Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Zdravotnictví začíná být neufinancovatelné

„Vezmete-li, jak velká část společnosti se živí poměrně dobře v neproduktivní sféře, proč budete v sobotu o půlnoci lítat a píchat antibiotika. Říct, že v pražských nemocnicích nejsou sestry, je pravda, ale znamená to vyseknout ostrý úhel z celého koláče,“ říká v rozhovoru ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Robert Grill.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

I. Patta 677

23. 6. 2019 9:26
Existují dva základní důvody,

proč je zdravotnictví bez personálu a bez peněz. Důvody, které nejsou v článku uvedeny. Za prvé na nedostatek pracovníků všeobecně a ve zdravotnictví zvláště jsme si zadělali k 1. 1. 1993. K uvedenému datu začaly platit daňové a sociální zákony převzaté z hromadně vymírajících zemí EU. Pracující rodiče díky tomu přišli o tři čtvrtiny peněz na výchovu dětí a porodnost, i tak pod záchovné minimum (koeficient plodnosti 1,7 dítěte/ženu), klesla do tří let o 30 000 novorozenců ročně (pokles plodnosti na 1,2 dítěte/ženu). Po čtvrt století nám díky tomu chybí na pracovním trhu noví kvalifikovaní pracovníci. Za druhé, jedná se o problematické financování u důchodců. Letos jde o 18 miliard korun přerozdělených za účelem zakrytí faktu, že bezdětným důchodcům nemá kdo zaplatit z odvodů zdravotního pojištění zdravotní péči ve stáří. Z toho důvodu narůstá také skrytý (implicitní) dluh státního zdravotního systému. V době odchodu silných ročníků ze 70. let do důchodu uvedená částka stoupne na 3,3 ná

0 0
možnosti

I. Patta 677

23. 6. 2019 9:31
Re: Existují dva základní důvody II,

V době odchodu silných ročníků ze 70. let do důchodu, uvedených 18 miliard korun stoupne na 3,3 násobek, tj. na 59,4 miliard korun ročně bez započtení inflace.

0 0
možnosti

20. 6. 2019 11:15
problém Prahy

S těmi nemocnicemi v Praze souvisí totiž lékařské fakulty, jsou tuším 3. A každá potřebuje velkej špitál (to je zdroj učitelů a cvičiště študáků).

V Brně jsou 2 FN a 3 menší špitály, tady to jde rozdělit.

Další dělení by přineslo DRG, 20 let se o něm mluví a nic.

Kolik sester by se ušetřilo při elektronizaci se mi nechce ani přemýšlet. V Rakousku v čekárně nemocnice používalí cca 15 let ten systém, který se rozšířil u obvodáků, zasunete kartičku a nemusí se vybavovat se sestrou. Dokumentaci mají v počítač.

Čekání pacientů zpříjemníme Wifi zdarma, to je výsměch.

0 0
možnosti

20. 6. 2019 6:47
Zdravotnictví že je neufinancovatelné?

Všecho, pokud je zodpovědně a odborně řízeno, ufinancovatelné je. Musí však existovat fungující systém, ve kterém se to zdravotnictví nachází. A ten zdravotnický systém nefunguje, protože je postaven pouze na neustálém zvyšování platů lékařů, sester a zdravotnického personálu. Základní chybou jsou celostátní mzdové tabulky, pozůstatek to socialistického zdravotnictví. Tyto celostátní mzdové tabulky nefungují v žádném systému. Ani ve školství, ani nikde jinde. Chybí-li zdravotním pojišťovnám peníze na zdravotnické úkony, nemají si stavět paláce a přeplácet své zaměstnance a vedoucí pracovníky.. Naopak. někdo schopný a zodpovědný by měl vystoupit v televizi a nade vší pochybnost vysvětlit odborně lidem, proč nestačí peníze vybrané na zdravotním pojištění a proč je nutno vybírat více. Pokud to rozumně vysvětlí, lidé to pochopí. Tito rozumní lidé ve zdravotnictví však nesmí poddléhat profesnímu nátlaku jako např. pan Heger. Ten také nadělal více škody než užitku.

0 0
možnosti

J. Jurax

23. 6. 2019 18:02

"Všechno, pokud je zodpovědně a odborně řízeno, ufinancovatelné je".

Jistě. To by se ale do toho nesměla plést politika a taky ústava, v níž je psáno, že zdravotní péče je zadarmo.

"někdo schopný a zodpovědný by měl vystoupit v televizi a nade vší pochybnost vysvětlit odborně lidem, proč nestačí peníze vybrané na zdravotním pojištění a proč je nutno vybírat více."

To je chiméra. To by totiž i ti lidé museli schopní a odpovědní a ještě rozumní. Což všichni rozhodně nejsou a nebudou, zvlášť když jim saháte na prachy.

A taky politici, neboť jde taky o výrazné politikum, by museli být schopní a odpovědní a ještě rozumní, což od nich nemůžete čekat. Ti mají jiné priority - zejména být znovu zvolení. Proto jsou schopni zrušit kupříkladu i jen bagatelní regulační poplatek ve výši ceny půllitru točeného piva i hotelovou taxu ve špitálech.

A to zvyšování platů - když si stejné peníze lehčeji vyděláte jinde a jinak, proč setrvávat ve zdravotnictví, resp. právě v našem zdravotnictví?

0 0
možnosti
Pacient jako rukojmí

Navrhuji, aby páni doktoři a paní doktorky začali u sebe. Kolikrát posílají pacienty na zbytečná vyšetření, předepisují velká množství léků, aby vyhověli farmaceutickým společnostem. Neustále vybízejí pacienty, aby přišli na kontrolu, i když je nic netrápí. Mému synovi měli vyndat lipom (tukovou bouli) z nohy, protáhli ho CT s kontrastní látkou, magnetickou rezonancí, rentgen, sono. Vynechali jen mamograf. :) Pokud by odmítl tato zbytečná vyšetření, která nemocnici přinesla dost peněz do rozpočtu, tak by ho odmítli operovat. Dnes už se nepřemýšlí, ale vyšetřuje předraženými přístroji. Pacienti představují pouze zdroj peněz a tak se k nim také přistupuje. Takže každý by si měl nejdříve zamést před vlastním prahem.

0 0
možnosti

20. 6. 2019 4:44
Re: Pacient jako rukojmí

Ty pristroje maji a jsou zaplacene. Pristroje mohou stat, nebo vysetrovat i tam, kde to neni uplne nutne. Ja jsem pro druhou variantu. I pri zbytecne vysetreni se muze nalezt prozatim skryty tezky problem.

0 0
možnosti

19. 6. 2019 14:35
Motyk za 500 korun

"To je, jako když chcete na chalupě okopat záhonek jahod – také si koupíte motyku za 500 korun, a ne buldozer Caterpillar."

Na záhonek jahod není potřeba ani buldozer, ani motyka, stačí motyčka. A ta je za 50 korun.

Takže je možné, že i ty ostatní ceny v článku jsou také o řád jinde, než by mohly být.

0 0
možnosti
Praha je Praha

Jedna nemocnice není celé zdravotnictví.

0 0
možnosti