Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zaplatí finančník Petr Sisák klientům Key Investments přes 300 milionů korun?

  21:50

Mohou se radnice Prahy 6 či Prahy 10 spolehnout na nějaký další zázrak?

Advokáti rozplétají pavučinu vztahů v kauze Key Investments..

Advokáti rozplétají pavučinu vztahů v kauze Key Investments.. foto: Alessandro CanuČeská pozice

Říjen 2013 bude pro klienty Key Investments, kteří již několik let mají svoje stamiliony zablokované v neprodejných cenných papírech, osudovým měsícem. Městská část Praha 6 a radnicí stoprocentně vlastněna firma SNEO, Praha 10 či město Sokolov čekají, zda dostanou zpět celkem 309 milionů korun. Tuto sumu společnost Key Investments, která loni zkrachovala, investovala do neobchodovaných dluhopisů koncernu Via Chem Group. A tyto bondy jsou splatné právě letos v říjnu.

Via Chem Group ovládá kontroverzní finančník Petr Sisák a bude záležet pouze na jeho vůli či možnostech, zda majitelům dluhopisů zaplatí, nebo si zvolí řešení, které klientům Key Investments přidělá ještě hlubší vrásky.

ČESKÁ POZICE, která skandál Key Investments před necelými třemi lety otevřela a od té doby detailně sleduje každou významnější změnu, si dovolí skromnou věštbu: Via Chem Group dluhopisy nezaplatí. Z účetních výkazů totiž vyplývá, že toho jednoduše nemůže být schopna. Pokud na naše slova dojde, byť bychom klientům přáli, aby nedošlo, pak na zmíněných radnicích mohou v rámci „Velké říjnové revoluce“ padat politické hlavy.

Kdo bude lépe připraven?

Pětileté dluhopisy Via Chem Group vydané v říjnu 2008 mají pevné roční úročení 6,9 procenta. Nejvíce těchto dluhopisů nakoupila Key Investments do portfolia Prahy 6 (za 156 milionů korun), společnosti SNEO, stoprocentní dceřiné firmy této městské části (za 31 milionů), Prahy 10 (za 94 milionů) a města Sokolov (za 28 milionů korun). Dohromady se jedná o více než 300 milionů, a to minimálně, protože se neví, která další česká města a firmy Key Investments naletěly. To vše znamená, že Via Chem Group za dluhopisy musí v říjnu zaplatit mnohem více než veřejně dohledatelných 309 milionů korun.

Největší držitelé dluhopisů již připravují strategie, ale byli bychom idealisté, kdybychom si mysleli, že majitelé Via Chem Group nejsou také připraveni

Největší držitelé dluhopisů, Praha 6 a Praha 10, již připravují strategie, ale byli bychom idealisté, kdybychom si mysleli, že majitelé koncernu Via Chem Group nejsou také připraveni. Pravděpodobně lépe než klienti Key Investments.

Starostka Prahy 6 Marie Kousalíková (ODS) sice strategii radnice ČESKÉ POZICI neprozradila, ale z jejích slov vyplývá, že se na jednání s firmou Via Chem Group se chystala důkladně a již delší dobu. „Nedávno jsem se poprvé potkala s akcionáři Via Chem Group a v jednáních budeme pokračovat,“ řekla Kousalíková s tím, že o peníze městské části je rozhodnuta razantně bojovat.

Pozice, kterou zdědila po bývalém starostovi Tomáši Chalupovi (ODS), však není záviděníhodná. Praha 6 totiž byla ze všech klientů nejštědřejší: počítáme-li i firmu SNEO jen v dluhopisech Via Chem Group utopila tato městská část skoro 190 milionů. Podle informací ČESKÉ POZICE se na Prahu 6 se nedávno obrátil zájemce o koupi dluhopisů společnosti Via Chem Group. Nabídka údajně zněla na odkup všech cenných papírů, avšak za sedmdesátiprocentní diskont. Radnice na tento pro ni nevýhodný obchod pochopitelně nepřistoupila.

Anebo opět zázrak?

Starostka Kousalíková však nakonec paradoxně nemusí mít smůlu. Lidé kolem Key Investments, kteří jsou majetkově nebo personálně spojeni se všemi firmami, do jejichž cenných papírů tento obchodník v minulých letech investoval, z nějakého neznámého důvodu, zřejmě takzvaného politicko-podnikatelského, Praze 6 vycházejí vstříc.

Naposledy se to potvrdilo v případě dluhopisů leasingové firmy Borsay, které společnost Key Investments této městské části také nakoupila do portfolia. Dluhopisy zkrachovalé společnosti Borsay měly být v lednu 2013 splaceny, leč nestalo se tak. Jenže v únoru se přihlásila neznámá a ztrátová chomutovská firma Radek International a absolutně bezcenné bondy koupila za plnou hodnotu plus zaplatila ještě část úroků! Tuto transakci starostka Kousalíková označila za zázrak. Strana zelených v Praze 6 za tento výrok navrhla udělit Marii Kousalíkové Nobelovu cenu za ekonomii.

Najde se opět nějaký záhadný zájemce, který by investoval tentokrát již stamiliony do pochybných dluhopisů?

V případě dluhopisů společnosti Borsay šlo jen o 21 milionů korun, bylo však nad slunce jasné, že firma Radek International takovou částkou nemohla disponovat, na tento absolutně ztrátový obchod by jí dokonce nemohla půjčit žádná banka. Z toho vyplývá, že peníze pocházely od utajované právnické či fyzické osoby, která se z doposud neznámého motivu rozhodla vytrhnout dotčeným politikům ODS velký trn z paty.

Jenže případ dluhopisů Via Chem Group není s kauzou bondů firmy Borsay srovnatelný, jedná se o zhruba desetkrát více peněz. Bude zajímavé sledovat, zda se najde zájemce o podobně bezvadné dluhopisy Via Chem Group a zda se stane opět zázrak, tentokrát desetkrát větší. To není pravděpodobné, byť musíme připustit, že v kauze Key Investments se často stane něco, co přebije předchozí „zázraky“.

I radnice Prahy 10, která je v bondech Via Chem Group angažovaná „pouze“ 93 miliony korun, čeká na říjen. Jaká je strategie starosty Bohumila Zoufalíka a místostarosty pro správu majetku Milana Richtera (oba ODS) pro případ, kdyby tato městská část peníze neobdržela?

„Pokud dojde k tomu, že Praha 10 neobdrží v řádném termínu výplatu jistiny dluhopisů Via Chem Group a jejich výnosů, použije všechny právní kroky k ochraně svých práv a zájmů. Souhrn případných právních kroků bude záviset na nastalé situaci a nepovažujeme za strategické je v současné chvíli konkretizovat,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí radnice Jan Charvát. „V minulosti Praha 10 své kroky týkající se uvedené problematiky koordinovala zejména s Prahou 6, v čemž hodláme ve vhodných případech pokračovat i nadále,“ dodal mluvčí radnice.

Těžká situace Via Chem Group

Koncern vlastní chemičku Spolchemie, která však v prvním pololetí letošního roku byla ztrátová a její majetek je zastaven u bank

Proč však tvrdíme, že Via Chem Group za dluhopisy pravděpodobně nezaplatí? Poslední veřejně dostupný dokument o Via Chem Group je účetní uzávěrka za rok 2011. Společnost má záporný stav konsolidovaného kapitálu minus 370 milionů korun. Dále je třeba poukázat na výrok auditora již k 31. prosinci 2011, který zmiňuje ohrožení existence Via Chem Group na dobu neurčitou. Firma může dále existovat pouze v případě, bude-li mít další cizí zdroje. Ale v České republice se těžko najde banka, která by financovala společnost se záporným kapitálem a která nemá co dát do zástavy! Takže standardní splacení dluhopisů Via Chem Group je téměř vyloučené.

Koncern sice vlastní před lety ještě prosperující velkou chemičku Spolchemie, která však v prvním pololetí letošního roku byla ztrátová. Tato nosná společnost koncernu skončila se svou skupinou menších firem v minusu i v roce 2012, a to na úrovni 175 milionů korun. Majetek chemičky je zastaven u úvěrujících bank. V roce 2012 firma podepsala se třemi úvěrujícími bankami pětiletou stabilizační smlouvu, kterou společnost zjevně dodržuje. Jenže Spolechmie firmě Via Chem Group pravděpodobně nevyplácí dividendy, tudíž mateřský koncern nemůže získat na výplatu dluhopisů ani bankovní úvěr.

Koncern Via Chem Group podle notářského zápisu z června 2013 vlastní jako jediný akcionář společnost Euro Capital Alliance se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Zastupuje ji na základě plné moci Antonín Franc z Prahy 10, údajný řidič Petra Sisáka a podle médií bývalý šofér někdejšího mocného bosse českého fotbalu (prezidentem Václavem Klausem letos amnestovaného) Františka Chvalovského.  Ano, je to tentýž Franc, který před několika lety, kdy firma Key Investments převzala kontrolu nad pražskou Slavií, vystupoval jako majitel tohoto fotbalového klubu.

Auditorem společnosti Via Chem Group je Bene Factum. Tato malá auditorská firma se před dvěma lety proslavila v souvislosti se sponzorskou aktivitou finančního čaroděje Věcí veřejných Michalem Babákem. Dnes už bývalý poslanec tvrdil, že si v roce 2011 vydělal třináct milionů korun a na daních z prodeje opce na akcie firmy Bene Factum odvedl bezmála 1,5 milionu korun. Svůj podíl na firmě Bene Factum Babák kvantifikoval na 15 procent. Vysvětloval, že tyto akcie či opce získal tím, že pomohl auditorské firmě k lukrativní klientele, a její hodnota proto významně vzrostla. Výnos z prodeje opcí odhadoval na 38 milionů korun. Majitelé firmy Bene Factum Petr Šrámek a Miloš Havránek, kteří od jejího založení vlastní po 50 procentech společnosti, odmítli cokoli komentovat.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...