Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Zbídačování chudých pokračuje

K tématům uplynulých měsíců patřil všeobecný základní příjem. Tomu, že se dostal do centra pozornosti, pomohlo i švýcarské referendum. Na zkoušku začal fungovat ve Finsku, zavést se jej chystá Nizozemsko a jeho určité formy existují v USA.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Hanzlík

2. 8. 2016 20:18
Ideový cirkus

Tématický náběh zajímavých myšlenek je vystřídán nestravitelnou kolážovou atrakcí Nekonečné "zbídačování" chudých civilizací, která triumfuje jak technicky, technologicky tak vymoženostmi v oblasti práv jednotlivce, je elaborát z palety "spravedlivého rozdělení bídy" jak kdysi trefně poznamenal Winston Churchil. Společnost, která je schopna vydržovat armádu uprchlíků zbídačuje chudé? Je to jako starý ideologický trik, zamíchat časové a místopisné události a předestřít je současnému konzumujícímu spotřebiteli, aby se styděl a uhranutý se nechal manipulovat do nového hazardu. Autor je na hony vzdálen příčinám chudoby i k cestě k poznání skutečné pohromy naší civilizace a je úplně v zajetí chimerické klatby bohatství. Oceňuji však jeho pojetí sakrality lidského údělu.

0 0
možnosti
Až technologie pokročí,

chudé dělníky nebude třeba. Zůstanou jen vlastníci výrobních prostředků. Pokud k tomuto nechcete projít cestou krve, potom se nezajímejte o základní příjem, ale o samotné vlastnictví výrobních prostředků. Příroda Vám to ulehčuje tím, že v kapitalistických zemích klesá porodnost.

0 0
možnosti

Tatana

31. 7. 2016 12:33
Ekonomické pobídky

Především by stát měl zrušit ekonomické pobídky investorům, zaměstnávajícím cizince na dělnických profesích.

Tím se narušuje rovnováha na trhu pracovní síly v neprospěch pracujících občanů ČR, protože si firmy nekonkurují mzdou.

Stát by se měl hlavně starat o pracující s nízkými příjmy a vymyslet systém kompenzací pro chudé pracující, např. částečnou dotací vlastnického bydlení jak v případě pořízení, tak i oprav, přičemž státní pomoc by se měla týkat pouze 1. vlastního bydlení občana ČR. Státní ekonomové by měli vyvodit pro nás důsledky z dat získaných např. z VB, kdy před 30- ti lety průměrný důchodce bydlel ve svém a měl na kontě rezervu v řádu tisíců, zatím co dnes bydlí v nájmu a má rezervu v řádu set liber, je nebo bude potřebovat finanční pomoc nad rámec starobního důchodu.

Taky by stát měl věnovat zvýšenou péči výživě obyvatelstva, když dnes "hroutí" důchodový systém generace, vyrůstající za 2. světové války, jejíž výživu ovlivnil přídělový systém.

Je nejvyšší čas přejít od myšlení &quo

0 0
možnosti

31. 7. 2016 16:22
Re: Ekonomické pobídky

stát by se neměl starat o nikoho a hlavně, neměl by otravovat!

0 0
možnosti

31. 7. 2016 11:25
Jaképak zbídačování?

V globální populaci počet lidí pod hranicí bídy stále klesá. Větší marxistický nesmyl, politý omáčkou jakési spirituality a opřený o velice sporné historické odkazy, jsem dlouho nečetl. Už římský občan měl zaručený příjem - chléb a hry zdarma.

0 0
možnosti

Z. Meisner

1. 8. 2016 10:57
Re: Jaképak zbídačování?

Pane Kříži

Římský občan ano, ne-říman který na řimského občana pracoval (minimílně odváděl daně) nikoliv. A obecně se soudí, že na ten "hléb a hry" , tedy množení nechudé, nebohaté pracovně i intelektuálně demotivované lůzy Řím dojel. Přišli vitální a hlavně motivovaní "barbaři" ti si Řím přivlastnili, jakkoliv netušili, k čemu sloužívaly Caracallovy lázně, Pantheon... apod.

0 0
možnosti

J. Poděbradský

31. 7. 2016 8:04
jak dál?

Je nutno přestat trestat práci daněmi, tedy 0% daň. Je nutno zespoleštěnčit monopol tisku peněz, tedy znárodnit banky. A je nutno opusti ekonomiku úvěrů a přejít k ekonomice udržitelného rozvoje. Ani jedno nejde bez druhého. Teprve tehdy se může začít léčit mamon, který zachvátil lidstvo.

0 0
možnosti
Re: jak dál?

Bankovnictví zpolitizovat a nechat napospas náladovým voličům a především těm, co neumí sestavit alespoň vyrovnaný rozpočet ani v dobách ekonomické konjunktury...

0 0
možnosti