Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zeman při vyznamenáních obhájil svůj plán

  23:03

Masaryk narušoval hlavní proud a svůj sen o samostatnosti prosadil. Chce jej Zeman napodobit prezidentskou republikou?

foto: © ČTKČeská pozice

Prezident Miloš Zeman poprvé ve své funkci 28. října uděloval nejvyšší státní vyznamenání. Vzhledem ke kontroverzím, které se kolem tohoto slavnostního aktu dopředu vyrojily (za všechny spor s rektory), se až na výjimky dá říci, že nositelé řádů a medailí si je zaslouží. Žádné extrémní distancování se od Zemanových rozhodnutí, koho ocenit, není třeba. Dosavadní vyznamenaní tak mohou své medaile nechat ve vitríně. O to zajímavější byl prezidentův projev.

Zeman ve své promluvě k národu obhajoval své kroky v úřadě a především budoucí tahy v rozehrané hře o podobu budoucí vlády. Odvolal se přitom na masarykovskou tradici. Tímto silným historickým argumentem podpořil a ospravedlnil svou snahu, která nyní ještě zesílí, o budování alespoň částečně prezidentského systému v Česku.Zeman obhajoval své kroky v úřadě i budoucí tahy v rozehrané hře o podobu budoucí vlády. Odvolal se přitom na masarykovskou tradici.

Zeman jako Masaryk

„V tento den se zamýšlíme nad smyslem českých dějin a postavením této země v Evropě a ve světě. Mně v těchto úvahách něco chybí. Je v nich totiž nulová závislost dějin na jejich nositelích (...) Dějiny nám byly vykládány jako samovolný pohyb, přírodní zákon, mainstream neboli hlavní proud, a kdo z něj vybočí, se utopí,“ zaznělo z úst prezidenta na úvod, aby se pak rozeběhl právě k obhajobě nesystémových kroků.

„Byl to Tomáš Masaryk, kdo narušoval hlavní proud a postavil se proti převládajícímu myšlení. V 65 letech odešel do exilu a nesl si s sebou sen o samostatnosti. A ačkoliv tehdejší realističtí politici tento sen považovali za nesmysl, Masaryk jej nakonec dosáhl,“ řekl Zeman.

A teď si to dosaďme do dnešní reality. Miloš Zeman vzdor vůli původní koalice ustavil „svou“ vládu v čele s Jiřím Rusnokem. A nyní dělá vše pro to, aby ji oproti dosavadním tradicím udržel co nejdéle. Jednání o vládě chce zahájit až po ustavení Poslanecké sněmovny, což se stane nejdříve na konci listopadu. Nová vláda tak sotva vznikne do Vánoc.

Jeho tahy zkušeného politického hráče jdou ale ještě dál. Když nevyšel plán levicové vlády, protože ČSSD a KSČM nemají dostatečný počet poslanců a prezidentova strana SPOZ se do sněmovny nedostala vůbec, rozehrál Zeman hru ještě odvážnější. Jejím základem je rozeštvat sociální demokracii, což se mu nyní díky Michalu Haškovi a jeho tažení proti Bohuslavu Sobotkovi daří, a také rozkulačit hnutí ANO Andreje Babiše, které v sobě sdružuje velmi rozdílné osobnosti. S tím druhým prozatím nezačal, naopak jakoby našel v sobě nadstranickost a faktického vítěze voleb – hnutí ANO – v pořadu Otázky Václava Moravce bezmála chválil.

K čemu bude prezidentovi paralyzovaná politická scéna (bez ČSSD a ANO není možná absolutně žádná koalice ve sněmovně)? Zkusme si představit následující scénář, který ČESKÁ POZICE vyslechla již od několika lidí znalých zákulisí politiky. Prezident bude prostřednictvím Michala Haška nadále okopávat kotníky Bohuslava Sobotky, a tím štěpit sociální demokracii s cílem vyvolat mimořádný sjezd strany, kde se bude volit nové vedení, co nejdříve, nejlépe už v listopadu. Tím se oddálí vyjednávání o vládě minimálně na počátek roku 2014. Vzhledem k rozkolu v ČSSD nebude nikdo schopen složit vládu, ale pokusy budou trvat i několik měsíců – dejme tomu do března či dubna.

Rusnok podruhé

Že to je nereálné? Že to lid nedovolí? Nebo že si na to netroufne sám Zeman takto porušovat zaběhaný ústavní pořádek?V tu chvíli nastoupí na scénu opět prezident Zeman, který přislíbil, že v případě potíží se pokusí politickým stranám v sestavení kabinetu pomoci. Jmenuje „svého“ premiéra. A proč by ne podruhé Jiřího Rusnoka. Ministerský tým dozná několika změn – pár křesel haškovcům za pomoc v prezidentově hře. Podpora se najde a prezidentská vláda by byla na světě. Že to je nereálné? Že to lid nedovolí? Nebo že si na to netroufne sám Zeman takto porušovat zaběhaný ústavní pořádek?

I na to byla ve slavnostním projevu odpověď, když prezident obracel svou pozornost k tomu, jak Masaryk vystupoval proti hlavnímu proudu. „Většinová populace mu vytloukla okna. Studenti jej z jeho přednášek vypískali. Ale on si šel za svým snem a prosadil jej,“ uvedl Zeman.

A nezapomněl dopředu odsoudit všechny, kdo by chtěli jeho budoucí kroky kritizovat. Všichni ocenění podle něj totiž nešli přímo na vrchol, ale zažili vzestupy a pády a při nich utržili šrámy. Jsou šrámy, za něž si můžeme sami, a ty, jež nám zasadí jiní. To jsou podle prezidenta komentátoři, kteří pouštějí hněv a nenávist na dílo druhých, aby tak zakryli, že za nimi dílo není...

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!