Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Zatím se neobjevil nikdo, kdo nahradí staré mocenské struktury

Kapitalismu dochází dech. Místní i světový řád se hroutí, žádný alternativní však neexistuje. Nastává období velkého chaosu, v němž přestávají být politika i ekonomika předvídatelné. Může se přihodit leccos zlého, varuje v rozhovoru německý sociolog a emeritní ředitel Max-Planck-Institut für Gesellschaftsforschung Wolfgang Streeck.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

I. Patta 677

13. 8. 2017 11:11
Sociologie opakovaně selhává

a ekonomie je vhodná maximálně na řízení firmy. Jednooboroví specialisté nás přivedli do pekla tzv. vyspělého sociálního státu. Státu, ve kterém je vše pokřivené, vylhané a toky peněz netransparentní (viz: Sociálně ekonomická hlediska podpory rodin). Proto právem říkám: Ekonomie je mrtva, ať žije mezioborová sociální ekonomie!

0 0
možnosti

P. Maleček

9. 8. 2017 5:25
To proto, že EU a USA elity závidí moc čínskýmh komoušům.

Kapitalismus je jen ekonomickou definicí demokracie. A to co v dnešním světě hnije a rozpadá se je právě demokracie. A to proto, že mocenské EU-USA elity chroptí závistí nad mocí a majetky čínských komoušů, získaných právě díky absenci demokracie v Číně. No a tak se v snaze dosáhnout moci a majetků čínských komoušů rozhodi demokracii zlikvidovat. Ne však silou, jak se marně snažil socialistický fašismus, nacismus i komunismus, ale jejím umořením extrémním až zvráceným výkladem jejích principů hlavně z oblasti lidských práv a ochrany prý utiskovaných menšin - viz Obamovy bezpohlavní záchody, či jimi řízený návoz islámských prý nešťastníků do EU.

Zákonitě tak dojde z znechucení voličstva demokracií a volání po silné ruce, co ten demokratický bordel rázně utne. Čemuž EU a USA elity velmi rády vyhoví a té otravné demokracii zakroutí krkem. Jen se nemohou dohodnout zda z prava či leva. Což je podstatou současné pře mezi trumpisty a merkelisty.

Každopádně to skončí krvavým maglajsem, kdy

0 0
možnosti

7. 8. 2017 16:46
Názory s problémy

Nemyslím si, že emeritní ředitel Streek vnímá světovou politickou situaci správně. Předně, je otázkou, co se myslí pod „kapitalizmem“. Je výrazným rozdílem, chápeme-li kapitalizmus jako: (a) euroamerický korporátní kapitalizmus s vývozem demokracie, svobody a multi-kulti, (b) čínský reálný komunistický kapitalizmus, ( c) pravoslavný ruský kapitalizmus, nebo jako (d) ekonomický systém založený na soukromém vlastnictví a soukromém podnikání (s cílem dosažení zisku). Kapitalizmus (ad d) zde vždycky byl a také bude.

Problémový je také jeho argument „Výsledkem je situace, kdy politika nemůže, protože nemá schopnosti, napravovat či mírnit důsledek těchto toků, především růst nerovnosti.“ Politika není něco, co nějak náhodně vzniká, ale je výrazem chování vládnoucích vrstev. Protože vždy vládnoucí vrstvy v minulosti byly, budou také v budoucnosti, stejně, tak i jejich politika. Závěrem – Streekovo hodnocení Trumpa je naivní, hloupoučké a je přáním mnohých eu intelektuálů.

0 0
možnosti

7. 8. 2017 15:57
Morální deficit!

Wolfgang Streeck, je také jen další létající akademik! To, že všechno má jednou konec vám řekne žák z páté třídy.

O čem se však od výzkumníka z akademie nedočteme, že nejhorší a největší neštěstí celé společnosti je

"MORÁLNÍ DEFICIT!"

Píše o strachu nemorálních miliardařů, ale ani se nezminuje Z ČEHO MAJÍ STRACH?? Mají strach sami ze sebe !!

Jejich ochrana drogamy je má právě ochránít před sebou!

0 0
možnosti

7. 8. 2017 8:10
Je to možná ještě vážnější,

než autor článku uvádí. Můžeme si namlouvat, že ti či oni politici mají řešení, jak zamezit krizi, ale my doma v Česku nemůžeme jen sedět a lamentovat. Chce to aktivitu, serióznost a pracovitost. Podzimní parlamentní volby se blíží, chce to aktivně posilovat návrat k zavedeným demokratickým politickým stranám, k tomu je potřeba novinářské serióznosti a pracovitosti lídrů stran, aby přesvědčili veřejnost o tom, že jejich práce je ta nejlepší pro dobro lidí.

Pak můžeme alespoň oddálit blížící se negativní procesy, které přijdou z vnějšku. Udělejme si proto nejprve pořádek doma, obrňme se proti populismu chytráků, kteří za nás vše vyřeší, ale dívejme se okolo sebe. Po ovoci je poznáte, neboli kdo už něco dobrého dokázal, tomu bez nejspíše svěřím svůj legitimní hlas.

0 0
možnosti

8. 8. 2017 11:30
Re: Je to možná ještě vážnější,

Pane Šulo, fajn, chcete volbu zavedených demokratických stran, jenže v tom je ten problém. Naše strany nejsou ani zavedené (tedy snad kromě té komunistické) a ani demokratické. Důkazem je třeba odstoupení Sobotky z předsednictví strany, pád Nečasovy vlády nebo tak proklamované spojenectví STAN a KDU-ČSL, dokonce schválené sjezdem a pak rozhodnutím stranických elit zase zrušené. O opoziční smlouvě a dalších vynálezech snad ani nemluvě. A protože strany nejsou ani levicové ani pravicové, spíše populistické, tak, jak si to žádá doba (to proto, aby je volilo co nejvíce voličů), pak jsme nuceni volit ad hoc, mezi špatným a ještě horším řešením. Bohužel, občas s vážnými důsledky. Koneckonců, k tomu také došlo při volbě Trumpa nebo Macrona. Mě baví historie, tím nechci říci, že ji rozumím, ale těch analogických situací je tam mnoho. Mám ale exaktní vzdělání, a tak vím, že nepatrná změna počátečních podmínek může vést k úplně jiným výsledkům.

0 0
možnosti