Zavržení Ladislava Bátory

Někdejší vysoký úředník ministra školství, předseda Akce D.O.S.T. a druhdy hrdý Čech hodlá změnit státní občanství. Jaké to asi bude?

Tohle je zatím moje největší novinová fotka, říká Ladislav Bátora, když si prohlíží list The Prague Post, na jehož titulce se skví jeho coming-out. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tohle je zatím moje největší novinová fotka, říká Ladislav Bátora, když si prohlíží list The Prague Post, na jehož titulce se skví jeho coming-out. | foto: © ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice
Tohle je zatím moje největší novinová fotka, říká Ladislav Bátora, když si prohlíží list The Prague Post, na jehož titulce se skví jeho coming-out.

Aktualizováno. Národovec, kolem nějž se loni strhla hysterie. Druhdy hrdý Čech, který zpracoval dějinnou čítanku Česká revue. Kontroverzní úředník exministra Josefa Dobeše (VV) a nařčený „nacionalista“, jenž loni spustil vládní roztržku s TOP 09. A také oběť bátoriády, jak novinářskému lynči říká Ladislav Bátora. Tolik nálepek, tolik emocí. Kolik je vlastně mediálních Bátorů? Pět? Šest? Konzervativec, vlastenec, politický turista anebo zdatný personalista šetřící ministru Dobešovi stamiliony?

„Zrovna jsem o tom sám přemýšlel. Ano, také mám ten pocit. V těch článcích se nepoznávám; kdyby to nebylo likvidační, bylo by to až směšné,“ řekl ČESKÉ POZICI loni v listopadu Ladislav Bátora. V pondělním rozhovoru pro server Týden.cz se doktor Bátora do veřejného prostoru s výročím „bátoriády“ překvapivě vrátil, s největší pravděpodobností ale zcela naposledy. „Jsem s Čechy a Češkami ve vnucené válce,“ říká Bátora o zavržených Češích.

Češi a Češky jsou ve svém souhrnu krvelačnější než komunisti. Doufám, že to nezapomenou ani moji potomci.A v interview několikrát šokuje. Právě on, jenž hájil českou historii a národ, hovoří o Česku jako o cizí zemi. Dokonce žádá o cizí státní občanství. „Ano, jednou se tady opět změní režim, jenže nezmění se Češi a Češky. Bátoriáda byla pro mě dostatečným, třebaže velmi pozdním varováním. Ve vaší zemi nemá cenu bojovat za občanská práva a státní suverenitu. Je to marné a doslova sebevražedné... Nikdy jsem nezažil takové ponižování a tolik krutosti a nenávisti, jakou vůči mně projevili Češi a Češky v časech zostřené bátoriády. Mohu to Čechům a Češkám snad někdy odpustit, ale nikdy jim nezapomenu, že jsou ve svém souhrnu ještě nestoudnější a krvelačnější než komunisti. A doufám, že jim to nikdy nezapomenou ani moji potomci,“ řekl Týdnu Bátora.

Země, kterou jsem mylně pokládal za vlast

„S Akcí D.O.S.T. již dobře půl roku nespolupracuji. A neměl jsem spolupracovat nikdy s nikým, dneska už to vím. Bohužel pozdě. Stihl jsem už nezištnou a často velmi ztrátovou a riskantní dobrovolnou prací pro vaši zemi, kterou jsem mylně pokládal za svou vlast, promarnit téměř celý život. Takže víc už ani minutu,“ uvádí Bátora, jehož prý mrzí pouze to, že svým postojem zklame prezidenta Václava Klause a prezidentskou kandidátku Janu Bobošíkovou.

Češi a Češky (včetně „kvazisanitárních hyen“) mu prý zničili život. Co dál? „Otázkou je, z čeho budu živ. Pracoval jsem desítky let ve vedoucích funkcích a nepamatuji, že bych kdy zaměstnal fašouna, nácka nebo rasistu. Natož starýho...,“ naráží na nesmazatelné stigma, které mu vtiskl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). A jakou státní příslušnost si Bátora vybral? Maďarskou po předcích? Na zaslanou SMS zprávu ČESKÉ POZICE sice ve vší slušnosti odpověděl, ale svou vyvolenou zemi nesdělil. Rozlučka s médii (a českou veřejností) je to tedy zřejmě definitivní.