Lidovky.cz

Zapomeňte na Karkulku, vlci se vracejí

Slovensko

  16:07

Na hranici s Německem ve Šluknovském výběžku byl vyfotografován vlk. Správci národního parku se těší, že se v Českém Švýcarsku usídlí.

V celém Německu žije asi 80 až 160 vlků, kteří se sdružují do 18 smeček. Ilustrační foto. foto: © ISIFAČeská pozice

Vlk přestává být ve střední Evropě pohádkovou bytostí a znovu osídluje i zalidněná místa. Letos byla po staletích zaznamenána jeho přítomnost v Krkonoších a aktuální snímek z fotopasti zachycuje vlka i ve Šluknovském výběžku. Zatím jde spíš o nahodilé návštěvy, ale zoologové předpokládají, že se vlci mohou časem usadit třeba v Českém Švýcarsku, Lužických či Jizerských horách nebo v Krkonoších.

Jak ukázalo sledování jednoho z lužických vlků pomocí obojku s vysílačkou GPS, mohou tato zvířata při hledání nového teritoria během několika měsíců urazit i vzdálenost 1500 kilometrů.

Odborníci se na české vlky už těší. Jak z přírodovědného, tak z lesnického hlediska by byl jejich návrat pro zdejší přírodu prospěšný. Za všechny to říká ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda: „Vlci jsou pro naši krajinu důležití. Pomáhají regulovat vysoké stavy spárkaté zvěře. Zejména v případě divokých prasat by byla jejich pomoc více než vítána. Ze Slovenska i odjinud je známo, že tam, kde se vyskytují vlci, se mnohem lépe zmlazují mladé stromky, které jinde spásají přemnožení jeleni. Vlci tak pomáhají vytvářet v lesích rovnováhu a lesníkům snižují náklady na budované oplocenky a další umělou ochranu mladých listnáčů a jedlí,“ uvádí Benda.

S vlkem za humny

Představa, že vlk ke svému životu potřebuje liduprázdnou přírodu Sibiře či Kanady nebo neproniknutelné karpatské lesy, je mylná. Vlci nejsou symbolem nedotčené přírody. Už mnoho let žijí jejich smečky skrytým životem například ve španělské zemědělské krajině. Také v Německu se pohybují v obydlených oblastech, a dokonce v sousedství hlučných povrchových dolů.

Na východ Německa se vlci vrátili koncem 90. let z Polska a jejich počet se stále zvyšuje. Mláďatům se dobře daří, a tak mohou každoročně osídlovat nové oblasti. V celém Německu žije asi 80 až 160 vlků, kteří se sdružují do osmnácti smeček. Třináct z nich žije právě na území historické Lužice, sousedící s Českem a Polskem. Tři smečky překvapivě osídlily okolí Berlína, jedna dokonce zamířila až do Dolního Saska do blízkosti Hamburku. Při tak značné aktivitě rozšiřování teritoria je nemyslitelné, aby dříve či později vlci nezamířili i do Čech.

V té souvislosti se objevila anekdota, že matka příroda vyslala do Česka vlky pro těch 40 milionů korun, které ministr životního prostředí Tomáš Chalupa uškudlil na náhradách škod za kormorány, úředně zbavené ochrany.

Vlk je chráněný živočich a stát má povinnost poškozeným chovatelům vyplatit náhradu škody. Nebyli by to snad ani vlci, kdyby si čas od času neulovili nějakou nedostatečně hlídanou domácí ovečku. Hospodáři však musejí pamatovat na to, že před vlky je třeba zavírat domácí zvířata do ohrad nebo že si musejí pořídit ovčáckého psa, aby nepřišli o zákonný nárok na náhradu. Škodu je nutno nahlásit do dvou dnů.

Netřeba se bát

„Vlk není lidem nebezpečný,“ ujišťuje mladý vlčí stopař Miroslav Kutal z Hnutí Duha, který v Beskydech organizuje vlčí hlídky, aby se vlci nestali pytláckou trofejí. Ubezpečuje, že úmrtí způsobené vlkem nebylo v Evropě doloženo více než sto let. Ohroženi jsou naopak vlci častými střety s dopravou nebo pytláctvím.

Je takřka jisté, že se vlci před státní hranicí nezastaví a budou se k nám šířit nejen přes Beskydy ze Slovenska, ale i od západu z LužiceBěhem letošního podzimu bylo v Německu v okolí Neustadtu, takřka na německo-české hranici, zaznamenáno několik útoků na hospodářská zvířata. Organizace Kontaktbüro Wolfsregion Lausitz, která sbírá informace o vlcích v lužické oblasti, zde proto umístila několik fotopastí. Jedna z nich začátkem října zachytila dospělého vlka, o několik týdnů později německý zemědělec vyfotografoval vlčí mládě. Fotografie se zároveň stala dokladem o výskytu malé vlčí smečky v této oblasti. Poslední důkaz je ze všech nejvýmluvnější, ale zároveň nejsmutnější – na silnici v těsné blízkosti hranice s Českou republikou srazil automobil mladou vlčici.

Podle těchto pozorování je takřka jisté, že se vlci před státní hranicí nezastaví a budou se k nám šířit nejen přes Beskydy ze Slovenska, ale i od západu z Lužice.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.