Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zemanova vládní strategie: Nespěchat a „rozkulačit“ ČSSD a ANO

  23:10

Hrad nemá v nově zvolených stranách a hnutích příliš spojenců, proto prezidentovi nezbývá než oddalovat vyjednávání o sestavení vlády.

foto: © ČTK/Doležal MichalČeská pozice

Už víme, jak ve volbách uspěly jednotlivé politické strany a hnutí. Chybí však odpověď na otázku, jak bude vypadat příští vláda, a jaké kroky v tomto směru podnikne prezident Miloš Zeman. Na první pohled by se sice mohlo zdát, že kvůli propadáku své strany SPOZ, prezident přišel o důležitý nástroj k ovlivňování české politiky, ale nebyl by to starý lišák z Vysočiny, aby se v nové situaci rychle nezorientoval.

Jako nejpravděpodobnější varianta budoucí vládní koalice se v současnosti jeví spojení Sobotkovy ČSSD, Babišova hnutí ANO 2011 a Bělobrádkovy KDU-ČSL. Tato možnost je však pro Hrad krajně nevýhodná. Není v ní totiž téměř nikdo, kdo by byl ochotný naslouchat Zemanovým přáním.

Mocnáři na Hradě proto nezbývá nic jiného než se pokusit maximálně oslabit ČSSD a rozložit ANO 2011. Vysoce postavený zdroj blízký Zemanovi ČESKÉ POZICI jeho následující kroky shrnul takto: „Co bude dělat Hrad, se dozvíme v neděli u Moravce. Půjde to ale všechno velmi velmi pomalu. Do pondělí nebude nic podstatného a pak měsíce také ne. Mezitím nastane podzimní zabijačka a teprve okolo ledna zjistíme, jak volby dopadly doopravdy. A také jestli nebudou volby v řádném termínu v květnu 2014.“

A to se také stalo. Prezident Zeman v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM) v podstatě nic nového ke složení kabinetu neřekl. Poznamenal pouze, že odhaduje délku vyjednávání na dva až tři měsíce. Co tento jeho tajuplný vzkaz vlastně znamená?

Na novou vládu si počkáme

Za situace, kdy Hrad nemá v nově zvolených politických stranách a hnutích příliš spojenců, prezidentovi nezbývá než maximálně oddalovat vyjednávání o sestavení vlády. Hlava státu se už v pátek nechala slyšet, že rozhovory o vládě nezačne dříve, než bude ustanovena Poslanecká sněmovna a zvolen její předseda, což by se mělo odehrát 26. listopadu.

Hlava státu se už nechala slyšet, že rozhovory o vládě nezačne dříve, než bude ustanovena Poslanecká sněmovna a zvolen její předseda

„Tam se volí předseda, což někdy trvá dosti dlouho, a teprve potom začínají jednání o vládě, protože vláda má dostat do 30 dnů důvěru, a není-li sněmovna akceschopná, to znamená, nemá-li zvoleného svého předsedu, tak ani nemůže z tohoto hlediska zasedat a důvěru projednávat,“ prohlásil prezident Zeman.

Pokud předpokládáme, že na ustavující schůzi sněmovny bude zvolen i její předseda a prezident využije maximální lhůtu pro jmenování vlády, Poslanecká sněmovna by o důvěře nového kabinetu hlasovala na Boží hod. A s tím by minimálně křesťanští demokraté mohli mít problém. Ale vážně. Z prezidentova nedělního výroku v OVM je zřejmé, že spěchat rozhodně nehodlá.

Jak se zbavit Sobotky...

A co podnikne prezident v mezičase? I to je poměrně zřejmé. Miloš Zeman použije veškerý svůj politický um, aby se zbavil současného předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Prezidentovi usnadnil tento záměr volební výsledek ČSSD, jenž je horší než ve volbách 2010 – získala jen 20,45 procent hlasů. Předseda Sobotka místo slibovaného dvojciferného výsledku začínajícího trojkou jen o fous unikl hnutí ANO 2011, které s 18,65 procenty předčilo komunisty. Zeman to v neděli okomentoval: „Řekl bych, že dosavadní vládní strany selhaly a strana opozice, která je měla zastoupit, bohužel selhala do jisté míry rovněž.“

Miloš Zeman použije veškerý svůj politický um, aby se zbavil současného předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky

Prezident Zeman se může ve snaze setřást Sobotku odrazit od svého vyjádření, že pověří sestavením vlády představitele (nikoli tedy nutně předsedu) vítězné strany, kterého mu tato strana doporučí. Nyní tedy bude využívat své spojence uvnitř ČSSD, například místopředsedu strany Zdeňka Škromacha a jihomoravského hejtmana Michala Haška, aby se uskutečnil mimořádný sjezd strany, jenž by zvolil její nové vedení. Ostatně, Škromach v rozhovoru pro MF Dnes v sobotu prohlásil: „Když jsem sem jel z Moravy a řekli mi, jaký je výsledek, myslel jsem si, že si ze mě dělají srandu, protože mi to připomnělo výsledek v roce 2010.“ Nutno dodat, že den po volbách v roce 2010 z postu předsedy ČSSD odstoupil Jiří Paroubek.

Sobotka v sobotu připustil, že pokud se mu sestavit vládu nepodaří a ČSSD skončí v opozici, post předsedy opustí. O důvod víc, aby prezident Zeman Sobotku premiérem nejmenoval a sestavování koalice torpédoval. A prezident rozhodně nelenil. Ještě v sobotu večer se dle informací ČESKÉ POZICE sešel na zámku v Lánech se skupinkou vybraných sociálních demokratů. Nechyběli v ní nejen Škromach a Hašek, ale i další vlivní straníci, jako je plzeňský hejtman Milan Chovanec, expředseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc a jihočeský sociální demokrat Jiří Zimola. Chyběl však předseda ČSSD Sobotka.

Odlupovaní poslanců ANO 2011

Vedle snahy převolit vedení ČSSD se zřejmě Hrad napře i do ANO 2011. Obrátili jsme se proto znovu na Zemanovo nejbližší okolí, abychom se dozvěděli, jak to chce prezident provést. „Počkejte, v kolika stranách bude Babiš, Stropnický a Zlatuška do ledna,“ zaznělo od Zemanova spojence. Co tím měl na mysli?

Hnutí ANO 2011 je dle mnoha politiků i politologů považované za slepenec různorodých osobností, které nemají jasné ideologické ukotvení. A to by mohlo hrát roli v případném odlupování ze 47 poslanců ANO 2011. Mezi nimi je také Martin Stropnický, který loni koketoval s myšlenkou kandidovat do Senátu za Stranu zelených, a Jiří Zlatuška, jenž v roce 1996 neúspěšně kandidoval do sněmovny za Svobodné demokraty – Liberální stranu národně sociální (SD-LSNS) a v roce 2002 byl zvolen do Senátu coby nezávislý kandidát Liberální reformní strany.

Udržet jednotu takto pestrého poslaneckého klubu nebude pro lídra hnutí Andreje Babiše jednoduché. Určitou vyčkávací taktiku naznačil sám Zeman. V neděli v OVM uvedl, že hnutí ANO si zaslouží sto dnů hájení, aby předvedlo, co v politice hodlá prosazovat. Nejmenovaný kmotr ODS pro ČESKOU POZICI současnou situaci hnutí glosoval takto: „Andrej udrží své ovečky pohromadě, pokud každému poslanci zaplatí dvě asistentky, zařídí jim mediální trénink a dá jim k dispozici superba.“

Pokračování Rusnokovy vlády

Ze současného politického patu nejvíce těží Rusnokův úřednický kabinet, přestože vládne bez důvěry Poslanecké sněmovny a pět ministrů, kteří kandidovali za SPOZ, se do parlamentu nedostali. Vláda přátel Miloše Zemana se tedy může do jmenování nového kabinetu těšit na dalších několik měsíců.

A kdo ví, třeba, pokud se nepodaří sestavit funkční koalici a dojde znovu na předčasné volby, oslaví Rusnokova vláda příští léto ve Strakově akademii roční výročí.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...