Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Zeď 25 let po pádu: Je rozdělení Německa minulostí?

Transformace východního Německa bude delší, než si v roce 1989 lidé a politici dovedli představit. Zdá se, že se potvrdí slova německo-britského sociologa Ralfa Dahrendorfa: trvá šest měsíců, než se změní politický systém, šest let, než se transformuje ekonomika, a 60 let, než se změní společnost.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Tatana

12. 11. 2014 14:04
Autorka zapomněla na mnoho TV pořadů,

které se věnují politice SRN vůči NDR, kdy představitelé SRN otevřeně přiznávají, že vzestup životní úrovně SRN by nebyl možný bez masového  přílivu inteligence z NDR a ostatních socialistických zemí, jednalo se o miliony vysoce kvalifikovaných zaměstnanců s nízkými mzdovými nároky.

Dále se uvádí, že SRN prospěl odbyt válečné techniky během války ve Vietnamu.

Psychologové již dnes otevřeně přiznávají, že splynutí obou částí Německa je velice dlouhodobý proces, protože nepřekročitelná hranice rozdělila jednotlivé rodiny, ten, kdo odešel do SRN odcházel s plným vědomím toho, že ve jménu svého sobectví uvrhuje zbytek rodiny do neštěstí - sourozencům a jejich dětem znemožˇˇnuje jakékoli studium s maturitou, o VŠ ani nemluvě.

Také byly v NDR odebírány děti rodinám, které se znelíbily režimu.

Při sledování pořadů věnovaných NDR v německé TV si člověk teprve uvědomuje, jaké jsme měli štěstí v osobě Gustáva Husáka, stát zaplatil všem "spojencům" "dluhy" za 2. světovou, potomci "kádrově nespolehlivýc

0 0
možnosti
Foto

Pavel Šefl

12. 11. 2014 9:46
Změna za 60 let ... (2)

Měli jako Němci tu výhodu, že to byli členové „rodiny“, ale byli to odpadlíci, kteří byli milostivě a velkoryse („uvítací poplatek 100 marek, výhodný směnný kurz a fond pro obnovu bývalé NDR) přijati zpět mezi ty správné a úspěšné. I přes všechnu tuto velkorysost však zůstali poraženými a často druhořadými členy „rodiny“, včetně sociálních a ekonomických dopadů tohoto postavení.

To, jak bude změna společnosti ve východním Německu dále probíhat, hodně závisí na přeměnách, kterými bude procházet celá Evropa. Obávám se, že to nebudou změny k lepšímu. Jedno je však jisté, sentiment po bývalé NDR odumře a bude nahrazen jinými emocemi a druhořadí zůstanou ještě dlouho druhořadými... .

0 0
možnosti
Foto

Pavel Šefl

12. 11. 2014 9:44
Změna za 60 let ... (1)

Ralf Dahrendorf má určitě pravdu, že hluboká změna společnosti trvá dlouho. Jeho závěry ale neříkají nic o tom, kam se taková změna ubírá a co pro konkrétní společnost znamená. Pokud by se Adolfu Hitlerovi podařilo ovládnout Evropu a porazit a obsadit Rusko a uskutečnit svoje arizační plány, mohla být dnes Evropa a Rusko úplně jiné. Společnost by se opravdu hluboce změnila a ti nepřizpůsobiví (rasově a s nevhodnou hodnotovou orientací a způsobem života) by za 60 let buď sami vymřeli, nebo by byli zlikvidováni. Problém není v tom, že změna trvá dlouho (60 let může být i velmi krátká doba), ale kterým směrem se ubírá. V případě tzv. transformace bývalých komunistických zemí na "standardní demokratický systém s tržní ekonomikou" by bylo přesnější hovořit o asimilaci těchto zemí vyspělými kapitalistickými státy Západu. Nešlo o žádný altruistický proces, ale o proces ovládnutí dobytého území s cílem maximalizovat profit vítězů studené války... . A „Ossis“ byli na straně poražených.

0 0
možnosti

J. Poděbradský

12. 11. 2014 8:37
výměna

Prostě jedna totalita vystřídala druhá totalita. zazvonili klíčky a z politické nesvobody se přešlo do banksterského otrockého poddanství...

0 0
možnosti