Lidovky.cz

Zemanova diplomatická paže se jmenuje Kmoníček. To se má kníže nač těšit.

  22:58

Karel Schwarzenberg by prý nejraději poslal Hynka Kmoníčka na Mars, teď s ním bude muset spolupracovat.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Prezident Miloš Zeman oznámil jména svých nejbližších spolupracovníků – kromě Vratislava Mynáře (v roli kancléře) a Hany Buriánové (mluvčí) padlo i jméno Hynek Kmoníček, a to stojí za hlubší pohled. Jde o nepřehlédnutelnou postavu české domácí i zahraniční politiky a Zeman si ho nevyvolil jako vedoucího zahraničního odboru své kanceláře náhodou. Důvody i očekávané důsledky se pokusíme rozebrat.

Umí obě party v ČSSD

Miloš Zeman Kmoníčkovi věří. Po jedné únorové osobní schůzce, na niž Kmoníček přiletěl z Canberry, bylo rozhodnuto. Oba muži se znají z doby, kdy Kmoníček dělal náměstka ministru Janu Kavanovi (ČSSD). A Zeman po dvanáctiletém „výpadku“ potřeboval k ruce někoho, kdo se v diplomatických kruzích pohybuje nepřetržitě a ví, co se děje pod povrchem.

Tento předpoklad Kmoníček splňuje vrchovatě. Černínský palác poznal od píky, respektive od referentského místa. Ve vysokých diplomatických postech se točí od počátku tisíciletí a v letech 1999 až 2001 a 2009 až 2010 byl i náměstkem ministra zahraničí. Pět let sloužil jako český velvyslanec v OSN, byltaké ambasadorem v Indii.

Kmoníček však přináší i bonus jiného druhu: stranický průkaz ČSSD. Tato kontaktní vazba se bude bezpochyby hodit při vyjednáváních v parlamentu, a to i s přesahem za horizont voleb v roce 2014, v nichž se očekává vítězství levice. Nezanedbatelné je, že Kmoníček „to má dobré“ u spojenců předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky i u skupiny okolo statutárního místopředsedy Michala Haška. Zeman bude mít prostřednictvím svého vedoucího zahraničního odboru kontakt na obě skupiny v ČSSD.

Názory z ČSSD jsou obecně příznivé.

  • „Pokládám ho za jednoho z nejlepších českých diplomatů, který má obrovské zkušenosti. Jeho jmenování velmi vítám,“ sdělil ČESKÉ POZICI Jan Hamáček, bývalý předseda sněmovního zahraničního výboru a místopředseda ČSSD.
  • Stručnější, nicméně podobně příznivou SMS nám zaslal i sociální demokrat Jan Kohout, bývalý ministr zahraničních věcí (Kmoníček byl právě jeho náměstkem) a poradce předsedy Senátu Milana Štěcha: „Hodnotím to pozitivně.“

Zdá se však, že Hynek Kmoníček dokáže najít společnou řeč i s politiky ODS. Předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny David Vodrážka konstatuje: „Jsem přesvědčen, že pan Kmoníček je velmi kvalitní a zkušený diplomat. Je to značné posílení týmu pana prezidenta v oblasti zahraniční politiky a těším se na spolupráci.“

Schwarzenbergovi v patách

A nyní k neuralgickému bodu. Ačkoli prezident je vykonavatelem zahraniční politiky vlády, v politické rovině a v personálních otázkách může, jak jsme v posledních letech svědky, kabinet „potrápit“. Může formulovat silné názory na konkrétní problémy a jmenuje a odvolává velvyslance (na návrh ministra zahraničí a po schválení vládou).

Po svém nástupu do funkce v roce 2010 Schwarzenberg Kmoníčka, tehdy náměstka ministra, uklidil do Austrálie

A bude to Hynek Kmoníček, kdo má prezidentovi Zemanovi radit, co se týká míst ambasadorů, a kdo bude spoluformulovat postoje Hradu k zahraničněpolitickým rozhodnutím vlády. Do jeho práce se dle zasvěcených mohou promítnout nepříliš dobré vztahy se současným ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

Po svém nástupu do funkce v roce 2010 Schwarzenberg Kmoníčka, tehdy náměstka ministra, uklidil do Austrálie, tedy na jeden z nejvzdálenějších zastupitelských úřadů. Přesný důvod nebyl oficiálně vyřčen, ale v diplomatických kuloárech je rozšířená verze, že ambiciózní a vlivný diplomat mohl být překážkou hladkého převzetí úřadu.

V rozhovoru pro Lidové noviny Kmoníček napjaté vztahy s ministrem bagatelizoval: „Myslím, že oba máme dost načteno a prožito, abychom dokázali najít, co nás spojuje.“ Jenže v zákulisí se už dnes hovoří, že Schwarzenbergovi a jeho podřízeným nic nedaruje a možná se dokonce postará o něčí předčasný odchod z diplomacie.

Bývalý velvyslanec v Rakousku Jan Koukal (ODS) tuto delikátní situaci komentuje: „Kmoníčkův odchod z postu náměstka a další působení v Černínském paláci pro něho nebyla procházka růžovým sadem. Má tam několik lidí, s nimiž nevycházel dobře. To se nepochybně projeví i v tom, jak bude organizovat návštěvy a kde bude shánět informace a podklady. Asi to nebude vždy v Černínském paláci. Ale principiálně si nemyslím, že by to byl člověk, který si potřebuje něco s někým vypořádávat,“ řekl ČESKÉ POZICI.

Jak se na spolupráci s Kmoníčkem a Kanceláří prezidenta republiky těší Karel Schwarzenberg?

Jak se na spolupráci s Kmoníčkem a Kanceláří prezidenta republiky těší Karel Schwarzenberg? Je si vědom úskalí. V diplomatickém jazyce to zní takto: „Je to zkušený diplomat s vlastními názory. Zajisté to oživí zahraničněpolitickou debatu. Vztahy mohou být dobré, pokud se obě strany budou držet svého hřiště.“

Jeden ze Schwarzenbergových podřízených nám nabídl mnohem přímočařejší reflexi: „Kmoníček v sobě živí energii na pomstu za to, že byl exkomunikován až do Austrálie, přičemž i kníže to komentoval tak, že zkrátka žádnou vzdálenější ambasádu nemáme, ale kdyby byl zastupitelský úřad na Marsu, byl by Kmoníček delegován právě tam.“

Jak to bude s lidskými právy?

Angažmá Zemana na Hradě by se mohlo líbit českým byznysmenům vzhledem k očekávané podpoře českých podnikatelů při exportu. Jak jsme sondovali, výběr Kmoníčka vesměs oceňují, padají slova jako „ostřílený profík s vysokým IQ“. Mnozí s ním ostatně již spolupracovali. I ti, kteří kritizují Kmoníčkovu excentrickou osobnost, uznávají jeho kvality a pracovitost.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar míní: „Je to dobrá volba. Jde o profesionála s bohatými zkušenostmi z diplomacie, který se nebude muset dlouho seznamovat s novou agendou. Osobně považuji za velmi přínosné, že jde o diplomata se zkušenostmi z mimoevropských zemí, které se pro český export stávají čím dál důležitější.“

Kmoníčkovou předností je pragmatismus. V případě reprezentanta české diplomacie, jejímž dlouhodobým leitmotivem je ochrana lidských práv ve světě, to není vždy samozřejmé. Lze předpovědět, že důraz na potřeby exportérů a o něco vlažnější přístup k lidskoprávní tématice budou pro Kmoníčka, a dost pravděpodobně i pro prezidenta Zemana, charakteristické. Připomeňme například, že Kmoníček v roce 2000 vedl kontroverzní misi do Iráku, kterému tehdy vládl diktátor Saddám Husajn. Rýsuje se tedy další potenciální střetový prostor, neboť Karel Schwarzenberg je naopak považován za pokračovatele havlovské tradice.

Korekce pro Blízký východ

Hynek Kmoníček blízkovýchodní teritorium velmi dobře zná a rozumí mu

Vystudovaný arabista, jenž strávil část studií na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, bude také pozoruhodným moderátorem debaty o české politice vůči Blízkému východu. Kmoníček toto teritorium velmi dobře zná a rozumí mu. A v této disciplíně bude muset použít maximální talent a um, aby dokázal korigovat názory Miloše Zemana. Prezident v minulosti proslul kritikou některých politiků právě z islámského světa.

Legendární je Zemanovo přirovnání palestinského lídra Jásira Arafata k Adolfu Hitlerovi, jež pronesl během návštěvy v Izraeli v roce 2002. Horko těžko bude Kmoníček partnerům v islámském světě vysvětlovat také Zemanův výrok, že by podpořil preventivní útok na Írán, jenž zazněl loni při předvolební debatě v Hradci Králové.

Možná však Kmoníček se Zemanem už o arabském a islámském světu hovořil. O víkendu totiž prezident prozradil, že chce navštívit Afghánistán, kde působí čeští vojáci v mezinárodní operaci NATO.

Možná sehraje Hynek Kmoníček se Zemanem charakteristickou partii, kterou nám popsal vysoce postavený diplomat: „Je to diplomat všemi mastmi mazaný, ale jak já ho poznal, nějaký národní zájem ho nijak moc nebere. Spíš se dovede diplomatickými šachy báječně bavit a překvapuje partnery i soupeře tím, jak snadno obětuje na šachovnici figuru, o níž si všichni kolem mysleli, že je pro něho klíčová. A než ostatní pochopí, co s nimi vlastně ,Kmóňa‘ hraje, je o několik délek napřed.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.