Lidovky.cz

Zeman jmenoval Jiřího Rusnoka premiérem. Tipneme si, jak bude složen jeho tým.

  7:42

ČESKÁ POZICE tipuje vládní sestavu na základě informací od několika na sobě nezávislých zdrojů z blízkosti Hradu a pražských podnikatelů.

Miloš Zeman by měl jmenovat premiérem ekonoma a generálního ředitele ING PF Jiřího Rusnoka. foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto isifa/MAFRA/PETR TOPIČČeská pozice

Aktualizováno. Prezident Miloš Zeman v úterý jmenoval předsedou vlády Jiřího Rusnoka, bývalého ministra financí a ministra průmyslu a obchodu ve vládách Miloše Zemana a Vladimíra Špidly. Rusnok bezprostředně po jmenování oznámil předpoklad, že vládu složí zhruba do čtrnácti dní.

Podle Zemana je jmenování Rusnoka prostředkem, jak přimět politické strany ve sněmovně k vyvolání předčasných voleb (nutné odsouhlasit 120 hlasy rozpuštění sněmovny). Zeman dále uvedl, že jedním z cílů jmenování dočasné Rusnokovy vlády je, aby nebylo politicky bráněno vyšetřování důležitých kauz. Prezident naznačil, že pokud Rusnokův kabinet nezíská ve sněmově důvěru, druhý pokus sestavit vládu by mohla dostat Miroslava Němcová (ODS), která v úterý uvedla, že disponuje podporou 101 poslanců. Rusnokovu vládu však může prezident nechat dovládnout v demisi klidně až do řádných voleb v květnu 2014.

O možném jmenování Jiřího Rusnoka ČESKÁ POZICE informovala jako první již minulý týden ve čtvrtek. V pondělí jsme pak publikovali text, v němž jsme se pokusili nastínit, jak by mohl být jeho kabinet složen. Tento text beze změn následuje.

O tom, kdo v této úřednické vládě usedne, již nyní odstartovaly spekulace a „povídačky“, ve kterých je poměrně složité se vyznat. ČESKÁ POZICE monitoruje terén od minulého čtvrtka. Jména ministrů se ještě mohou samozřejmě měnit, na základě informací od několika na sobě nezávislých zdrojů z blízkosti Hradu a pražských podnikatelů však tipujeme zhruba tuto úřednickou sestavu:

  • Miloš Zeman by měl jmenovat premiérem ekonoma a dosavadního generálního ředitele ING PF Jiřího Rusnoka, o čemž Rusnok je mimo jiné členem Národní ekonomické rady vlády (NERV). Cílem Rusnokovy úřednické vlády by měla být zejména příprava rozpočtu, problematika evropských fondů a dotažení některých zákonů. V této souvislosti jsme se setkali i se spekulací, že se jako o premiérovi uvažovalo o bruselském lobbistovi Pavlu Teličkovi, který to však (stejně jako další naše zdroje blízké Hradu) označil za nesmysl.
  • Ministrem průmyslu a obchodu by se mohl stát Václav Petříček, bývalý dlouholetý pracovník tohoto resortu a ministerský náměstek. Petříček ČESKÉ POZICI sdělil, že osloven zatím nebyl, a ani s tím nepočítá.
  • Ministrem vnitra by se mohl stát Martin Pecina, obchodní ředitel Vítkovice Machinery Group, který má s tímto resortem zkušenosti již z období Fischerovy úřednické vlády v letech 2009 až 2010. Pecina patří k Zemanovým spojencům a letos na začátku roku opustil ČSSD. Jak uvedl v březnovém rozhovoru pro ČESKOU POZICI, pokud by o něho byl ve SPOZ zájem, spolupráci by se nebránil.
  • Ministrem zemědělství by se mohl stát další blízký Zemanův spojenec Miroslav Toman (jeho otec stejného jména byl za bývalého režimu ministrem zemědělství), který v současnosti zastává post šéfa Potravinářské komory. Toman v roce 2002 působil jako náměstek ministra zemědělství Jaroslava Palase, který z ČSSD nedávno odešel a je senátorem za SPOZ. Tomanův bratr Zdeněk byl navíc jedním ze sponzorů Zemanovy prezidentské kampaně.
  • Ministrem práce a sociálních věcí či financí by se mohl stát makroekonom Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Ungerman. Zajímavé je, že Rusnok, Toman a Pecina na dotaz, zda je někdo z Hradu oslovil ohledně účasti v úřednické vládě a zda by o daný post stáli, neodpověděli (někteří i několik dnů). Obvykle však komunikují a odpovídají.
  • Ministryní spravedlností by se dle našich zdrojů mohla stát Marie Benešová, která přišla v březnu na sjezdu ČSSD o post místopředsedkyně a posléze vypadla i ze stínové vlády Bohuslava Sobotky. V květnu se stala Zemanovou poradkyní pro justici a spravedlnost. „To máte víc informací než já. Nic takového se nekonalo. Uvidíme. Nejprve je důležité ustanovit premiéra, který si vybere ministry. Nebudu spekulovat, když jsem žádnou nabídku nedostala,“ řekla ČESKÉ POZICI Marie Benešová.
  • Na postu ministra zahraničí by se Zemanovi mohl zamlouvat bývalý místopředseda Fischerovy vlády a ministr zahraničí Jan Kohout, se kterým by si prezident v zahraniční politice rozuměl o sto procent lépe než se současným šéfem diplomacie Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Zeman by tím mohl opanovat českou zahraniční politiku. Kohout však ČESKÉ POZICI napsal, že nebyl nikým v otázce účasti v úřednické vládě osloven a nemá zájem se na takové vládě podílet. Zdroj z ČSSD pak ČESKÉ POZICI napsal: „To jsem ještě neslyšel, ale on teď nemá nic, takže by to mohla být jakási verze brigády na prázdniny.“
    V souvislosti s ministerstvem zahraničí jsme dále narazili na jméno ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republika Hynka Kmoníčka. Bylo by však s podivem, kdyby Kmoníček vyměnil současný post za ten v dočasné vládě. Dle důvěryhodného zdroje je však Kmoníček horkým kandidátem na ministra zahraničí a na hradní post by se po skončení svého ministrování případně mohl vrátit.
  • V minulosti Miloš Zeman pochvalně hovořil o dvou nestranických ministrech Nečasovy vlády: obrany Vlastimilu Pickovi a školství Petru Fialovi, které by Zeman dle našich zdrojů do úřednické vlády chtěl. „My všichni víme, že v minulých vládách, ať byly levicové, nebo pravicové, ne všechny ministry obrany bylo možné označit za profesionály,“ řekl Zeman v březnu na adresu Picka. O Fialovi zase v březnu: „V této vládě považuji za velmi zajímavou osobnost ministra školství, pana profesora Fialu.“

    Fiala ČESKÉ POZICI napsal: „V tuto chvíli nevidím důvod se k tomu vyjadřovat. Není zatím ani jasné, kdo bude sestavením vlády pověřen, a jaký bude mít vláda formát.“

Jak potrápit ČSSD

Pikantní by pak mohlo být obsazování postů, na které by Zeman údajně rád „propašoval“ bývalé a současné vrcholné představitele ČSSD. Ministrem pro místní rozvoj by se mohl stát jihočeský hejtman Jiří Zimola, který tento post zastává v Sobotkově stínové vládě. Na náš dotaz, zda by post v úřednické vládě přijal, však nereagoval. Dalším žhavým ministerským kandidátem je místopředseda ČSSD Milan Chovanec, který by mohl získat křeslo šéfa dopravy, což je i jeho pozice ve stínové vládě. „To jsem ještě neslyšel. Zrovna jsem v Turecku. Mohl bych ale kývnout jen na to, co by bylo v souladu s míněním mé strany. Nehodlám se nějak utrhnout,“ řekl ČESKÉ POZICI.

Případná účast politiků ČSSD v „Zemanově“ úřednické vládě by pro ně byla značně ošemetná a problematická

V čele ministerstva kultury by pak mohl být Vítězslav Jandák, který přišel o post stínového ministra. Na otázku, zda by post chtěl, ČESKÉ POZICI napsal, že nikoli. Případná účast politiků ČSSD v „Zemanově“ úřednické vládě by pro ně byla značně ošemetná a problematická. Mohli by sice získat na tři měsíce až jeden rok ministerskou funkci, ale pravděpodobně by si tím ve straně „podřezali“ větev a ztratili možnost jít do vlády, pokud by ji v budoucnu sestavovala ČSSD.

Setkali jsme se také s názorem, že záměr obsadit úřednickou vládu i politiky z ČSSD (sympatizujícími se Zemanem) by mohl být prezidentovým pokusem, jak sociální demokracii rozhádat a nalomit. Pro křídlo předsedy ČSSD  Bohuslava Sobotky však úřednická vláda nepřipadá v úvahu a prosazuje předčasné volby.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.