Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zdeněk Škromach v předvečer své rezignace: Naštěstí v dohledu nejsou žádné volby

  11:40

Krátce před rozhodnutím opustit funkci místopředsedy ČSSD hodnotí Škromach pro ČESKOU POZICI „lánský dýchánek“ i situaci uvnitř strany.

„Na charismatu Slávek Sobotka bude muset ještě zapracovat. Je však mladý, dopracuje se. To je prostě umění, někdo má talentu více, někdo se musí nadřít. To ale není nic proti Slávkovi!“ foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Aktualizace. Zdeněk Škromach ve čtvrtek večer rezignoval na funkci místopředsedy ČSSD. Oznámil to v prohlášení ke členům sociální demokracie v pořadu České televize Hyde Park. Následující rozhovor, který ČESKÉ POZICI poskytl krátce před svým rozhodnutím o odchodu z nejvyššího vedení strany, ponecháváme v původním znění.

Lež v přímém přenosu, neuvěřitelná politická chyba nebo podraz na předsedu? Nikoliv. Teď už bývalý místopředseda ČSSD a jeden z účastníků lánského dýchánku u prezidenta Zdeněk Škromach dává nepříjemné věci do příjemnějšího obalu. Takže v případě inkriminovaného jednání v Lánech jde podle zkušeného barda sociální demokracie o problematickou mediální interpretaci, zatajení, špatný odhad situace nebo pouhou neformální návštěvu hlavy státu.

V rozhovoru pro ČESKOU POZICI se Škromach ohlíží za aférou, která v posledních dnech překreslila mapu vztahů v sociální demokracii. Vedle toho naznačuje dvě důležité věci pro předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, jenž ve straně „po Lánech“ posílil a mohl by brzy začít vyjednávat o nové vládě: první je nutnost komunikovat s prezidentem Milošem Zemanem a druhou podržení Jeronýma Tejce ve funkci šéfa poslaneckého klubu. Bude to právě tento poslanecký klub, jehož hlasování o případné vládě rozhodne o další politické budoucnosti Bohuslava Sobotky. Z rozhovoru rovněž vyplývá, že Zdeněk Škromach se funkce místopředsedy strany nejspíš vzdát nehodlá.

ČESKÁ POZICE: Litujete schůzky v Lánech? Jel byste znovu prezidenta navštívit?

ŠKROMACH: S vědomím toho, co se odehrálo, myslím, že návštěva nebyla nutná a určitě by počkala. Roli však hrála spousta věcí, například emoce vyvolané výsledkem voleb, který nebyl pro ČSSD úspěchem. V návaznosti na usnesení předsednictva se z akce vytvořila konspirační teorie. Souběh několika nešťastných záležitostí způsobil, že jako politik se zkušenostmi bych příště postupoval jinak.

ČESKÁ POZICE: Byla to největší politická chyba zkušeného sociálního demokrata Zdeňka Škromacha?  

ŠKROMACH: Neprozřetelnost a špatný odhad situace.

ČESKÁ POZICE: Což je v politice velká chyba...

ŠKROMACH: (smích) Můžeme to nazvat jakkoliv.

ČESKÁ POZICE: Pozvání k prezidentovi jste obdržel od Michala Haška?

ŠKROMACH: Je to známá informace. Dostal jsem od Michala upomínku, abych počítal s tím, že v sobotu večer zřejmě bude malé neformální setkání s panem prezidentem. V tu dobu jsem na tom neviděl nic problematického.„Kdokoliv nyní bude mít problémy sestavit vládu, která bude schopná prosadit základní programové cíle sociální demokracie“

ČESKÁ POZICE: Vzhledem k tomu, jak dlouho se už v politice pohybujete, mohl jste tušit rizika takové návštěvy. Zjišťoval jste si, zda do Lán pojede i váš předseda?

ŠKROMACH: Šlo o neformální návštěvu prezidenta na základě pozvánky, zkrátka neformální schůzka.

ČESKÁ POZICE: Tomu rozumím, ale od vás bych čekal, že riziko takové schůzky v den voleb odhadnete.

ŠKROMACH: Vím, že vztahy Slávka Sobotky a pana prezidenta nejsou ideální, proto jsem to spíše vnímal jako vytvoření předpolí, abychom nezaváhali jako po minulých volbách, kdy Václav Klaus rychle a bez problému pověřil sestavením vlády nevítěze voleb.

ČESKÁ POZICE: Takže jste předpokládal, že navzdory reálné šanci vládu nyní sestavit Sobotka povolební situaci neustojí?

ŠKROMACH: To je, myslím, nyní přebité všemi těmi událostmi. Výsledek nebyl dobrý a obavy, jak vůbec bude možné skládat vládu po takovém výsledku nebo zda to Slávek ustojí, tady byly. Kdokoliv nyní bude mít problémy sestavit vládu, která bude schopná prosadit základní programové cíle sociální demokracie.

ČESKÁ POZICE: Milan Chovanec mi v rozhovoru řekl, že schůzka byla o tom, aby Hašek svým spojencům ukázal, že má k prezidentovi blízko a on je tím vyvoleným. Prý to měla být jakási tmelící schůzka. Jaký jste měl z toho pocit?

ŠKROMACH: Tohle mě nenapadlo. O pozici Michala Zemana, pardon, Michala Haška, se vědělo. Vědělo se, kdo za ním stojí. Nebyl důvod, aby se Michal předváděl.

ČESKÁ POZICE: Takže jste to nepovažoval za propagandistické setkání, jak řekl Chovanec v Otázkách Václava Moravce?

ŠKROMACH: Nechci komentovat jeho vyjádření. Je to jeho pohled na věc. Já prezentuji vlastní pohled. Je to spíše otázka pohledu než nějaké reálné indicie.„O pozici Michala Zemana, pardon, Michala Haška, se vědělo. Vědělo se, kdo za ním stojí. Nebyl důvod, aby se Michal předváděl.“

ČESKÁ POZICE: Jiří Zimola po schůzce tvrdil, že prezident po aktérech jednání žádal mlčenlivost. Prezident to v rozhovoru pro deník Právo popírá. Takže zase někdo lže.

ŠKROMACH: Myslím, že od pana prezidenta taková podmínka nepadla. Spíše to vyplynulo z obav některých kolegů – například Milana Chovance a asi i Jirky Zimoly, kteří měli obavu, aby předseda nebyl naštvaný, když tam není. Tam asi vznikla představa, že tuto neformální schůzku nebudeme komentovat. Měl jsem zkrátka pocit, že někteří byli velmi nervózní a mají s jednáním docela problém. Do doby, než o schůzce začal mluvit Milan Chovanec, jsem se snažil nevyjadřovat. Dnes to považuji za zbytečné, zbytečně to vyvolalo pocit, že schůzka byla tajná a mimořádná.

Haška kritizovat nebudu

ČESKÁ POZICE: Zhruba tři týdny před volbami jsme u pražských lobbistů zaslechli, že se chystá sestřelení předsedy. První informace říkaly, že se na něho má vytáhnout „kompro“ před volbami, pak zase po volbách. Nakonec z toho byl po volbách pokus odvolat ho v rámci strany. Zásadním sdělením však bylo, že Sobotka zkrátka situaci neustojí a nestane se premiérem. Jel jste do Lán s tímto povědomím?

ŠKROMACH: Různých v uvozovkách informací létalo hodně. Třeba i to, že špatný výsledek se svede na Haška a spol. kvůli nejednotě ve straně. V kuloárech toho před volbami vždycky koluje spousta.„Byl jsem hodně přesvědčený, že levice bude mít většinu“

ČESKÁ POZICE: Věřil jste vůbec před volbami, že ČSSD nakonec bude sestavovat vládu a že premiérem by se mohl stát Bohuslav Sobotka?

ŠKROMACH: Byl jsem hodně přesvědčený, že levice bude mít většinu. V době, kdy jsme měli v preferencích více než 30 procent, to vypadalo pozitivně. Když jsem ale v den voleb přijel do Lidového domu a novináři mi řekli, že máme pod 23 procent, říkal jsem jim, že si ze mě snad dělají blázny. Původně jsem byl přesvědčený, že sestavíme vládu. Podle usnesení ústředního výboru před volbami měl být Slávek kandidátem na premiéra (na tomto výboru získal Sobotka pouze 57procentní podporu a například místopředseda Milan Chovanec to označil za pokus Sobotku „sundat“ před volbami – pozn. red.). Samozřejmě spekulace jsou vždycky nějaké, média mají o čem mluvit.

ČESKÁ POZICE: Zkuste se vžit do role voliče vaší strany a představte si před sebou Michala Haška nebo sebe. Byli by to pro vás důvěryhodní politici?

ŠKROMACH: (smích) Samozřejmě nečekejte ode mě kritiku Michala Haška. Myslím, že celá akce byla nešťastná. Určitě Michal udělal chyby a nakonec za ně i tvrdě platí, na rozdíl od jiných, kteří v minulosti lhali, ale neplatili za to. Zadejte si na internetu slovo „lhář“ a vypadnou vám zajímavá jména. Člověk by vědomě neměl lhát, to je základní politická poučka.

ČESKÁ POZICE: Poškodí podle vás lánská aféra ČSSD? Tipnul byste, kolik by vám nyní ubrala procent?

ŠKROMACH: Samotná schůzka stranu nepoškodila. To, co má negativní dopad, je její medializace, a v zásadě přestřelka uvnitř sociální demokracie, která se odehrává přes média.

ČESKÁ POZICE: Kdybyste nezatloukali, v neděli po volbách už bylo po příběhu.

ŠKROMACH: Mediální interpretace z obou stran a boj kolem toho poškozují ČSSD. Naštěstí v dohledu nejsou žádné volby, takže se s tím teď budeme muset vypořádat. Stejně jako s volebním neúspěchem, který je jedním z důvodů nervozity uvnitř strany.„Určitě Michal udělal chyby a nakonec za ně i tvrdě platí, na rozdíl od jiných, kteří v minulosti lhali, ale neplatili za to“

ČESKÁ POZICE: Vy hovoříte neustále o mediální interpretaci. Podle mě lidi nesnášejí lež v přímém přenosu. Myslím, že to je ta hlavní věc, která vás poškozuje. Nebo se pletu?

ŠKROMACH: Byla to chyba a Michal Hašek to uznal. Otázkou je, zda způsob rozmazávání Michala Haška jeho oponenty odpovídá realitě a je srovnatelný s postupem v rámci jiných průšvihů v sociální demokracii.

ČESKÁ POZICE: Měl by Hašek rezignovat na funkci statutárního místopředsedy?

ŠKROMACH: Naštěstí nejsem v jeho situaci, i když jsem zařazován do stejné skupiny. Nechci mu radit, určitě se rozhodne správně.

ČESKÁ POZICE: O vás se už několikrát spekulovalo, že byste mohl být jednou předsedou strany. Voliče by jistě zajímalo, jak byste se k tomuto problému postavil. Jak byste se zachoval jako předseda?

ŠKROMACH: To neřeším, je to na Michalovi, stejně jako na mně.

ČESKÁ POZICE: Odstoupíte z funkce místopředsedy?

ŠKROMACH: Osobně zvažuji všechny varianty. Cítím jednak tlak, také však zastání u kolegů, kteří mi říkají „neodcházej“. Mé rozhodnutí bude ve prospěch sociální demokracie. V prvopočátku jsem si říkal, že se na to vykašlu. Teď to zvažuji v širším měřítku, do jednání výboru se rozhodnu.

Tejc jako záruka jednoty

ČESKÁ POZICE: Prezident Zeman uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce po volbách mnohoznačnou anekdotu: „Loučí se rabín na smrtelném loži se svým synem. A říká: synu, prozradím ti největší tajemství života, všechno je jinak.“ Nebude to náhodou tak, že Sobotka koalici vyjedná, předstoupí následně se svou vládou před sněmovnu, ve které se ale kousne část poslaneckého klubu kvůli nespokojenosti s programovým prohlášením ČSSD? A druhý pokus by dostal někdo jiný. Pak bych té Zemanově anekdotě docela rozuměl…

ŠKROMACH: Vždyť Václav Klaus v minulosti jmenoval vládu opřenou o nevítěze voleb. Slávkovi Sobotkovi jsem říkal, že nerozumím jeho tlaku na odstoupení Jeronýma Tejce z pozice šéfa poslanců. Zárukou jednoty kluby je Jeroným Tejc, který názorově není vnímán jako takzvaný sobotkovec, ale pro Slávka by měl být – a věřím, že bude – jistotou jednotného klubu. Samozřejmě pro nás bude velmi důležité, jak s prezidentem Zemanem dokážeme komunikovat. Chápu, že v sociální demokracii převládá nyní názor, že jsme schopní si vládu vyjednat bez prezidenta, přesto s hlavou státu musíme komunikovat. Osobně jsem ochotný pomoci.„Chápu, že v sociální demokracii převládá nyní názor, že jsme schopní si vládu vyjednat bez prezidenta, přesto s hlavou státu musíme komunikovat“

ČESKÁ POZICE: Co říkáte na spekulaci, že u moci by se nadále držel Jiří Rusnok, neboť zkrátka nebude možné sestavit nový kabinet ze stran zvolených do Poslanecké sněmovny?

ŠKROMACH: S některými ministry i s premiérem jsem se potkal a oni většinou říkali, že už opravdu chtějí odejít, nejlépe do konce roku.

ČESKÁ POZICE: Už jste slyšel i o interpretaci lánské schůzky jako plánu sobotkovců, jak se zbavit haškovců, a stranu tím konečně sjednotit?

ŠKROMACH: Kdybych věřil na spiklenecké teorie, kterým se jinak bráním, variant mi vychází docela hodně. Už jsem slyšel i o možnosti, že schůzku vynesli ven lidé z SPOZ.

ČESKÁ POZICE: To jsem také slyšel, v souvislosti s tím, jak podivným způsobem unikla před časem na veřejnost fotografie Martina Kuby (ODS), který se účastnil jednání prezidenta a ministrů Rusnokovy vlády…

ŠKROMACH: Ano, to je ono. Možná jsem trochu politicky naivní, ale věřím tomu, že v případě lánské schůzky tomu tak nebylo a že my jsme si jen naběhli. Teď musíme káru odpovědnosti táhnout před sebou. Osobně se připravuji na vysvětlení celé věci straníkům. Ještě bych k tomu ale něco dodal. To, co se v poslední době odehrává, má hluboké kořeny v roce 2003 – tedy volba prezidenta, kdy naše strana neprosadila Miloše Zemana. Tento moment má dlouhodobě vliv na vztahy v sociální demokracii.

ČESKÁ POZICE: Představte si, že jdete s Michalem Haškem na pivo. Co byste mu k celé té aféře řekl s odstupem času?

ŠKROMACH: No, že byla blbost to tajit.

ČESKÁ POZICE: Kdyby tajit. Michal Hašek především lhal!

ŠKROMACH: Když něco řeknu, to plním, i když je to pro mě nevýhodné. Ale má to výhodu, že když někomu něco slíbím, splním to – i když to třeba nepodepíšu (smích). Třeba Rekonstrukci státu jsem slíbil, že ji budu podporovat. Já sliby plním.