Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Zdání, že zdravotnictví je zadarmo, není dobré

Spoluúčast pacientů je v Česku jedna z nejnižších v Evropě. Společnost to nechce slyšet, ale měla by být víc motivovaná, říká Julius Špičák, přednosta Kliniky hepatogastroenterologie v pražském IKEMu. Nevytvoříme-li dostatečné podmínky pro kvalitní absolventy, zůstanou tu jen staří, hloupí a lumpové.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P. Mach

13. 1. 2015 21:50
Především je nutno říct, že

že nikoli předchozí vlády zdiskreditovaly slovo reforma. Na tom má jen a pouze zásluhu současně vládnoucí svinská strana zločinců a diletantů zvaná čssd, která za mohutné podpory obdobných hovad z ksč(m) minulá volební období nedělala nic jiného než, že házela špínu na něco bez čeho se tento stát neobejde. A to vše ve jménu koryta pod heslem po nás potopa.

0 0
možnosti

12. 1. 2015 18:14
Škoda, že pan doktor nebyl hlasitější,

když jeho kolegové hlásali, že nejsou hajzlbáby, aby vybírali 30 Kč. Teď jim najednou těch 30 Kč chybí. A pokud si někdo myslí, že je to zadarmo, měl by se pozeptat, kolik platí zdravotní daně a kolik ještě přihodí jeho zaměstnavatel.

0 0
možnosti

J. Křivan

12. 1. 2015 13:15
užitečný článek

Zdravotnictví se jen těžko může odtrhnout od ekonomické situace státu a jejich občanů. Na systému asi není moc co vylepšovat, snad jen ucpávat díry. Například zbytečná vyšetření, kterými si někde vylepšují situaci, třeba opakované RTG po celé cestě od domácího lékaře až po operační sál. Osobně jsem zažil předražené vložky do bot, které mi v udělaly stejnou službu jako ty od Baťi. Hrsti léků, kdy se jeden čert vyhání druhým. Zažil jsem kardiologa, který mi na tlak před 15 ti léty předepsal nevratnou hrst léků. Po konzultaci s jiným odborníkem beru jeden prášek denně. Samostatnou kapitolu tvoří někteří praktičtí lékaři, kteří jsou schopni léčit pacienta, který potřebuje specialistu tak dlouho, že je pozdě.

0 0
možnosti

Tatana

12. 1. 2015 17:59
Re: užitečný článek

Když byla dcera malá, měla silnou rýmu. V parku nás poslala její lékařka a poslala ji na RTG hlavy, jestli nejsou zasaženy dutiny. Nebyly, přesto chtěla RTG opakovat, protože si přístroj pořídila její kamarádka.

0 0
možnosti

Tatana

12. 1. 2015 12:07
Jako obvykle v úvodu zazněla píseň o

špatném finančním ohodnocení lékařů, jejich vlastní děti odchází do zahraničí.

EU sjednocuje kdeco, a všude mají povinné lékařské komory, proces nostrifikace, jazykové vybavení atd.

V některých zemích se za studium platí, jinde ne. Někteří začínající lékaři musí hned začít splácet půjčky na studium, jiní jsou půjčkami nezatíženi.

Je zajímavé, že naši lékaři nebojují za rovná stavovská ekonomická práva až tak důsledně, např. že by lékař odcházející do zahraničí splácel své vzdělání České republice. Studium medicíny je přitom jedno z nejdražších.

0 0
možnosti

Smartmark

13. 1. 2015 0:08
Re: Jako obvykle v úvodu zazněla píseň o

"Studium medicíny je přitom jedno z nejdražších."

To ano, ale na západě. U nás stát platí na jednoho českého studenta 100tisíc ročně (*6let=600tis). To je sakra málo.

V Anglii je to 300tis ročně, v USA 1mil ročně. Chválu si nezaslouží stát, že studium (málo) platí, ale vyučující na LF, kteří i přes nízké ohodnocení se snaží pracovat na sobě a předávat to studentům. Nebo vyučovat zahraniční studenty, abytak mohli lépe zaplatit výuku těm českým.

Ti dobří absolventi LF, kteří se uchytí v USA, UK, nebo Německu, budou vydělát o tolik víc, že českou LF zaplatí během méně než roku. Možná také ztratí pocit, že domovině něco dluží, a nevrátí se. Chcete, aby Vás tu v ČR léčili ti zbylí - staří, hloupí a lumpové? (staří, hloupí nebo lumpové není nadsázka).

0 0
možnosti
financování

Uvědomuji si, že některé zákroky a léčba jsou opravdu velice drahé a člověk si musí vážit, že mu to bude v případě oprávněné potřeby poskytnuto a nebude muset zaplatit statisíce či milióny. Ale mělo by být reflektováno, jak pacient-pojištěnec přistupuje ke svému zdraví, tedy zda nepije, nekouří či se nepřejídá atd. Když se to může dělat u sociálních dávek, které jsou podobnou všelidovou sociální vymožeností, pak není důvod to nedělat u zdravotního pojištění. Zajímalo by mne, zda je v systému daní nějaký mechanismus, který část spotřebních daní na alkohol a kuřivo převádí do zdravotnictví? Obávám se, že nikoliv. Ví to někdo?

0 0
možnosti

Adam Jaroš

11. 1. 2015 23:34
Re: financování

Mechanismus přímého převodu spotřební daně není (i když by se těch cca 60mld setsakra hodilo), možná vás ale zaujme, že právě u transplantace jater se bežně reflektuje příčina potřeby zákroku- byť nepřímo - do transplantačního pořadníku se dostávají alkoholici obtížněji, musí totiž vydržet dost dlouho abstinovat.

0 0
možnosti