Zbraně rebelů: Kulomety a nyní i lobbisté

Libyjští povstalci si najali prestižní lobbistickou firmu Patton Boggs, aby jim pomohla prosazovat jejich zájmy ve Washingtonu.

Kdo si snad myslí, že libyjští rebelové bojující proti diktátorovi Muammaru Kaddáfím jsou pouze chudí válečníci v otrhaném oblečení a s podomácku vyrobenými samopaly, vidí jen polovinu reality. Libyjští povstalci totiž dokážou bojovat za uznání své Přechodné národní rady (TNC) i na sofistikovanější frontě. K tomu, aby především USA (a co nejvíce dalších států) uznaly TNC jako legitimního zástupce Libye, si najali společnost Patton Boggs, jednu z předních lobbistických firem ve Washingtonu.

Informoval o tom americký právní server Am Law Daily s odkazem na zpravodajský web The Hill, který se zaměřuje na podnikatelsko-lobbistické vztahy, volby a zákulisí americké administrativy.

Za rebely podepsal smlouvu o zastupování diplomat Alí Audžálí, donedávna velvyslanec Libye v USA, který na začátku převratu přešel na stranu opozice. TNC bude prostřednictvím Patton Boggs usilovat nejen o formální uznání svých představitelů v čele Libye, ale také o uvolnění finančních prostředků, které si Káddáfí se svou garniturou „ulil“ do USA a jež jsou nyní na bankovních účtech zmraženy.

Patton Boggs se podle dokumentů, na něž The Hill odkazuje, zavázala, že nebude rebelům za své služby účtovat více než 50 tisíc dolarů měsíčně.