Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zeman pobouřil arabské diplomaty

  21:22

Prezident navrhl na Dnech pro Izrael v Hradci Králové přesunout české velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. To je však vysoká politika.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ReutersČeská pozice

„Jestli to tak půjde dál, arabští velvyslanci na protest odjedou z České republiky.“ I taková slova včera zazněla z nitra arabské komunity v Praze. Možná už zase jde o pouhé přehánění a plané hrozby, k nimž se oficiálně nakonec nikdo z arabských ambasadorů nepřihlásí. Pobouření diplomatů je ale reálné, a vyvolal ho prezident Miloš Zeman svými pondělními výroky v Hradci Králové. Navrhl totiž přesunout české velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

„Já jsem jmenoval vládu, o níž mohu s jistotou prohlásit, že kdyby byla delší dobu ve funkci, tak by mohla tuto myšlenku podpořit. Protože budou předčasné volby, tak si počkám, jaká bude vláda nová a pokusím se budoucího premiéra a ministra zahraničí přesvědčit, aby o této myšlence uvažovali,“ prohlásil Zeman na hradecké akci Dny pro Izrael. Tu každoročně pořádá místní proizraelská organizace Centrum Sion a Zeman už při své loňské návštěvě slíbil, že se na agitaci ve propěch židovského státu ukáže i letos.

Bude Česko jediné na světě?

Přesun velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma samozřejmě není jen otázkou peněz a úřednického rozhodnutí na Hradě či v Černínském paláci. Je to vysoká globální politika. Ve sporném Jeruzalémě dnes nemá ambasádu žádný stát světa.

Ve sporném Jeruzalémě dnes nemá ambasádu žádný stát světa

Izraelské vedení by si tam sice zahraniční velvyslance hodně přálo, ale mezinárodní společenství – včetně USA – je jednotné: dokud se Izraelci nedohodnou s Palestinci na budoucím uspořádání Jeruzaléma, ambasády zůstanou v Tel Avivu. Jakýkoli odklon od této politiky by byl jednoznačně proizraelským a protiarabským gestem a je jasné, že to je i Zemanova motivace. Není proto divu, že se Arabové v Česku nad jeho slovy vztekají.

Shodou okolností zrovna včera přiletěl do Prahy nový palestinský velvyslanec Džamál al-Džamál, který v rámci běžné rotace vystřídal Muhammada Salájmu. „Džamála přijeli na ruzyňské letiště přivítat skoro všichni arabští velvyslanci. Samozřejmě už přímo tam o Zemanových výrocích začerstva všichni mluvili,“ tvrdil v rozhovoru pro ČESKOU POZICI arabský diplomat, který si nepřál být jmenován. A sarkasticky dodal: „Není asi třeba dodávat, že s takovým přístupem mnoho slibované proexportní politiky Zeman v arabském světě neudělá.“

Znovu silné prohlášení…

Kolují přitom spekulace, že Zeman bude v podobné linii vystupovat i při své nadcházející třídenní cestě do Izraele, kam se chystá příští týden. Oslovení činitelé českého ministerstva zahraničí se k tomu odmítli vyjádřit. „V kuloárech se povídá, že Zeman v Izraeli zase chystá nějaké silné prohlášení,“ řekl jeden zdroj ČESKÉ POZICI. A dodal: „Jestli se ale bude týkat přesunutí ambasády do Jeruzaléma, o tom se můžeme jenom dohadovat.“

Diplomaty ale zaměstnávají prezidentovy kroky vůči Izraeli i z jiných důvodů. Opět mluvil s tamními novináři. Zemanova interview pro izraelská média přitom vyvolávají pocit Déja vu. Nikdy u nich není žádný český úředník nebo Zemanův mluvčí, a vždy kolem nich vznikne rozruch.

U Zemanových interview pro izraelská média nikdy není žádný český úředník nebo jeho mluvčí, a vždy kolem nich vznikne rozruch

Před jedenácti lety nikým nestřežený Zeman ještě jako premiér při návštěvě Izraele prohlásil, že tehdejší palestinský vůdce Jásir Arafat je terorista a přirovnal ho k Adolfu Hitlerovi. „Ve své době byl největším teroristou světa Adolf Hitler a nikdo nevolal po tom, aby se s ním vedla jednání,“ prohlásil mimo jiné v anglicky vedené konverzaci Zeman, a podpořil tím kontroverzní izraelskou snahu Arafata politicky i fyzicky zcela izolovat v Rámalláhu.

Když se pak slova českého premiéra objevila černá na bílém v rozhovoru otištěném deníkem Ha’arec a vyvolala mezinárodní rozruch, Praha tyto výroky oficiálně vysvětlila významovým posunem překladu „Chtěl bych zdůraznit, že jsem Arafata s Hitlerem nikdy nesrovnával,“ vzkázal v únoru 2002 Zeman přes vládního mluvčího Libora Roučka.

Jenže tehdejší premiér, který tenkrát během celé několikadenní návštěvy Izraele stále opakoval několik svých bonmotů, onálepkoval Arafata úplně stejně i v rozhovoru pro izraelskou televizi Druhý kanál, takže zapírání brzy ztratilo smysl.

Napjatě očekávaný rozhovor

Vracet se k této příhodě má v těchto dnech svůj význam. Jednak na ni stále nezapomněli arabští, zejména palestinští diplomaté, jednak čeští představitelé, kteří měli kvůli Zemanovi co vysvětlovat i v Bruselu a několika evropských státech. Především se však může celá situace brzy opakovat.

„Zeman nedávno poskytl interview Smadar Perryové, známé novinářce z deníku Jediot Achronot,“ vysvětlil ČESKÉ POZICI zdroj z diplomatického zákulisí. „Rozhovor ale pořád ještě nebyl zveřejněn. A protože u toho opět nikdo nebyl a Perryová Zemana pro jeho protiarabské a protimuslimské výpady jistě nijak nešetřila, bude hodně zajímavé, co z toho vzejde.“