Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zemanův čínský poradce – přivedl ho Tvrdík

Asie

  9:19
Čínská investiční skupina CEFC pokračuje ve velkém tažení na českém trhu. Prezident Miloš Zeman odhadl příliv čínského kapitálu během této investiční vlny na zhruba deset miliard korun.

Jaroslav Tvrdík se zástupcem čínské velvyslankyně při příležitosti slavnostního otevření její pobočky v Praze 31. srpna. foto:  Dan Materna, MAFRA

Všechny transakce skupiny CEFC v Česku mají společného jmenovatele – podnikatelé komunistické Číny nakupili během tamní specifické cesty ke kapitalismu v posledních desetiletích kapitál, který nyní zhodnocují také v zahraničí. Mnozí čeští podnikatelé se naopak dostali na pokraj svých možností nebo přímo do finančních potíží a nyní potřebují pro další rozvoj silného zahraničního partnera.

„Jako víkendový nákup“

„CEFC investuje v Česku, jako kdyby vyrazila na víkendový nákup do obchodního centra,“ prohlásil analytik poradenské firmy Deloitte David Marek.

Posledním známým majoritním vlastníkem je fond Shanghai Energy Fund Investment, který zaregistroval šéf CEFC Jie Ťien-ming před dvěma lety

Současnou investiční vlnu táhne právě CEFC (China Energy Company Limited), která je šestou největší soukromou skupinou v Číně a podniká po celém světě – zvláště v energetice a ropném byznysu, ale i v řadě dalších oborů. Světová média dlouhodobě poukazují na její nejasnou majetkovou strukturu. Posledním známým majoritním vlastníkem je fond Shanghai Energy Fund Investment, který zaregistroval šéf CEFC Jie Ťien-ming před dvěma lety. Firma CEFC přitom existuje od roku 1980.

Zeman předminulý týden překvapivě připustil, že právě tento muž je jeho speciálním poradcem pro Čínu a otázky ekonomického rozvoje.

Finanční injekce

Klíčovou dohodu v Česku uzavřeli Číňané už dříve s finanční skupinou J&T, která také podniká ve strategickém energetickém odvětví a mimo jiné drží zhruba čtvrtinový podíl v Unipetrolu. Nyní Číňané navýšili podíl v J&T Finance Group na necelých deset procent. „V okamžiku, kdy čínská skupina vstoupila do J&T, bylo zřejmé, že bude mít své investiční záměry v České republice,“ uvedl exministr financí Miroslav Kalousek.

Další problém řeší J&T právě jako zhruba čtvrtinový majitel Unipetrolu, který ovládá české rafinerie – tento svůj podíl by finanční skupina potřebovala zhodnotit

Právě skupina J&T a její spoluvlastník Patrik Tkáč fakticky ovládají skupinu Energetický a průmyslový holding (EPH), který je druhým největším hráčem v české energetice. Dalším spolumajitelem je podnikatel Daniel Křetínský, který původně také přišel z J&T. Křetínský táhne EPH k dalšímu rozvoji, podle kritiků se ale přitom neúměrně zadlužuje. Další problém řeší J&T právě jako zhruba čtvrtinový majitel Unipetrolu, který ovládá české rafinerie – tento svůj podíl by finanční skupina potřebovala zhodnotit, protože zatím je pro ni spíše finančně náročnou přítěží. Otázkou je, jak v tomto všem mohou Číňané pomoci.

Je pravděpodobné, že Číňané mají ulevit ve složité situaci i dalším podnikatelům. To zřejmě platí v případě Jaromíra Soukupa, který vlastní komunikační skupinu Médea Group a mediální koncern Empresa Media, jehož součástí je právě televizní skupina Barrandov.

Podobné je to i v dalších případech. Nebýt Číňanů, bylo by podle dostupných informací velmi složité najít kupce pro budovu bývalé Živnostenské banky v Praze. Ve velmi špatné finanční situaci je také fotbalový klub Slavia.

Lákavý fotbal a televize

Vlastnictví fotbalového týmu a televize nicméně může mít i další souvislosti. Pro podnikatele z Východu, ať už jde o Rusko, arabské státy, či východní Asii, bývají právě taková aktiva důkazem, že jejich vlastník je „opravdovým byznysmenem“. Pro šéfa a spolumajitele Travel Service Jiřího Šimáněho je pak spolupráce s Číňany v souladu „s potenciálem vybudovat silného leteckého přepravce v regionu střední a východní Evropy“.

Kdo se skrývá za skupinou CEFC?

Kolem podnikatele Jie Ťien-minga, který stojí v čele CEFC, se objevuje mnoho dohadů. Řada pozorovatelů si klade otázku, jak je možné, že se tento mladý, dnes osmatřicetiletý muž dostal do čela tak obrovské – a přitom soukromé – ekonomické skupiny. Podle některých nepotvrzených informací byl jeho otcem generál čínské lidové armády Jie Süan-ning, který působil ve významné funkci v jejím politickém oddělení.

Možná role čínské armády

Také další indicie poukazují na možnost, že ve zrodu celé struktury kolem CEFC měla určitou úlohu právě čínská armáda. V této souvislosti je zajímavé, že aktivní roli při sjednávání čínsko-českých obchodů hraje bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Mnozí Číňané dodnes velmi těsně spojují hospodářskou expanzi své země se zajišťováním jejích bezpečnostních zájmů.

Předseda představenstva CEFC Jie Ťien-ming v minulosti pracoval také pro čínské podnikatele, které zasáhly americké sankce kvůli jejich ropnému byznysu s Íránem

Společnost CEFC je také napojena na „nevládní“ organizaci a mozkový trust (takzvaný think tank), který nese stejný název. Zkratka CEFC zjevně vznikla právě podle této organizace – anglicky China Energy Fund Committee. Jejím cílem je prosazovat „silnou roli pro zájmy čínského státu a národa“.

Australský analytik mezinárodních vztahů Andrew Chubb, jenž se věnuje Číně a jejímu okolí, uvádí, že nynější předseda představenstva CEFC Jie Ťien-ming v minulosti pracoval také pro čínské podnikatele, které zasáhly americké sankce kvůli jejich ropnému byznysu s Íránem.

CEFC svou velikostí patří mezi 500 největších firem světa. Českou republiku si vybrala jako hlavní sídlo svých evropských aktivit.

Čínská spojka na Pražském hradě

Čínský byznysmen Jie Ťien-ming v sídle českých prezidentů nemá kancelář

Jie Ťien-ming, předseda představenstva a jeden ze čtyř výkonných ředitelů čínské finanční skupiny CEFC (China Energy Company Limited).

Jaroslav Tvrdík zažívá v posledních měsících renesanci. Ačkoli je exministr obrany už více než deset let mimo vysokou politiku, díky přílivu investic z říše středu má šéf Česko-čínské obchodní komory takřka všude otevřené dveře. A jeho vliv roste. Důkazem budiž, že právě jeho doporučení pomohla předsedovi představenstva čínského finančního gigantu CEFC k postu poradce prezidenta Miloše Zemana.

„Moudrost předsedy Jieho i jeho osobní přínos ke sbližování obou zemí vysoce ocenil Jaroslav Tvrdík,“ napsala investorská skupina v prohlášení, které vydala u příležitosti jmenování Jie Ťien-minga hradním expertem na Čínu a otázky ekonomického rozvoje. Podle informací LN z okolí prezidenta je funkce čínského byznysmena víceméně čestná. Jeden ze čtyř výkonných ředitelů China Energy Company Limited nedisponuje kanceláří v prezidentově blízkosti ani nemá k ruce nikoho z personálu Hradu.

„Je honorárním poradcem, nepobírá žádnou odměnu,“ řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Společně tak hovořili třeba o přípravách prezidentovy cesty do Číny, která se uskutečnila v prvním zářijovém týdnu. A na srpnové schůzce v Zemanově kanceláři opět nechyběl ani Tvrdík. Ten přitom koncem minulého měsíce odmítal, že by měl s cestou cokoli společného. „Jediným organizátorem cesty je Kancelář prezidenta České republiky,“ řekl v té době.

Není poradce jako poradce

Zeman s Jie Ťien-mingem nekonzultuje pravidelně, jako je tomu v případě kmenových poradců. Styků se zástupcem vlivného investora využívá, pokud se na obzoru objeví nějaká důležitá akce mezi Prahou a Pekingem. Honorární poradce má tak jiné postavení, než je tomu v případě jiného prezidentova poradce Martina Nejedlého. Podnikatel s vazbami na Rusko je Zemanovým expertem na energetiku a pravidelně ho doprovází na zahraniční cesty. Také on není zaměstnancem Hradu, na rozdíl od čínského byznysmena ale disponuje lukrativní kanceláří v blízkosti prezidenta, kam si zve návštěvy.

A byl to právě Nejedlý, kdo společně s prezidentovým kancléřem Vratislavem Mynářem předal v dubnu v Šanghaji Jie Ťien-mingovi dopis, jímž ho Zeman povolal do svých služeb. Číňan Zemanovi na oplátku poděkoval „za březnové vřelé přijetí v prezidentské rezidenci, podporu českých investic skupiny CEFC a jejího partnerství s finančníky z J&T“.

Světová média opakovaně upozorňují, že vlastnická struktura čínského investora je neprůhledná. V Česku ale vlivná společnost masivně nakupuje. Minulý týden oznámila majetkový vstup do fotbalové Slavie a Pivovarů Lobkowicz. Získala také podíly v letecké společnosti Travel Service a mediálním impériu Jaromíra Soukupa, tedy ve firmách Médea Group a Empresa Media. Kromě firem skupuje CEFC i nemovitosti. Nově jí patří renesanční Martinický palác na Hradčanském náměstí a budova bývalé Živnobanky v pražské ulici Na Příkopě.

Autor: