Lidovky.cz

Zásah na Úřadu vlády: Policie si odvedla i šéfku Nečasova kabinetu Nagyovou

  22:10

Podle informací ČESKÉ POZICE existuje seznam zhruba 35 až 40 jmen, na která mají vyšetřovatelé políčeno. 

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahoval ve středu v noci a ve čtvrtek na Úřadu vlády a mnoha dalších místech. Na odpolední tiskové konferenci to potvrdil mluvčí útvaru Pavel Hanták. Doplnil, že policie na případu pracuje několik měsíců, zadrženo je v tuto chvíli několik osob a probíhají výslechy i domovní prohlídky. Konkrétní informace však nesdělil s poukazem na to, že policejní akce ještě neskončila. Nedal prostor ani pro dotazy novinářů. Podle MF Dnes policie postupně sděluje zadrženým obvinění.

Podle informací ČESKÉ POZICE z několika nezávislých zdrojů souvisí zásah mimo jiné s odchodem rebelujicích poslanců ODS z Poslanecké sněmovny. Policisté měli zadržet exposlance ODS Ivana Fuksu a Petra Tluchoře, šéfku kabinetu premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou a Romana Bočka, bývalého náměstka ministra zemědělství a v současnosti člena představenstva Českých drah. Dva na sobě nezávislé zdroje nám sdělily, že detektivové zadrželi také vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula.

Premiér Petr Nečas na odpoledním brífinku prohlásil, že si není vědom, že by se on či jeho spolupracovníci dopustili čehokoli nezákonného. Důvod ke své rezignaci ani pádu vlády prý nevidí. Zadržení pracovníků úřadu vlády má podle jeho informací souvislost s komunikací s Vojenským zpravodajstvím a odchodem rebelů ze sněmovny. Jeho důvěra ke spolupracovnici Nagyové prý nepoklesla.

Premiér Nečas: K rezignaci ani pádu vlády není důvodPolicejní akce probíhá podle Hantáka také na ministerstvu obrany (MO), ve středních a částečně východních Čechách. Ředitelka tiskového odboru MO Mira Třebická uvedla, že policisté byli na obraně ještě kolem 15:00. Do té doby podle ní odjel pouze jeden ze sedmi zasahujících policejních vozů. O zatčení konkrétních osob však nevěděla.

Mezi zadrženými je zřejmě Ondrej Páleník, bývalý šéf Vojenského zpravodajství (VZ) a v současnosti ředitel Správy státních hmotných rezerv. Dle dvou důvěryhodných zdrojů ČESKÉ POZICE dorazili detektivové ve čtvrtek do budovy VZ v areálu ministerstva obrany. Mezi osobami, s nimiž chtěli mluvit, byl údajně i Páleníkův nástupce a současný ředitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda. Později se objevila v médiích informace, že mezi zadržené patří i Kovanda.

Předmětem zájmu je údajně také dění v Lesích České republiky a okolnosti peněžních toků Romana Janouška. ÚOOZ zasahoval rovněž v kancelářích odboru městského investora v Praze, kde se zajímal o 13 zakázek z minulosti a o vztah mezi magistrátem a Janouškem.

Podle informací ČESKÉ POZICE jsou policisté také ve vile Luboše Paška. Tento obchodní partner Romana Janouška například vyzvedával vlivného pražského podnikatele po jeho proslulé dopravní nehodě.

Stovky policistů v akci

Na zásahu se podílely stovky policistů po celé Praze, kromě příslušníků ÚOOZ i z Národní protidrogové centrály. Ministr vnitra Jan Kubice v Poslanecké sněmovně řekl, že o případu má jen základní informace. Za premiérem podle něj v noci na Úřad vlády přišli dva státní zástupci a šéf ÚOOZ „za účelem úkonu trestního řízení“.

Politici i veřejnost celý den čekali na vyjádření Nečase, který údajně opouštěl budovu Úřadu vlády kolem půl čtvrté ráno. Podle některých médií musel být ošetřen, Úřad vlády však dementoval původní nepotvrzenou zprávu, že byl v nemocnici. První místopředseda ODS a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba odpoledne uvedl, že s Nečasem krátce o aktuální situaci hovořil. Sám Nečas vystoupil před pátou hodinou na tiskovém brífinku.

Někteří takzvaní kmotři o policejní akci věděli předem a podle toho se zařídili – mohli například uklidit důkazy nebo vycestovat do zahraničíPrezidenta Miloše Zemana zastihla zpráva o dramatickém dění v Praze na dvoudenním setkání osmnácti hlav států střední Evropy v Bratislavě. Odtud vzkázal, že se v pátek na Hradě chce sejít s policejním prezidentem, premiérem, ministrem spravedlnosti, nejvyšším státním zástupcem a předsedou ČSSD.

ČESKÁ POZICE již na začátku týdne zachytila informaci, že se v Praze chystá velký policejní zásah. Tyto zprávy hovořily o tom, že měl proběhnout již v úterý v okolí magistrátu. Údajně existuje seznam 35 až 40 jmen, na která mají vyšetřovatelé políčeno.

Podle našich informací někteří takzvaní kmotři o této policejní akci věděli a podle toho se zařídili – mohli například uklidit důkazy nebo vycestovat do zahraničí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.