Lidovky.cz

Zavraždění Děda Chasana: Začátek reorganizace ruského podsvětí

USA

  23:22

Po odstranění nejvlivnějšího „kmotra“ se rozpoutala válka uvnitř mafiánských kruhů; špinavá práce se však nejspíš odbude mimo Rusko.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Od zavraždění jednoho z nejvlivnějších představitelů ruského podsvětí Aslana Usojana známého jako Děd Chasan sice uplynulo jen několik dní, ale členové jeho klanu už přistoupili k pomstě. První obětí se stal účastník sněmu mafiánských bossů, který se uskutečnil v prosinci v Dubaji a právě na něm byl s největší pravděpodobností vynesen rozsudek smrti nad „kmotrem“ Usojanem. Astamura Guliju, v zločineckých kruzích zvaného Astik Suchumskij, zastřelili v jeho rodné Abcházii. Zároveň se tím objasnilo, proč vůdci konkurenčních mafiánských gangů začali po smrti krále podsvětí tak chvatně opouštět Rusko.

Půda tu pro ně začala být horká nejen kvůli touze Usojanova klanu po pomstě, ale jednat začaly také bezpečnostní orgány. Právě o tom svědčí zatčení čtyř vůdců gangsterských skupin a devatenácti dalších zločinců, ke kterému došlo v restauraci v jednom malém městě nedaleko Moskvy, kde se členové mafiánské skupiny podřízené Usojanovu rivalovi Tarielu Onianimu radili o dalším postupu po zavraždění Děda Chasana. Tři běloruští bossové chystající se posílit své pozice, se tu připravovali na svou „korunovaci“ neboli získání v podsvětí velmi respektovaného titulu „vor v zakoně“, tedy zloděj podle zákona.

Pohřební šachy pod přísným dohledem

Odstranění Děda Chasana způsobilo rozruch nejen v podsvětí, ale postavilo před vážnou výzvu také bezpečností složky. A to nejen v Rusku, ale i v Gruzii. První výzvu pro ně představoval už samotný pohřeb. Původně chtěl Usojanův klan pohřbít svého vůdce na známém Vagaňkovském hřbitově v Moskvě. A sice přímo vedle hrobu jeho před téměř čtyřmi lety zavražděného přítele, dalšího velkého krále podsvětí Vjačeslava Ivaňkova alias Japončíka, kterému se podařilo zajistit si obrovský vliv ještě v dobách Sovětského svazu.

Odstranění Děda Chasana způsobilo rozruch nejen v podsvětí, ale postavilo před vážnou výzvu také bezpečností složky

Pohřbu „kmotra“, který si prošel rovněž věznicemi v USA, tehdy úřady nekladly žádný odpor, neboť na Vagaňkovském hřbitově odpočívá také jeho matka. Žádost Usojanových pozůstalých však rezolutně odmítly. Klan následně navrhl za místo posledního odpočinku svého vůdce jím kontrolovaný Krasnodarský kraj, ale vdova po Dědu Chasanovi i jeho dcera trvaly na tom, aby byl mafiánský boss kurdsko-jezídského původu pochován na hřbitově svých předků v rodném Tbilisi. Gruzínské úřady to sice nejdříve povolily, později si však své rozhodnutí rozmyslely.

Letoun převážející tělo Aslana Usojana a jeho známé a příbuzné byl už na cestě, když dorazila zpráva, že místní úřady nemohou zaručit, že se smuteční hosté zase vrátí domů. Ve smyslu gruzínských zákonů by tu totiž „kmotry“ podsvětí čekalo zatčení. Letoun se proto obrátil zpět do Moskvy, jejíž samospráva určila za místo Usojanova posledního spočinutí skromný Chovanský hřbitov ležící až za městským obchvatem.

Pohřeb, jehož se účastnili pouze pozvaní hosté, se odehrál pod přísným policejním dozorem. Bossové podsvětí se mohli v tichosti a nikým nerušeni rozloučit se svým zavražděným králem a jediným, kdo ze hřbitova odešel v doprovodu policie, byl Oleg Mikojan, známý jako Ašchabadskij. Mafián propuštěný na svobodu počátkem ledna byl formálně zadržen kvůli porušení přistěhovaleckého zákona. Ve skutečnosti se ale bude zodpovídat z organizace vězeňské vzpoury, k níž došlo ještě v prosinci v Čeljabinské oblasti.

S cejchem smrti

Pro Děda Chasana a okruh jeho nejbližších nemohl být atentát ničím nečekaným. Pětasedmdesátiletému Usojanovi bylo jasné, že ho čeká těžký rok a že s ohledem na ambiciózní mladší konkurenty pro něj nebude snadné udržet se na vrcholu mafiánské hierarchie. Vzhledem k několika pokusům o jeho odstranění (naposledy v roce 2010) i zavraždění přítele Japončíka v roce 2009 věděl, že je jeho život v neustálém ohrožení. Svůj pohyb už před drahnou dobou omezil v podstatě jen na dvě oblíbené restaurace a posílil vlastní ochranku.

K obavám o život měl bezpočet důvodů. V posledních letech vedl lítý boj s klanem vedeným Tarielem Onianim přezdívaným Taro, jenž si momentálně odpykává trest za únos. Usojanovi podle znalců tohoto světa v zaujetí tímto soupeřením v podstatě uniklo, že v podsvětí posílila další protivnická mafiánská skupina soustředěná kolem Rovšana Džanijeva, Meraba Džangveladzeho a Džema Mikeladzeho, které je připisováno rovněž zavraždění Japončíka. Za tu se sice tenkrát Chasanův klan okamžitě pomstil, následně byl ovšem málem odstraněn i Usojan. Z tehdejšího útoku se mu ale ještě podařilo vyváznout.

Zvýšená aktivita jeho rivalů mu od prosincového sněmu mafiánských bossů v Dubaji působila mimořádně velké obavy, navíc tři zmínění vůdci zběhlí také v organizovaných vraždách dorazili před Vánoci do Moskvy. Podle kriminalistických expertů bylo součástí přípravy likvidace Děda Chasana už dubnové zavraždění Ilgara Džabrailova alias Danabaše, který odpovídal za jeho osobní bezpečnost a byl Rovšanovým rivalem, co se týče kontroly ázerbájdžánské sekce.

Krvavý mafiánský boj by se před olympiádou v Soči nezamlouval ruským bezpečnostním službám, proto se nejspíš odehraje mimo hranice Ruska

Usojanův klan se snažil dosáhnout především toho, aby podsvětí neuznalo za „kmotry“ 16 mafiánů „korunových“ v emirátech a samozřejmě posílil také ochranu svého vůdce. Osudný 16. leden začal jako každý jiný. Usojan v doprovodu čtyř tělesných strážců dorazil v Toyotě Land Cruiser do restaurace v Povarské ulici v centru Moskvy, která je léta považována za jeho hlavní stan, aby tu poobědval a vyřídil několik schůzek. Když poté vyšel na ulici, ze střechy protějšího domu jej zasáhl sniper (podle dosavadních výsledků vyšetřování pravděpodobně tentýž, jenž ho před dvěma lety střelil do břicha) nejprve do brady a následně dvakrát do hrudi. Jeho strážci ho sice ještě stačili dovézt do Botkinovy nemocnice, tam však „kmotr“ svým zraněním podlehl.

Účty se budou vyřizovat mimo Rusko

Je velmi pravděpodobné, že Děda Chasana zavraždil právě Džanijevův gang, přestože mohl mít na jeho likvidaci zájem také Zacharij Kalašov. Ten byl považován za Usojanova někdejšího spojence a letos opustí španělské vězení, kde si odpykává trest za praní špinavých peněz. Motivem mohly být jednak finanční spory, nebo fakt, že Kalašov počítal s vedením klanu, ale Děd Chasan si za svého nástupce vyhlédl synovce Dmitrije Čanturiju přezdívaného Miron. Každopádně se rozpoutal tvrdý boj o kontrolu podsvětí. Následné zastřelení Astika Suchumského ukázalo, že klan, který přišel o vůdce, udělá vše pro to, aby si udržel vedoucí roli.

Zavraždění Děda Chasana bylo podle znalců ruského podsvětí prvním krokem již očekávané reorganizace, která si – nevyústí-li rovnou v interní krvavou válku podobající se mafiánské válce v devadesátých letech – s největší pravděpodobností vyžádá další oběti. Špinavá práce se však nejspíš odbude mimo Rusko. Jednak proto, že nastupující vůdci klanů a mafiánské gangy se nacházejí ve Francii, Itálii, Řecku a Spojených arabských emirátech, jednak by se tento často dosti krvavý boj před nadcházející olympiádou v Soči nejspíš nezamlouval ruským bezpečnostním službám.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.