Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zdá se, že na programu dne už není silný nezávislý operátor

David Voska, hlavní vyjednávač za Nordic Telecom. foto: Foto Dan MaternaMAFRA

„Vytvoříte-li prostor pro menší operátory, nepotřebují sice takové investice, ale budou vždy závislí na tom, co jim velká trojka dá za podmínky nebo k čemu donutí regulátor,“ říká v rozhovoru David Voska, hlavní vyjednávač za Nordic Telecom.
  10:54

Ještě v lednu patřil Nordic Telecom k favoritům chystané aukce kmitočtů, která má do Česka přivést čtvrtého mobilního operátora. Jenže koncem měsíce ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) vyměnil vedení Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a příprava aukce začala nanovo.

„Asi se čekalo, že budou stát zástupy zájemců o aukci a o roli čtvrtého operátora. Když už bylo vyhlášení aukce na spadnutí, asi přišla nervozita, že takový zájem není. Vznikla z toho zkratka – když je tu jen jeden víceméně hlasitější zájemce, je mu to asi ušité na míru,“ říká v rozhovoru David Voska, hlavní vyjednávač za Nordic Telecom.

LIDOVÉ NOVINY: V souvislosti se změnami ve vedení ČTÚ se uvádělo, že vám aukce byla ušita na míru. Co na to říkáte?

Je v zájmu státu, aby bylo prostředí předvídatelné a konzistentní. Pokud probíhá dlouhodobý proces se zákonnou konzultací a zákonným vypořádáním, který dospěje do finále, a v něm se to náhle otáčí jiným směrem, není to konzistentní se záměrem nalákat hromadu investorů...

VOSKA: Kdybychom mlčeli a nedeklarovali zájem do aukce jít, nikdo by to tvrdit nemohl. Asi se čekalo, že budou stát zástupy zájemců o aukci a o roli čtvrtého operátora. Když už bylo vyhlášení aukce na spadnutí, asi přišla nervozita, že takový zájem není. Vznikla z toho zkratka – když je tu jen jeden víceméně hlasitější zájemce, je mu to asi ušité na míru. K aukci každý dával připomínky. Velcí operátoři říkali, že to tak být nemá, že to trhu nepomůže a že je to protiprávní. Malí operátoři, kteří neměli ambice na celostátní pokrytí, říkali, že by bylo lepší podpořit virtuální operátory.

My jsme říkali, že nový plnohodnotný hráč potřebuje více spektra. Proběhl transparentní proces, vše je zveřejněno. Je v zájmu státu, aby bylo prostředí předvídatelné a konzistentní. Pokud probíhá dlouhodobý proces se zákonnou konzultací a zákonným vypořádáním, který dospěje do finále, a v něm se to náhle otáčí jiným směrem, není to konzistentní se záměrem nalákat hromadu investorů...

LIDOVÉ NOVINY: Martin Šigut ze společnosti Poda říká, že vaší výhodou je, že již máte nakoupené frekvence z minulé aukce. Proto nejdete do takového rizika jako případný další zájemce.

VOSKA: Považujeme za bizarní a vlastně urážející, že někdo vytváří problém z toho, že jsme uvěřili minulé aukci 5G pásma. Je to soutěž a každý se snaží vybudovat si lepší postavení, než mají druzí. Současní operátoři mají stovky megahertzů spektra a miliony zákazníků, takže mají obrovskou výhodu. V roce 2017 tu byla aukce 5G pásma a stát ji prezentoval jako vstupenku na trh s tím, že každý věděl, že za dva roky bude další aukce. Tu vstupenku si tehdy mohl vydražit kdokoliv, koupili jsme si ji my a Poda. Na to nejsou třeba konspirační teorie, že nám to bylo ušito na míru.

Považujeme za bizarní a vlastně urážející, že někdo vytváří problém z toho, že jsme uvěřili minulé aukci 5G pásma. Je to soutěž a každý se snaží vybudovat si lepší postavení, než mají druzí. Současní operátoři mají stovky megahertzů spektra a miliony zákazníků, takže mají obrovskou výhodu.

Nevidím důvod, proč by to neměla být naše výhoda. Další zájemci mohou mít jinou výhodu, například snadnější přístup k financování. Vezměte si třeba Dense Air, která k aukci dávala připomínky. To je dcera významného výrobce technologií Airspan, za kterým jsou investoři, jako je Softbank nebo Qualcomm. To jsou konkurenti, kteří mají výhodu ve své velikosti a přístupu ke kapitálu. Pásmo z minulé aukce má i Poda, jen o projekt plnohodnotného operátora nestojí.

LIDOVÉ NOVINY: Zaznívá obava, že český trh nezměníte...

VOSKA: Když se podíváte na to, kdo se v poslední době stal čtvrtým operátorem v zahraničí, zjistíte, že šlo většinou o domácího hráče a že byl v aukci jediným zájemcem. Tak získali spektrum například operátoři, jako je Illiad ve Francii, nebo naposledy 1&1 Drillisch v Německu.

LIDOVÉ NOVINY: Co to pro vás znamenalo, když se ukázalo, že aukce nebude v připravované podobě, ale může být úplně jiná?

VOSKA: Je to nepříjemnost. Dali jsme na to nemalé prostředky. Připravovali jsme byznys plán, jednali s investory, vedli jsme už jednání i o tom, jak zajistit tisíce prodejních míst. Teď se na poslední chvíli vše zastaví a jsme do značné míry zase na začátku. Nevíme, co zůstane a co se změní. Zatím to vypadá, že na programu dne už není silný nezávislý operátor, tedy to, na co jsme se připravovali. Teď to vypadá, že podmínky budou motivovat spíše menší hráče.

V roce 2017 tu byla aukce 5G pásma a stát ji prezentoval jako vstupenku na trh s tím, že každý věděl, že za dva roky bude další aukce. Tu vstupenku si tehdy mohl vydražit kdokoliv, koupili jsme si ji my a Poda. Na to nejsou třeba konspirační teorie, že nám to bylo ušito na míru.

To je úplně jiný koncept a jiný byznys plán. Smysl může dávat obojí, ale musíte zvážit rizika a možné zisky. Vybudovat operátora s vlastní sítí je mnohem rizikovější, ale také to dává mnohem větší prostor pro byznysový úspěch. Když vytvoříte prostor pro menší operátory, ti nepotřebují takové investice, ale budou vždy závislí na tom, co jim velká trojka dá za podmínky nebo k čemu ji donutí regulátor.

LIDOVÉ NOVINY: Můžete váš plánovaný záměr popsat?

VOSKA: Je to složitý projekt. Zhodnotili jsme si, že je prostor na trh proniknout. Je to rizikový podnik. Na začátku musíte za několik miliard koupit frekvence, poté miliardy investovat do infrastruktury a pak vzniká prostor pro získání peněz zpátky. Musíte na začátku nabrat kritickou masu zákazníků, což je číslo s šesti nulami, aby projekt vyšel. Na druhé straně musíte uřídit náklady, aby vyšla rozumná návratnost projektu. Takové množství zákazníků nezískáte jinak než atraktivní nabídkou. Konkurence na to může reagovat. O takový projekt se nemůže hlásit hromada zájemců.

LIDOVÉ NOVINY: Čtvrtí operátoři nabízejí velmi atraktivní ceny, ale do zisku se dostávají jen obtížně. Vnímáte to?

VOSKA: Určitě jsme neplánovali krátkou návratnost, ale viděli jsme prostor přijít na český trh se zajímavou nabídkou.

LIDOVÉ NOVINY: Média spekulují, že jste jednali s KKCG. Jak to dopadlo?

Když se podíváte na to, kdo se v poslední době stal čtvrtým operátorem v zahraničí, zjistíte, že šlo většinou o domácího hráče a že byl v aukci jediným zájemcem. Tak získali spektrum například operátoři, jako je Illiad ve Francii, nebo naposledy 1&1 Drillisch v Německu.

VOSKA: Jednali jsme s několika investory a byli jsme velmi blízko dohodě. Nemám ale možnost říkat konkrétní jména. Jednání jsou nyní přerušena. Čekáme, jaký bude nový záměr aukce.

LIDOVÉ NOVINY: Je to lepší, když se spojí více zájemců?

VOSKA: Nikdy jsme neříkali, že by takový velký projekt Nordic zvládl sám. Vždy jsme hledali investory, kteří by do toho šli s námi.

LIDOVÉ NOVINY: Lze aukci stihnout do června?

VOSKA: Bylo deklarováno, že by se to stihnout mělo. Dá se předpokládat, že proti plánu podpořit virtuální operátory bude trojice velkých operátorů, ti ale napadali i předchozí verzi aukce. Plán na příchod plnohodnotného čtvrtého operátora se nedá udělat příliš jinak, než jak to bylo připravené, takže bychom byli v červnu ve stejné situaci.

LIDOVÉ NOVINY: Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček řekl, že jste zaměstnávali bývalého radního ČTÚ Ondřeje Malého, který ovlivňoval přípravu aukce. Jak to bylo?

Připravovali jsme byznys plán, jednali s investory, vedli jsme už jednání i o tom, jak zajistit tisíce prodejních míst. Teď se na poslední chvíli vše zastaví a jsme do značné míry zase na začátku. Nevíme, co zůstane a co se změní.

VOSKA: To je absurdní umělá senzace. Ondřej Malý se zná s bývalým předsedou ČTÚ Jaromírem Novákem. Živí se jako poradce v telekomunikacích a PR a nám radil s mediální strategií, s komunikací na sociálních sítích a zpracovával nám různé analýzy. Ale nebyl jeho úkol a neměl od nás žádné pověření, aby někde běhal, někde za nás mluvil nebo za nás cokoliv ovlivňoval.

Pokud vím, pracoval i pro další společnosti v telekomunikacích a některé mají jiné zájmy než my. Vzhledem k tomu, že je český okruh lidí okolo telekomunikací malý, byla to široce známá záležitost. Trochu mě proto zaráží, že zrovna dva dny před tím aukčním veletočem o tom vyšel senzační článek v novinách. V čí prospěch to bylo, si můžu jen domýšlet, ale v náš prospěch to určitě nebylo.

LIDOVÉ NOVINY: Mohou vám nyní zavírat dveře spekulace, že jste předchozí aukci ovlivnili?

VOSKA: Pokud jde o naše odvětví, každý tu věc pochopil, jak skutečně je. Takže nemyslím, že by nám to mělo způsobit reputační problém směrem k obchodním partnerům či ke státní správě.

LIDOVÉ NOVINY: Neustále se také objevuje obava, že jste propojeni s operátorem O2 a váš vstup na trh změnu nepřinese. Jaromír Novák uvedl, že se tato věc prověřovala, a nic se nezjistilo. Co říkáte na to, že ani to spekulace nezastavilo?

Je to rizikový podnik. Na začátku musíte za několik miliard koupit frekvence, poté miliardy investovat do infrastruktury a pak vzniká prostor pro získání peněz zpátky. Musíte na začátku nabrat kritickou masu zákazníků, což je číslo s šesti nulami, aby projekt vyšel.

VOSKA: Nám to samozřejmě škodí. Pro nás je únavné to komentovat, protože těžko můžete doložit věc, která není. Jediný fakt, na kterém ta spekulace stojí, je, že náš zakladatel a majoritní akcionář Tomáš Otruba je bývalý řídící partner právní kanceláře BBH, která měla mezi svými klienty skupinu PPF (jíž patří O2 – pozn. red). Působíme na trhu, kde na soutěž dohlížejí dva regulátoři, a ti mají prostředky si takovou věc prověřit. Další věcí, na kterou se zapomíná, je, že kdybychom si v aukci koupili frekvence a následně se potvrdilo naše údajné propojení s PPF, tak bychom o ně přišli.

LIDOVÉ NOVINY: Dává smysl, aby si PPF budovala potají vedle O2 i čtvrtého operátora?

VOSKA: Podle mě to smysl nedává. Když hrozí, že přijde čtvrtý operátor – a vám to vadí –, snažíte se ten plán nabourat ze všech stran. Nejdřív samotný koncept, tvrdíte, že je to špatně, dělat se to nemá, je to diskriminační, trhu to nepomůže... Když s tím neuspějete, zkusíte snížit kredit zájemce o vstup na trh.

LIDOVÉ NOVINY: Tedy že by někdo z velké trojky operátorů šířil informaci, že jste propojeni s jedním z nich, a že to tudíž ničemu nepomůže?

VOSKA: Potvrzené to nemám, ale smysl by to dávalo.

David Voska (48)

  • Vystudoval práva na Univerzitě Karlově v Praze.
  • Jedenáct let pracoval v oblasti vztahu s regulátory ve společnosti Telefónica O2. Nakonec obsadil pozici šéfa regulatorních záležitostí a v této pozici působil do roku 2015, kdy firmu opustil a začal pracovat jako konzultant.
  • Od roku 2016 je v Nordic Telecom šéfem pro vnější vztahy. Právě on má na starosti jednání s ČTÚ, se státem i s oborovými organizacemi.
  • V minulosti působil ve vedení několika telekomunikačních asociací.
Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...