatelem blízkým Michalu Haškovi. Hraje pan Tvrdík nějakou roli při vyjednávání o Rusnokově vládě?

MYNÁŘ: Pana Tvrdíka jsem naposledy viděl asi před čtyřmi měsíci. Mám informace, že úspěšně podniká v Číně. S veškerou zodpovědností mohu říct, že neměl žádný vliv na vyjednávání o vládě. To je špatná stopa, vypuštěný balónek.

ČESKÁ POZICE: A jakou roli hrál při vyjednávání pražský lobbista Tomáš Hrdlička, o němž se již od prezidentské kampaně spekuluje, že se na kampani podílel, a v blízkém kontaktu zůstává s Hradem prý i nadále?

MYNÁŘ: (smích) Kdo? To si ze mě děláte srandu. To je fakt hloupost. Pan Hrdlička, jak ten by se mohl dostat k premiérovi či prezidentovi. Za Hrad říkám, že pan Hrdlička žádnou roli nehrál. S vědomím toho, jaké má pan Hrdlička renomé – byť jde o velmi šikovného lobbistu – bych si troufl říct, že je to kachna.„V hlavním městě je spoustu nosičů vody, kteří se snaží ze vzduchu vydělat peníze“

ČESKÁ POZICE: Kdy jste začali jednat o nové vládě? Už pět dnů před oficiálním jmenováním Jiřího Rusnoka premiérem jsme hovořili s jedním ministerským adeptem, který byl někým z Hradu osloven, zda by případně měl zájem o ministerskou funkci. Kdo tehdy o těchto věcech vyjednával? Jiří Rusnok asi těžko…

MYNÁŘ: Řeknu vám to takto. Pro mě je Praha zvláštní útvar. V hlavním městě je spoustu nosičů vody, kteří se snaží ze vzduchu vydělat peníze. Je tu řada lidí, kteří si říkají lobbisté či politici, kteří chodí se zaručenými informacemi. Někdy mě to pobaví, že se za břicho popadám. Jako když jste se mě ptal na Tvrdíka. Nosiči vody vytvářejí zvláštní oblaka. Navíc není těžké tipnout, koho si může pan Rusnok vzít v této poměrně malé zemi do vlády.

Pan prezident má „koule“

ČESKÁ POZICE: Máte už vytipovaná jména z těch dosud známých ministrů Rusnokovy vlády, která by mohly po vládním angažmá kandidovat za SPOZ do sněmovny?

MYNÁŘ: Nemám žádná jména. Jiří Rusnok za nás sice kandidoval v Praze na Vinoři, ale jestli se nám ho podaří přemluvit kandidovat i příště, to nevím. Čestné slovo, že jsme o tom zatím vůbec nemluvili. Teď navíc bude mít úplně jiné starosti než nějakou kandidaturu za SPOZ. Pokud ale sociální demokracie bude postupovat tak, že třeba Marii Benešovou bude chtít vyloučit, pak si umím představit, že takový kandidát práskne dveřmi a bude chtít jít k nám. Zatím to ale neprobíhá.

ČESKÁ POZICE: Petr Fiala ve své knize Politika, jaká nemá být úřednické vlády považuje za nebezpečí pro politický systém. Píše: „V současné společnosti má ‚vláda odborníků‘ pochopitelně ještě jinou a nebezpečnější dimenzi, bez ohledu na kvalitu lidí, kteří v té či oné úřednické vládě právě zasedají. Tato nebezpečnost je dána mnohem širší a hlubší rolí státu, jehož zasahování a prostupování do společnosti od druhé světové války v demokratických zemích kontinuálně narůstá. Byrokratické řízení namísto politiky je to poslední, co lze za této situace připustit.“ Co na to Hrad?

„Kdyby pravice neměla psí hlavu a  takové máslo na hlavě, Zeman by jí při podpoře původních 118 hlasů jistě novou šanci dal“MYNÁŘ: Přiznám se, že tu knihu neznám. Samozřejmě, že hodně kritiky se valí jak na úřednické vlády, tak klasické vlády. Nepamatuji si, že by kdy nějaká vláda byla chválená. Navíc když si vezmete, že Fischerova úřednická vláda udělala průšvih s fotovoltaikami, nedivte se, že jsou lidé naštvaní. Tuto chybu ale mohla udělat i jiná než úřednická vláda.

Je pravda, že úřednické vlády přicházejí v extrémních podmínkách. Kdyby pravice neměla psí hlavu a neměla takové máslo na hlavě, Zeman by jí při podpoře původních 118 hlasů jistě novou šanci dal. Ale když vládě věřilo devět procent a ze skříně vyskakovali kostlivci, zaplať pánbů, že máme prezidenta, který vulgárně řečeno má koule a dělá dobrou politiku.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.