Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Zbyněk Frolík: Daně v Česku Linet platit nepřestal

Evropa

  15:20

Podnikatel vyznamenaný prezidentem Medailí Za zásluhy reaguje na komentáře médií, že přestěhoval svou firmu do Nizozemska.

Před 21 lety založil Zbyněk Frolík firmu Linet, která má podle jeho slov hodnotu šest miliard korun a na daních v České republice odevzdala za posledních deset let více než 800 milionů. Během slavnostního předávání státních vyznamenání 28. října udělil prezident Václav Klaus Zbyňku Frolíkovi Medaili Za zásluhy v hospodářské oblasti.

On-line deník Týden.cz ve svém komentáři k Frolíkově vyznamenání poznamenal, že přišlo v roce, kdy podnikatelovy zásluhy poklesly, protože letos „přenesl daňové sídlo své společnosti do Nizozemska“. „Bral prezident v úvahu, že firma už neplatí daně v Česku? Ocenil prezident medailí i skutečnost, že se sídlo Linetu přestěhovalo na Západ?“ ptá se Týden.cz. „A nejste vy nějaký nácek? Vždyť jsme přece tady v EU všichni jedna velká rodina,“ reagoval na tyto dotazy prezidentův tajemník Ladislav Jakl.

Společnost Linet v pondělí rozeslala médiím své stanovisko k „dezinformaci, že se snaží vyhnout placení daní v České republice“. Tato dezinformace vyplynula částečně z článku ČESKÉ POZICE z letošního dubna, v němž jsme jako první informovali o vzniku holdingu Linet, který od léta sídlí v Nizozemsku.

Stanovisko Linetu

  • Společnost Linet, s. r. o., se nestěhuje do Holandska. V Holandsku vznikl subjekt Linet Group SE, který v holdingové struktuře zastřešuje českou firmu Linet, s. r. o., a její německou partnerskou společnost WiBo GmbH.
  • Holandsko bylo pro vznik holdingu vybráno především s ohledem na budoucí obchodní strategii obou partnerských společností. Motivací nezaložit holding v České republice byla zčásti současná domácí společenskopolitická situace.
  • Výroba, stejně jako obchodní aktivity Linet, s. r. o., a to jak na domácím, tak celosvětovém trhu, jsou i nadále realizovány v České republice. Jinými slovy – výrobky Linet vznikají v České republice a prodávají se z České republiky. To znamená, že daňová povinnost společnosti Linet, s. r. o., vůči České republice zůstává nezměněna.

V komentáři k článku ČESKÉ POZICE o udělení státního vyznamenání rozebral Zbyněk Frolík otázku platby daní v Česku ještě podrobněji:

  • Linet byl od roku 1991 vlastněn z 50 % českými společníky a z 50 % německými společníky (přesně 49,9 procenta, respektive 50,1 procenta – pozn. red.). Minimální kapitálová majorita na straně německých společníků byla vyvážena právem veta na straně českých. Zbyněk Frolík s manželkou vždy drželi 33% podíl v Linetu.
  • Linet, s. r. o., je česká firma podnikající v České republice, platící daně v České republice a mající řadu dceřinných společností v zahraničí.
  • Letní transakcí byl založen Linet Group SE v Holadsku, kam byl vložen český Linet plus řada dalších společností, které dříve patřily stoprocentně německým společníkům. Vlastnické poměry jsou v Linet Group stejné jako v Linetu, s. r. o., před transakcí. To znamená, že 50 % vlastní Linet Holding, s. r. o. sídlící v České republice a 50 % WiBo Holding GmbH sídlící v Německu.
  • Důvodů transakce bylo více. Jedním byla lepší ochrana investice z pozice zahraničního vlastníka. Druhým umístění vrcholové struktury do země se stabilní a pro holdingové uspořádání i optimální legislativou. Tou zemí je v Evropě především Holandsko. Třetím důvodem je vytváření investorské stopy pro budoucí, potenciální  vstup na německou burzu v lokalitě, kde se nejvíce potenciálních investorů nachází.
  • Z hlediska daňového ČR o nic nepřijde, naopak získá. V Holadsku i v Německu jsou korporátní daně výrazně vyšší než v ČR, a tak se samozřejmě vyplatí z hlediska EU platit daně v ČR. Navíc je a zůstane v ČR největší výrobní základna celé skupiny.
  • Výhodou Holandska bylo nedanění srážkovou daní dividend společníkům, což v ČR po novém roce také odpadne a což měla řada podniků v ČR i dříve daňově legálně jinak vyřešeno.

Zakladatel  Linetu na stránkách ČESKÉ POZICE zareagoval rovněž na poznámku uživatele Františka Ježka, že „firma Linet byla a je příjemcem podpory na rozvoj výzkumu a v dalších oblastech z veřejných zdrojů České republiky. Přepokládám, že odchodem do Nizozemska tato podpora byla (bude) ukončena“.

„Linet byl a je příjemcem některých dotací na výzkum a vývoj a inovace. Podobně jako stovky jiných podniků včetně těch, které jsou 100% ve vlastnictví zahraničních vlastníků. Tyto dotace pomohly Linetu dosáhnout pozice největšího a nejinovativnějšího výrobce v branži v Evropě a čtvrtého na světě. Firma, která vznikla před 21 lety v kravíně z kapitálu 400 tisíc Kč a do které společníci ať už z české či německé strany již nikdy nevložili žádné další peníze či jiný kapitál, má dnes hodnotu 6 miliard Kč, obrat 3,5 miliardy Kč (Linet Group SE) a na daních v ČR za posledních deset let odevzdala více jak 800 mil. Kč. Vytvořila v ČR 550 nových a až 200 dočasných pracovních míst,“ napsal Zbyněk Frolík.

S ohledem na výše uvedené je tak na celém případu nejvíce šokující podrážděná reakce prezidentova tajemníka Jakla na dotazy serveru Týden.cz. Oč elegantněji znějí slova, kterými si své ocenění vysvětluje sám Frolík:

„Nejsem si jist, zda jsem si zasloužil medaili za ekonomický úspěch naší společnosti (úspěšných společností je v ČR jistě více), ale snad možná i za to, že jsem strávil za posledních 10 let stovky hodin ročně na propagaci (formou desítek přednášek na řadě vysokých škol i různých i mezinárodních konferencích) inovačního myšlení a propagací nástrojů k dosažení inovací. A také snad za stovky hodin ročně věnované neplaceným aktivitám v rámci reformy terciárního vzdělávání a jako člen poradních orgánů několika ministrů školství či průmyslu a obchodu, bez ohledu na jejich politickou příslušnost.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!