Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ze zamoření vztahů s Německem si Zeman zatím hlavu nedělá

Evropa

  14:57

Vyvoláním protiněmeckých resentimentů pobouřil Miloš Zeman sousedy. Kdo mu pomůže urovnat vztahy s Vídní a Berlínem?

Aktualizováno. Reakce německého a rakouského tisku na vítězství Miloše Zemana napovídají, že jeho způsob vedení volební kampaně nezůstal bez povšimnutí. Komentář vlivného německého deníku Die Welt se například domáhá, aby Berlín ze Zemanovy protiněmecké rétoriky vyvodil patřičné diplomatické důsledky a v případě nastupujícího českého prezidenta si ještě rozmyslel zaslání zdvořilostní pozvánky na návštěvu Německa.

„Klause přestali spojenci zvát na státní návštěvy v půli (funkčního) období, Zemana ještě před inaugurací,“ glosoval to na Twitteru kolega Petr Kamberský z Hospodářských novin. Že by si krajně národoveckým zabarvením závěru kampaně zadělal na problémy už před nástupem do funkce, si ovšem Zeman zatím zřejmě nepřipouští. Jinak by nejspíš neotálel s výběrem zahraničněpolitického poradce, který by vymyslel, jak z choulostivé situace vybřednout se ctí.

Kdo Zemanovi pomůže urovnat vztahy?

Zeman se místo toho odebral do své tvrze na Vysočině, kde by asi rád vyčkal, dokud se diplomatický nečas na obzoru nepřežene. „Veškeré personální věci bude pan Zeman řešit nejdříve na konci tohoto týdne,“ sdělila ČESKÉ POZICI Zemanova mluvčí Hana Burianová.

Sdílnější nebyly ani osoby, které jako potenciální zahraničněpolitičtí poradci nastupujícího prezidenta přicházejí v úvahu.

  • „Kdyby měli zájem, už by se na mě byli obrátili. Nikdo se ale neozval,“ posteskl si někdejší expremiérův ministr zahraničí Jan Kavan, který si od Zemanova prezidentství slibuje, že vyvede Česko z údajné mezinárodní izolace. „Miloš ale ví, že s některými aspekty jeho zahraniční politiky nesouhlasím. Shodneme se na přístupu k EU, Rusku a USA, ale například na politiku vůči Střednímu východu mám odlišný názor,“ řekl ČESKÉ POZICI bývalý šéf české diplomacie. V sobotu dorazil oslavit Zemanovo vítězství do Top Hotelu s několika dalšími ministry první polistopadové vlády ČSSD.
  • Miloše Zemana před 2. kolem prezidentských voleb podpořil také kariérní diplomat a někdejší ministr zahraničí Fischerovy úřednické vlády Jan Kohout, který v roce 2011 nastoupil jako poradce předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD). „Nikdo se na mě neobrátil. To jako odpověď stačí,“ stroze odvětil ČESKÉ POZICI na dotaz ohledně ochoty pomoci svému favoritovi s obnovením nalomené důvěry našich jižních a západních sousedů. Jan Kohout se dnes živí jako prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce.   
  • Soudě podle životopisných údajů by snad nejpovolanější osobou k urovnání vztahů budoucí české hlavy státu s Vídní a Berlínem byl nynější europoslanec za ČSSD a někdejší mluvčí Zemanovy vlády Libor Rouček, který v roce 1977 emigroval do Rakouska, kde se angažoval v tamní sociální demokracii (SPÖ). Nynější místopředseda unijní Skupiny socialistů a demokratů v Evropském parlamentu je též autorem několika odborných knih o československo-německých vztazích. Co se týče obsazení funkce zahraničněpolitického poradce nastupujícího prezidenta, doporučil by vybrat člověka,„který má vysoké diplomatické a zahraničně politické zkušenosti a který nemá žádný škraloup z minulosti“. Tomuto popisu by samotný Libor Rouček typově zřejmě odpovídal, leč nikdo ho v této věci zatím neoslovil. „A po pravdě řečeno to ani neočekávám,“ řekl ČESKÉ POZICI.
Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.