Lidovky.cz

Zemanovi otroci ruinují ČSSD a ženou zemi do politického chaosu

  23:06

Odstavením předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky by mohla vzít za své jejich koalice s lidovci a ANO. Těžit z toho bude prezident.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Budoucnost předsedy vítězné strany voleb Bohuslava Sobotky z ČSSD je nejistá. Poté, co Michal Hašek a jeho spojenci po volbách tajně vyjednávali s Milošem Zemanem další postup, předsednictvo strany v neděli 27. října večer vyzvalo Sobotku kvůli slabému volebnímu výsledku k odchodu z postu předsedy sociální demokracie.

„Předsednictvo ČSSD vyzývá předsedu Bohuslava Sobotku, aby přijal přímou osobní a politickou odpovědnost za historicky nejhorší výsledek ČSSD ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a rezignoval neprodleně na funkci předsedy ČSSD,“ stojí v prohlášení.

Odpovědnost za špatný volební výsledek nese především předseda strany. Proto bylo zřejmé, že se Sobotka poté, co se ČSSD protrápila k hubenému vítězství, dostane pod tlak. A to se stalo – byl odstaven od vyjednávání o nové vládě. Má-li však změna na nejvyšších postech strany vést k nastartování nové cesty za úspěchem, nemůže být pouze kosmetická. Proto by za neúspěch ČSSD měl především nést odpovědnost její statutární místopředseda Michal Hašek, přeborník v piklení a vrážení kudly do zad.

Byl to totiž právě jihomoravský hejtman, kdo se v minulých letech stal Zemanovým oblíbencem a kdo se zvolením čestného předsedy SPOZ na Hrad vnesl do sociální demokracie chvění a zákulisní tahanice v jejích řídících orgánech. Společně se svými spojenci pak před volbami haškovci vyslali veřejnosti zprávu, že ČSSD není jednotná. A právě neustálé tlaky na Sobotku a spekulace, koho Zeman po volbách jmenuje premiérem, stranu ve volbách citelně poškodily. A teď má být Hašek tím, kdo vrátí oranžové na vítěznou stezku a sestaví novou stabilní vládu.

Profesionální pučisté

Po volbách se v první chvíli se zdálo, že Sobotka alespoň na chvíli utekl Zemanovi z lopaty. ČSSD sice získala slabý mandát od voličů, ale nebyla bez šance na sestavení vlády – nejpravděpodobnější se jevila koalice ČSSD – ANO – KDU-ČSL. A strana pověřila Sobotku vyjednáváním o nové koalici.

Vzhledem k podpoře, kterou Hašek v předsednictvu dokázal pro Sobotkovo odstranění zajistit, je pravděpodobné, že šlo o puč připravený už před volbami

Zdálo se, že Hašek nemá za daných okolností oproti Sobotkovi přidanou hodnotu – že nemá Zemanovi co nabídnout. Jenomže následně prohradní triumvirát Hašek, Jeroným Tejc a Zdeněk Škromach odjel na tajné jednání s prezidentem Zemanem na zámek v Lánech. A zřejmě upekli plán na odstranění Sobotky, které předsednictvo ČSSD v neděli posvětilo.

Sobotku v předsednictvu podpořili především vrcholní funkcionáři strany a s ním spojení místopředsedové. Hašek však v uplynulých měsících získal na svou stranu většinu regionů, jejichž emisaři v předsednictvu strany Sobotku – dle oficiálního vyjádření kvůli špatnému výsledku strany ve volbách – zařízli (v poměru 20 ku 13). Předseda ČSSD výzvu k rezignaci odmítl, byl však odvolán z týmu, jenž má vyjednávat o nové vládě. Stal se bezzubým předsedou, který má teď snad šanci vyjednat si podporu v nově se ustavujícím poslaneckém klubu, kde by mohl získat vliv, a tím vyjednávací páku na Haška.

Vzhledem k podpoře, kterou Hašek v předsednictvu dokázal pro Sobotkovo odstranění zajistit, je pravděpodobné, že šlo o puč připravený už před volbami. A je možné, že součástí tohoto velkého plánu na sestřelení Sobotky byla i v médiích propíraná schůzka Haška a Tejce s kontroverzními šedými eminencemi politické scény Jaroslavem Tvrdíkem a Martinem Nejedlým v luxusním hotelu Augustin. 

Trumfy má nyní v rukou Michal Hašek. V podstatě stačí, aby ho prezident Zeman pověřil vyjednáváním o vládě – s odůvodněním, že Sobotka nemá ve straně podporu a mohlo by být riskantní takto „oslabeného“ politika nechat sestavovat novou vládu.

Strana v troskách

Převrat ve straně může mít fatální dopad jak na sociální demokracii, tak na politický řád a vládnutí v zemi. Hašek je od roku 2011 druhým mužem ČSSD. Dva stranické sjezdy zvolily za předsedu Sobotku, přičemž nebýt zvolení Zemana prezidentem, Hašek by letos na jaře pravděpodobně neobhájil post statutárního místopředsedy.

Snad jen Michal Hašek a jeho spojenci věří tomu, že mezi nimi a prezidentem Zemanem vzniklo pevné spojenectví

Hašek od roku 2011, kdy neuspěl v zápase o post šéfa strany, ve straně ztrácel vliv. Není představitelem žádného ideového proudu uvnitř ČSSD a nebyl ani výrazným stínovým ministrem zemědělství. Není ani typem politika a la odborářský pes Jaroslav Zavadil, ani intelektuálním liberálem jako Jiří Dienstbier. Dva členové předsednictva ČESKÉ POZICI v neděli s nadsázkou sdělili, že Hašek je zejména typem politika, který promění stranu v projekt pro byznysmeny.

Těžko říct, jakými nástroji hodlá Hašek členskou základnu udržet dlouhodobě na své straně. Kromě faktoru „Zeman“ nemá zatím příliš čím přesvědčit. Puč by mohl také způsobit, že politici, jako je Sobotka, Dienstbier a spol., stranu opustí a založí nový subjekt.

Snad jen Hašek a jeho spojenci věří tomu, že mezi nimi a prezidentem Zemanem vzniklo pevné spojenectví. Miloš Zeman je stratég a vždy si vybírá za spojence politiky, kteří mu mohou v danou chvíli něco přinést. Haškova pozice je pomíjivá. Jeden nejmenovaný politik tuto situaci již před časem glosoval slovy, která dobře vystihují současné spojení ČSSD a prezidenta: „Po volbách Miloš Zeman se Sobotkou a Haškem vytře podlahu. Rozdíl je v tom, že Haškovi se to bude líbit.“

Mimořádný sjezd

Problém, který se týká nejen sociálních demokratů, ale nás všech, je bezvládí – respektive pokračování politické krize odstartované červnovým pádem Nečasovy vlády. Haškovci pravděpodobně budou mít potíž sestavit koalici s ANO 2011 a KDU-ČSL, kterou měl v plánu vyjednat Sobotka. Pro babišovce i lidovce by bylo riskantní paktovat se stranou ovládanou prezidentskými drápy.

Lídr hnutí ANO 2011 Andrej Babiš ČESKÉ POZICI sdělil, že do sporu v ČSSD nehodlá zasahovat a puč ve straně označil za velkou komplikaci pro koaliční vyjednávání. A dodal: „Ať si to kluci vyřeší sami. Aspoň vyhrajeme příští volby.“ Babiš by navíc uzavřením koalice s Michalem Haškem (což se v tuto chvíli nejeví pravděpodobně) popřel sám sebe.

Pro koaliční partnery by nyní v případě mimořádného sjezdu ČSSD nemělo smysl vyjednávat s touto stranou o sestavení vlády

Byl to totiž právě on, kdo v září upozornil na setkání některých sociálních demokratů s Tvrdíkem a Nejedlým, kterého označil za „nejvyššího kmotra“. Nejedlý byl v hotelu na schůzce s Haškem. Hašek nyní chce jít s Babišem do vlády. Co mu na to asi řekne Babiš?

V sociální demokracii se po volbách začalo mluvit o mimořádném sjezdu – Sobotka mluvil o březnu. Narazili jsme však i na spekulaci, že Haškova skupina by sjezd nejraději uspořádala už nyní v listopadu. Ať tak či onak, pro koaliční partnery by nyní v případě mimořádného sjezdu ČSSD nemělo smysl vyjednávat s touto stranou o sestavení vlády – vždyť ten, kdo by byl nyní kandidátem na dané posty ve vládě, může být po sjezdu bezvýznamným straníkem, kterého ve vládě nahradí noví adepti.

Komu vyhovuje chaos…

Komu tento politický chaos vyhovuje? Samozřejmě prezidentu Zemanovi, který nyní ovládl ČSSD a potřebuje si udržet vliv na chování vlády. Když po volbách padla možnost sestavení kabinetu ČSSD se SPOZ a komunisty, prezident musí hledat jiné cesty.

Třeba tu, jak u moci udržet co nejdéle vládu v demisi Jiřího Rusnoka, která díky povolební situaci může zůstat u vesla ještě několik měsíců. Pokud se haškovcům nepodaří vyjednat spolupráci s lidovci a ANO, není například vyloučeno, že Zeman podruhé ukáže na Rusnoka a pověří ho úkolem sestavit vládu oborníků II.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.