Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zbyněk Passer: S politickými podnikateli se nepotkáváme

  12:49
Developer Radim Passer podpořil politické uskupení svého bratra Zbyňka. Projekt cílí na pražské volby. „Vznikli jsme proto, že narůstal pocit, že velké parlamentní strany nepřinášejí do krajů včetně Prahy lokální témata a řešení problémů. Zkrátka, že pouze zvyšují svou politickou moc,“ přibližuje hnutí Pro Prahu jeho výkonný místopředseda Zbyněk Passer.

Zbyněk Passer. foto: archiv Zbyňka PasseraČeská pozice

Uhelný magnát Zdeněk Bakala, kterého má v zádech Schwarzenbergova TOP 09. Matematik Karel Janeček, který letos podpořil zelené. Developer Luděk Sekyra, který financuje lidovce. Druhý nejbohatší Čech Andrej Babiš, který založil hnutí ANO a stal se ministrem financí... Příklady současného trendu české politiky, kdy bohatí a vlivní podnikatelé začali oficiálně podporovat či zakládat politické strany a hnutí. Do této řady se nedávno postavil i developer Radim Passer, když podpořil vznik projektu svého bratra Zbyňka – hnutí Pro Prahu.

Podnikatel a starosta Zbyněk Passer se v komunální politice pohybuje šestnáct let. Současnou mocenskou mapu Prahy přirovnává k vybombardovaným Drážďanům v roce 1945.

ČESKÁ POZICE: O vašem hnutí se říká, že jde o jakousi zmenšeninu hnutí ANO. Co na to říkáte?

PASSER: Rozumím vám. Na první pohled se to tak může zdát a podobnost nepopírám. My jsme ale regionální a komunální hnutí. Vznikli jsme proto, že narůstal pocit, že velké parlamentní strany nepřinášejí do krajů včetně Prahy lokální témata a řešení problémů. Zkrátka, že pouze zvyšují svou politickou moc. My stavíme projekt, který se bude naplno a pouze věnovat Praze. Definujeme témata a vize, která jsou striktně nastavena pro Prahu. Víme kam a víme jak.

ČESKÁ POZICE: O jaká témata a vize jde?

PASSER: Máme jedenáct komisí, v průměru čtyřčlenných. Každý člen má hlubší specializací. Už rok na jednotlivých programových oblastech pracujeme. Uvedu příklad: v rámci řešení budoucnosti Opencard jednáme v Bratislavě o možnostech řešení elektronických jízdenek, abychom nalezli inspiraci pro řešení takto složitých otázek typu Opencard.

ČESKÁ POZICE: Máte nějaká konkrétní opatření a body, které byste chtěli prosadit?

PASSER: Jedním z našich hlavních programových cílů je vrátit kompetence i peníze nejblíže k občanům – tedy do městských částí, kde je potřeba, aby občan se svým politikem diskutoval o svých problémech. Vím, o čem jako starosta malé pražské obce Koloděje hovořím. Jako hnutí budeme prosazovat myšlenku sněmu starostů jako určitou blokační komoru vůči zastupitelstvu. Vezměte si příklad: primátor či rada města přinesou mezi 57 starostů miliardové projekty jako Opencard nebo nákup tramvají. A řeknou: Milí starostové, z balíčku nám tím ubyly desítky miliard korun, které budeme splácet deset let. Investiční peníze se vám tím krátí na dobu osmi let. Mezi starosty by na sněmu neměl šanci takový návrh zastupitelů projít. Je potřeba, aby starostové měli šanci oponovat, aby se o komplikovaných projektech hovořilo.

ČESKÁ POZICE: To jsou nápady spíš ve filozofické rovině. Máte nějaké konkrétní programové návrhy?

PASSER: Konkrétním návrhem a nápadem je vznik městské banky, která tu v minulosti již fungovala. Představte si Prahu jako velký holding, který má několik poboček – městských částí – s velkou autonomií hospodaření. Některá z nich bude hospodařit s přebytkem, nahromadí se jí peníze. Co pak udělá za dnešního modelu? Vrazí je do Key Investments (neprůhledná společnost, ve které například Praha 6 či Praha 10 utopily stovky milionů korun; ČESKÁ POZICE se tématu věnuje dlouhodobě – pozn. red.). Potřebujeme městský garantovaný model na zhodnocení peněz. Městské části budou ukládat na vázanou dobu finanční zdroje, které budou moci využít zase jiné části města. Chceme, aby starostové měli motivaci šetřit a investovat.

ČESKÁ POZICE: O vašem hnutí se po Praze tvrdí, že máte blízko k Praze 10 a politickým podnikatelům. Proč vás takto lidé nálepkují? Je to pravda?

PASSER: Nesouhlasím s tím. Všechna jednání vedu já a předsedkyně Petra Venturová. S politickými podnikateli se cíleně nepotkáváme. Už jsem i slyšel, že jsme jednali s Martinem Romanem. Nesmysl! Takováhle spojení by nás jinak okamžitě zničila. Pražané jsou na to už alergičtí. Pan Hrdlička o nás ví, bere nás ale marginálně. Tito pánové si hrají, vypouštějí balonky a vědí, že když se k nám přihlásí, bude to pro nás zničující.

ČESKÁ POZICE: V české politice se rozmohl nešvar kriminalizace politiků za jejich rozhodování. Netvrdím, že policie by se neměla zajímat o sporné případy, situace se však zvrhla. Pražská radnice je v kauze tunelu Blanka vyšetřována protichůdně dvěma policejními útvary. Nemáte obavu vstupovat do vysoké celopražské komunální politiky?

PASSER: Díky za tuto otázku. Jde o věc, která se v posledních letech týká většiny radnic, velkých i malých. Nebojím se. Čelím podobným tlakům také, kdy na mě někdo podával podněty k policii, které se neopíraly o realitu a byly hned odloženy. Jde dnes o sportovní disciplínu, že když se někomu nelíbíte, první věcí je poslat podnět policii. Není to příjemná věc. Bohužel se kyvadlo vychýlilo na druhou stranu. Nejdříve tu bylo období, kdy si politici dělali, co chtěli, a justice a policie stály zády. Pak přišla doba nadechnutí orgánů činných v trestním řízení. Jenže kyvadlo se přehouplo do opačného extrému. Jak je možné, že protimafiánský útvar posuzuje rozhodování radních? Řadu politiků, kteří jsou v této rovině citlivější, to vede k jediné věci – paralyzuje to jejich rozhodování. Nic se nesoutěží, nepodepisuje, nic se nerozhoduje, nic se neinvestuje. Tato země pak chřadne. V onom překývnutí kyvadla je potřeba najít nějakou vyrovnanou polohu.

ČESKÁ POZICE: Jste zkušený politický pozorovatel, který se v místním terénu pohybuje šestnáct let. Kdo byl podle vás nejlepší dosavadní primátor?

PASSER: Vnímám primátory až od roku 1994. Podle mě tím nejlepším byl Jan Koukal za ODS v letech 1993 až 1998. To by vám potvrdili zkušení komunální politici i seniorní úředníci na magistrátu. Byl velmi tvrdý, měl v uvozovkách autoritářské způsoby řízení, díky čemuž ale dokázal prosadit vlastní nápady a vize. Praha doposud schválila jediný územní plán v letech 1998 až 1999, a ten byl připraven právě v době pana Koukala.

ČESKÁ POZICE: A ten nejhorší?

PASSER: Neumím najít jednoznačně nejhoršího. Řeknu vám to věcně. V éře Jana Kasla mi vadila ta ohromná hašteřivost. Jakýkoliv tým, který pan Kasl sestavil, se rozpadl a rozhádal. V letech 1998 až 2002 město kupředu nepokročilo, investiční drajv upadl. Navíc z té doby pocházejí kauzy Veolia či Škodův palác. Tento trend pokračoval i po roce 2002, kdy se vlády chopil Pavel Bém. Jednoznačně se zvýšila korupce. Znám to z prostředí developerských podnikatelů. Bylo patrné, že Prahu řídilo maximálně pět lidí, z nichž jen jeden byl v reálné politice. Ostatní stáli v šedém pozadí. Pan Bém byl pracovitý, ale lidi už měli plné zuby té korupce.

ČESKÁ POZICE: O volbách v roce 2010 se hovořilo jako o revoluci, kdy padla Bémova parta a nastoupili noví, čistí politici. Jak hodnotíte s odstupem času tuto „revoluci“?

PASSER: Od Bohuslava Svobody se očekávalo strašně moc. Přišel v roli spasitele. Jenže spasitelé v politice shoří, lidé jsou na ně akorát naštvaní, protože nesplní jejich nereálná očekávání. Jeho období bylo velikým selháním, klíčové projekty se nepodařilo vyřešit. Revoluce nevyšla. Bylo špatně, že v rovině manažerské se Svoboda a spol. soustředili hlavně na vnitrostranické spory, které je oslabily v rovině rozhodovací. ODS se rozdělila na dvě skupiny, které šly proti sobě jak v městských částech, tak v celopražském magistrátu. Radnice byla v permanentní válce.

ČESKÁ POZICE: A období primátora Hudečka hodnotíte jak?

PASSER: Podle mě nahrazení Svobody Hudečkem bylo logickým vyústěním války v ODS. Bohužel však většina členů TOP 09 neměla zkušenosti ani z politiky, ani z byznysu. Podle mě dnešním hlavním problémem politiky je neschopnost řídit celek a rozhodovat. Problémem topky je, že nese sama odpovědnost za vládnutí. Sociální demokracie, která ji podporuje, nenese rozhodovací odpovědnost a jen využívá výhod a funkcí, které získala za podporu Hudečkovy rady. Strana vstoupila do rozbombardované Prahy, její situace už na startu byla velmi komplikovaná.

ČESKÁ POZICE: Po volbách 2010 se však zdá, že došlo k zásadnímu přeskupení mocenských sil v šedém polosvětě pražského politicko-byznysového prostředí. Šíbři jako Roman Janoušek citelně oslabili. Jak toto vy jako dlouholetý komunální politik vidíte?

PASSER: Mocenská mapa Prahy připomíná vybombardované Drážďany v roce 1945. Dnes tu neexistuje dominantně silný a převažující klan. Vlivové sítě se přetrhaly, spíše než skupiny zůstali jednotliví lidé, kteří se snaží na politiky lobbisticky působit. Jejich síla ale významně zeslábla. Doba se změnila, politici a kontroverzní podnikatelé už mají obavu, jestli v šupleti nebo tužce na stole není nahrávací zařízení. Nejenom, že je těžké dnes cokoliv rozhodnout, ale tím i cokoliv ukrást, hlavně proto korupce v Praze poklesla (smích). Praha stojí, nic se tu neděje. Pokud se ale bavíme o mocenských skupinách v rámci politiky, pak bych určitě zmínil partu kolem náměstka Jiřího Vávry. Když chce někdo finančně řešit nějaký projekt, pošle vás za náměstkem primátora pro investice. Je pravda, že Vávra je co do rozhodovacích pravomocí velmi silný. Kolem něho se objevují lidé, kteří tvrdí, že „něco“ nebo „někoho“ umí.

ČESKÁ POZICE: Podobně jako v případě Andreje Babiše i vy jste v nebezpečí střetu zájmů vzhledem k tomu, že jste minoritním akcionářem developerské společnosti Passerinvest. Jak s tímto problémem naložíte?

Většinový vlastník společnosti Passerinvest Radim Passer podpořil hnutí Pro Prahu milionem korun.

PASSER: Passerinvest jsem sice funkčně opustil v roce 2007, jde ale o rodinnou firmu, ve které jsem působil patnáct let a nadále jsem jejím minoritním akcionářem. Moji nejbližší věděli už dlouho, že jsem hrubě nespokojený se situací v pražské politice. Je logické, že byli těmi prvními, koho jsem šel požádat o první podporu. Musím ale dodat, že se už tři roky bavíme o tom, že bychom ještě s několika minoritními akcionáři vystoupili. Teď by to bylo i vhodné. Vzhledem k tomu, že pro firmu nepracuji už sedm let, raději bych svůj podíl investoval přímo do nemovitostí.

ČESKÁ POZICE: Nebojíte se, že dopadnete jako jiní ambiciózní politici a hnutí, od kterých se v dobách nedávných očekávaly velké věci, ale nakonec pohořeli?

PASSER: Můj pradědeček v Mstěticích u Prahy elektrifikoval vesnici, kterou skoro celou postavil. Zaměstnával stovky lidí v okolí. Patřily nám lihovar, cukrovar, dva zámky, stavěli jsme školy. Měli jsme první automatickou napáječku na dobytek v polovině devatenáctého století. Město tvorbu máme v uvozovkách v našem rodinném erbu. Můj bratr Radim jako developer v lokalitě BB Centrum postavil kostel, park a jezero a sportovní areál. Stará se o tamní lidi, pořádá přednášky. Otec v Kolodějích kdysi opravil kostel, já přispěl na rekonstrukci sokolovny. To vysvětluju proto, že naše rodina se pokládá za patrioty, kteří nesou zodpovědnost. Nesmíme udělat ostudu jménu Passer.