Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Zeman: Prověrka Mynáře zatím není podstatná. Opravdu?

Evropa

  10:14

Pokud je prověřování nejvyšších státních úředníků zbytečné, měl by se prezident Miloš Zeman zasadit o změnu zákona.

foto: © ČTK/Němec ZdeněkČeská pozice

Ačkoli kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář (SPOZ) nemá bezpečnostní prověrku, hlavě státu to nevadí. V pátek během návštěvy jižní Moravy prezident Miloš Zeman uvedl, že tato otázka zatím není na pořadu dne, protože pokud se Mynář, jenž kandiduje do parlamentu, za měsíc stane poslancem, kancléřem už nebude. Navíc je dle Zemana zažitou věcí, že na jednání, kde se probírají utajované skutečnosti, docházejí jiní prezidentovi spolupracovníci, kteří prověrku mají.

K prezidentově argumentaci však existuje několik podstatných výhrad, které ČESKÁ POZICE považuje za důležité zmínit.

  • Hradní kancléři v éře prezidentů Havla a Klause prověrky měli.
  • Coby nejvyšší státní úředníci v zemi s přístupem k hlavě státu byli kancléři prověřováni, neboť jejich soukromý život nesmí zavdat příčinu k tomu, aby byli ve své funkci korumpovatelní. Například vynášením informací, s nimiž při své práci přišli do styku.
  • Prezident úkoluje tajné služby a ty mu zasílají informace. Touto agendou se sice zabývá bezpečnostní ředitel Kanceláře prezidenta republiky, jenže získané informace slouží hlavě státu k dalšímu rozhodování. Jistě nastanou situace, kdy se prezident se svým klíčovým úředníkem o nich potřebuje poradit, avšak v případě Mynáře má momentálně smůlu.
  • Hradní kancléř doprovází prezidenta na návštěvách summitů NATO a EU. Bez prověrky se však na jednání nedostane.
  • Mynář si prověrku Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) ještě ani nepožádal. Objevily se i zprávy, že s prověřováním otálí, neboť vzhledem k jeho kontaktům s podnikatelem Radimem Masným by ji získat nemusel. To však Mynář odmítá.
  • Bylo by jistě vůči voličům, o jejichž přízeň se Mynář ve volbách uchází, férové, aby věděli, jestli prověrku získat může. Nejen ve funkci hradního kancléře je totiž korumpovatelný.
  • Existuje také možnost, že se Mynář poslancem nestane. Pokud by pak prověrku nezískal, musel by se prezident Zeman vypořádat s tím, že měl ve svém okolí muže, jemuž naše tajné služby nevěří.

Poměrně jasně se k potřebě prověrky vyjádřil pro ČESKOU POZICI i bývalý Klausův kancléř Jiří Weigl: „Zákon sice počítá s tím, že při nástupu do úřadu kancléř prověrku mít nemusí, avšak měl by si o ni požádat. Samozřejmě, že je dobré tu prověrku mít, protože pak může funkci vykonávat plnohodnotně.“

Pokud tedy platí, že přes všechny výše uvedené skutečnosti prezident Zeman považuje prověřování svého nejbližšího spolupracovníka za nepodstatnou záležitost, ČESKÁ POZICE očekává, že hlava státu bude v dohledné době iniciovat návrh úpravy zákona, aby se prověrka NBÚ kancléře netýkala. Vždyť proč by se státní instituce měly zabývat podružnou agendou?

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...