Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Záznam z jednání pražské ČSSD: Možná příčina odmítnutí Pocheho

  10:22
Nahrávka z poloviny ledna, kdy pražští sociální demokraté rozhodovali také o tom, koho podpořit před druhým kolem prezidentské volby, ukazuje, jak je Miroslav Poche přesvědčuje k podpoře Jiřího Drahoše v boji o Hrad. A mohla se podepsat pod politický střet ČSSD s prezidentem Milošem Zemanem – odmítnutí Pocheho na ministra zahraničí.

Miroslav Poche se stal politickým tajemníkem. foto:  Michal Šula, MAFRA

V polovině ledna se v Kulturním domě Ládví odehrála volba lídra pražské organizace ČSSD. Tehdy nepříliš zajímavá lokální událost se podle informací LN podepsala pod zásadní politický střet ČSSD s prezidentem Milošem Zemanem – odmítnutí europoslance Miroslava Pocheho na ministra zahraničních věcí. Pražští sociální demokraté tehdy rozhodovali i o tom, koho by měli podpořit před druhým kolem prezidentské volby. Právě díky angažmá vlivného Pražana Miroslava Pocheho ČSSD přijala usnesení na podporu Jiřího Drahoše.

Jak zjistily LN, z inkriminovaného jednání pořídili straníci záznam. Nahrávku údajně obdrželi lidé z prezidentova okolí. Právě obsah jednání, na němž Poche plédoval za Drahoše, je dle zasvěcených zdrojů důvodem Zemanova definitivního rozhodnutí nejmenovat Pocheho ministrem. Poche potvrdil, že proti Zemanovi na lednovém jednání vystupoval. „Normálně jsem politicky argumentoval, proč takto rozhodnout poté, co se loni dělo při odvolávání Andreje Babiše z vlády,“ přiznal LN Poche.

Sloní paměť

„Lidé okolo prezidenta dokonce šíří, že jsem snad na sobě měl tričko s vulgárním nápisem proti Zemanovi. To tak nebylo,“ říká politik, který nevzdává ambice stát se ministrem zahraničních věcí. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček trvá na tom, že Zemanův odpor je dán Pocheho „promigračními stanovisky, která jsou v ostré kolizi s postojem vlády Andreje Babiše i prezidenta republiky“. K záznamu nicméně LN řekl: „Nahrávku hodnotit nebudeme, nechystáme si ji poslechnout.“

O Miloši Zemanovi a jeho paměti, z níž se bývalí političtí soupeři a oponenti hned tak neztratí, se všeobecně ví. Památný je seznam „sedmadvaceti zrádců“, jak se začalo přezdívat politikům ČSSD, kteří mu v roce 2003 zkřížili plány, aby stanul ve funkci Parlamentem voleného prezidenta republiky. Zemanův odpor k Pochemu nemusí být v tomto ohledu výjimkou.

O Miloši Zemanovi a jeho paměti, z níž se bývalí političtí soupeři a oponenti hned tak neztratí, se všeobecně ví. Památný je seznam „sedmadvaceti zrádců“, jak se začalo přezdívat politikům ČSSD, kteří mu v roce 2003 zkřížili plány, aby stanul ve funkci Parlamentem voleného prezidenta republiky. Zemanův odpor k Pochemu nemusí být v tomto ohledu výjimkou. Zeman už po volbách ukázal, že se s politiky, kteří podporovali Drahoše, kamarádit nehodlá.

„To, že jsem nebyl pozván kanceláří prezidenta republiky na inauguraci nového prezidenta, možná byla jistá symbolika,“ řekl LN Martin Netolický (ČSSD), pardubický hejtman, který se čtyřmi dalšími kolegy-hejtmany rovněž podpořil v prezidentské volbě Jiřího Drahoše. Dnes patří Netolický mezi nejhlasitější zastánce Pocheho jmenování ministrem zahraničí.

Doporučení

V pětici hejtmanů, kteří se postavili Zemanovi a nemohli na inauguraci, je i nejvýše postavený liberecký politik Martin Půta (STAN), dále plzeňský, zlínský a královéhradecký hejtman. „Pokud připustíme, že nepozvání na inauguraci všech, co podpořili Drahoše, byla náhoda, tak jsem od té doby v kontaktu s prezidentem nebyl. Návštěva v kraji se zatím nechystá,“ potvrdil LN liberecký hejtman Půta. Dodal, že Zeman je svou sloní pamětí na nepřátele pověstný. „Všichni tvrdí, že má pan prezident dlouhý seznam. Časem uvidíme, jestli je to pravda.“

Europoslanec Miroslav Poche po jednání pražské organizace 19. ledna: „Krajská konference vyzývá občany ČR k účasti v druhém kole prezidentských voleb a doporučuje zvážit podporu takového kandidáta, který nerozděluje společnost, nerozdmýchává nenávist a ctí Ústavu a zákony. Tyto požadavky splňuje kandidát Jiří Drahoš.“

Ačkoli jsou politici vesměs přesvědčeni o revanši Hradu, prezident to opakovaně odmítl. Už v květnu se ale vůči zvažovanému adeptu na funkci ministra zahraniční razantně vymezil. „Kdyby se měl dostat do Černínského paláce takový amatér, považoval bych to za chybu,“ prohlásil Miloš Zeman na adresu Pocheho. Zároveň, ale popřel, že by šlo o mstu za podporu Drahoše.

Každopádně Zeman by měl co vracet. Poche už v lednu veřejně prohlásil, že fandí právě bývalému předsedovi Akademie věd. Po jednání pražské organizace 19. ledna Poche řekl: „Krajská konference vyzývá občany ČR k účasti v druhém kole prezidentských voleb a doporučuje zvážit podporu takového kandidáta, který nerozděluje společnost, nerozdmýchává nenávist a ctí Ústavu a zákony. Tyto požadavky splňuje kandidát Jiří Drahoš.“

Někdo ze sekretariátu strany?

Na jednání pražské buňky ČSSD bylo tehdy živo a usnesení prošlo jen těsnou většinou hlasů. Člen pražské organizace a bývalý ministr Jiří Dienstbier LN potvrdil, že záznamy existují: „Nahrávají se všechny konference, ale nepochybně je vám ani mně nikdo nedá.“ Nahrávku podle něho musel vynést někdo ze sekretariátu strany. Redakce se pokoušela získat záznam z jednání pražské organizace sociálních demokratů od jejího předsedy Petra Pavlíka, jenž byl zvolen za šéfa buňky právě na zmíněném zasedání.

Na jednání pražské buňky ČSSD bylo tehdy živo a usnesení prošlo jen těsnou většinou hlasů. Podle člena pražské organizace a bývalého ministra Jiřího Dienstbiera musel nahrávku vynést někdo ze sekretariátu strany.

Pavlík sice slíbil, že se pokusí nahrávku zajistit, ale následně se neozval. „Jsme na cestě do Rakouska. Zavolám tajemníkovi a dám vědět,“ tvrdil v pondělí 2. července Pavlík, který považuje Zemanovu kritiku za zástupnou. „Nejde o to, jak se vyjadřoval. To je hra Zemana s Andrejem Babišem, aby oslabili ČSSD. Aby ukázali, že už na začátku ustoupíme ze jména na seznamu. Věci ohledně migrace jsou proti Mirkovi zcela účelové,“ myslí si Pavlík, který si navíc nepamatuje, že by na jednání Poche vůbec vystupoval.

Nevyloučil ale, že se obsah setkání ocitl na Hradě. „Jestli pak panu prezidentovi někdo něco podstrčil, bych nevylučoval. Lidé jsou různě přející,“ dodal Pavlík, který patří mezi obhájce ambicí europoslance Pocheho. Že bylo lednové jednání vypjaté, zavzpomínal i vlivný pražský sociální demokrat Karel Šplíchal: „Co říkal o panu prezidentu pan Poche, nebudu vůbec říkat, protože si na to nevzpomínám. Sám jsem řekl, že si každý může volit, koho chce, ale nepřijímejme usnesení jmenovitě na podporu pana Drahoše.“ Jeho hlas ale spolustraníci nevyslyšeli.

Autor: