Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zeman prezidentem. Klausova éra pokračuje. Havlova doba dnes skončila.

  19:44

Plynulá kontinuita na Hradě znamená pokračování strejcovské demokracie, kdy se sejdou zkušení a úctyhodní muži a domluví se.

foto: © Reuters, ISIFA, montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

KOMENTÁŘ Istvána Léka / Miloš Zeman se stal prezidentem republiky. Na Pražském hradě bude v příštích pěti letech úřadovat levicový politik, jak sám prohlásil, „prezident dolních deseti milionů“. A pokud mu bude sloužit zdraví, má velkou šanci, aby se prezidentem stal i podruhé, dost možná za asistence dvou levicových vlád. Země udržela levicovou orientaci, pravice reprezentovaná Karlem Schwarzenbergem byla opět poražena.

To má mnoho obecnějších důvodů. Argumentem, který by mohl vyvážit špatné vládnutí současné pravicové koalice, už nemůže být podobizna Václava Havla na tričku. Porážkou Karla Schwarzenberga tato éra definitivně skončila. Zeman si post prezidenta zaslouží zejména proto, že ať se to někomu líbí, nebo nelíbí, vedle Václava Havla a Václava Klause byl nejvýraznější osobností české politiky minulých 23 let. Pravicová politika dnes tak silného lídra postrádá.

Václav Klaus: Pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí

Základní zpráva o prezidentské volbě proto může znít též v duchu komentáře, kterým na výsledek reagoval Václav Klaus: Pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí. Václav Klaus nebude nucen emigrovat a jeho éra pokračuje – alespoň pro první Zemanovo volební období – prakticky bez přerušení. Absolutně plynulá kontinuita na Pražském hradě znamená pokračování strejcovské demokracie, kdy se sejdou zkušení a úctyhodní muži a domluví se. Do hry se budou vracet hrdinové konce devadesátých let, kdy politiku určovala opoziční smlouva – dohoda o vzájemném rozdělení moci.

Efekt Jágr

Ač před lety část občanské společnosti volala po přímé volbě a slibovala si od ní nástroj hlubší změny, ukázalo se už v první kole volby, že v milionovém měřítku poptávka po změně není zdaleka většinová. Je potvrzeno, že v české politice se nic zásadního nezmění, rozhodující hráči politiky a byznysu zůstali stejní, a to jak na výsluní, tak v zákulisí.

Česká politika zkrátka za minulých deset let nedokázala vygenerovat lídra, který by se mohl takovému kandidátovi, jakým Miloš Zeman je, postavit. Potvrdil se efekt Jágr. Lepšího hráče momentálně nemáme, možná, že už se narodil, jenže prozatím není vidět. Při vší úctě ke Karlu Schwarzenbergovi – tato volba byla referendem o Miloši Zemanovi. Nebyl dobrý premiér, ale ti, kdo přišli po něm, byli jednoznačně horší.

Při vší úctě ke Karlu Schwarzenbergovi – tato volba byla referendem o Miloši ZemanoviNevyhrálo větší, ani menší zlo, vyhrála realita. Miloš Zeman je česká skutečnost, a to, že na první tiskové konferenci nad ním vyčníval zpěvák Daniel Hůlka, je jen důkazem, že lidé nechtějí poslouchat operu, ale muzikál. Fenomén Karel však na pár týdnů držel v zemi v naději, že sny zejména mladých voličů by se mohly – jednou – stát skutečností...

Kdy ale přijdou do české politiky nové a silné osobnosti? Bude-li se česká společnost včetně její politické atmosféry vyvíjet podle současného trendu, pak v roce 2018 vyzve Miloše Zemana na souboj o post prezidenta republiky Tomio Okamura nebo někdo podobný. Hlavním tématem už nebudou Benešovy dekrety, ale například romská otázka.

Volby se odehrály v pohádkách, bohužel v duchu seriálu o Karlovi Trautenberkovi a Miloši Krakonošovi. Kdo by ještě před pár měsíci řekl, že rozhodujícím tématem kampaně v roce 2013 se stane historie, téměř 70 let staré Benešovy dekrety? Jak to, že tolik lidí v České republice stále žije v bludu, že přijdou Němci, a všechno, co jim kdysi patřilo, si vezmou zpět?

ODS a ČSSD čekají stranická dramata

Jaké změny přinese prezident Miloš Zeman do vnitřní politiky? Výsledek Karla Schwarzenberga je velmi dobrý, už postup do druhého kola byl malým zázrakem. Kníže představuje jasný konzervativní pohled na svět a nestydí se to říci. Získal více než 45 procent hlasů, což je obrovské překvapení, protože takové názory se v České republice všeobecně netěší nijak výrazným sympatiím. Tento výsledek by měl být pro voliče poraženého kandidáta spíše povzbuzením, z vítězství Miloše Zemana jim nemusí být šloufl.

Zmíněných více než 45 procent určitě neznamená, že TOP 09 v příštích parlamentních volbách získá tak výraznou podporu. Ale i kdyby obdržela jen třetinu, Miroslav Kalousek může opět slavit.

„Karlův“ výsledek by měl být pro jeho voliče spíše povzbuzením, z vítězství Miloše Zemana jim nemusí být šlouflJisté je, že ODS v čele s Petrem Nečasem, který prohrál další volby, nemá co slavit a její členové mohou pomalu podléhat hysterii. Ekipa znovuzrozeného Václava Klause, který má v ODS stále víc než mnoho příznivců, se určitě cítí být na koni. Vedení strany se brzy ocitne pod ohromným tlakem: nebylo by překvapením, kdyby ji před létem čekal mimořádný kongres pod heslem „mobilizovat pravici“.

Více než současné vedení ODS se však musí mít na pozoru lídři ČSSD okolo předsedy Bohuslava Sobotky. Pravděpodobně oslabí, neboť Zeman se bude snažit preferovat křídlo místopředsedy Michala Haška a Zdeňka Škromacha. Navíc bude zajímavé sledovat, zda někteří mladí sociální demokraté, poslanci či senátoři této strany neposílí řady Strany práv občanů – Zemanovci (SPOZ), která není vázána žádným bohumínským usnesením o zákazu spolupráce s komunisty.

Miloš Zeman totiž byl bez diskuse stranickým kandidátem. Jeho strana zaznamenala první volební vítězství. SPOZ sice nese všechny prvky manažerského pojetí a zaštituje se výraznými osobnostmi, ale v žádném případě nejde o marketingový produkt jako Věci veřejné. Je plná starých zkušených funkcionářů, ať už bývalých komunistů či sociálních demokratů, kteří dokážou ve svém volebním obvodu generovat politickou podporu. Je jasné, že hlasy pro prezidentovu stranu nepřijdou z pravé, ale z levé části politického spektra.

Miloš Zeman na Hradě může výrazně ovlivnit budoucí vývoj české politiky, který vyvrcholí za 1,5 roku parlamentními volbami. Nepočítejme však s novými tvářemi, na generační změnu si země bude muset počkat ještě pěkně dlouho.

ČESKÁ POZICE připravuje další komentáře a analýzy. Bezprostřední diskusi čtenářů nad výsledkem volby si můžete přečíst zde.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...