Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zaplať pánbůh, že předčasné volby bohužel nebudou

  21:13

Nepřipadá-li pro ČSSD v úvahu vládní spolupráce s ODS a TOP 09, jejími spojenci by v případě návratu do sněmovny mohli být lidovci a zelení.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka má pravdu, že si žádná ze tří vládních stran předčasné volby nepřeje, ale není tomu tak, že by se jich všechny tři bály. foto: © ČTKČeská pozice

V pondělí ČSSD představila v pondělí plán boje s korupcí. Po rámcových konceptech daňové a důchodové reformy je to v krátké době již třetí várka programových tezí. Celkem zatím 30 stran textu k veřejné diskusi, přičemž „návrhy, náměty a připomínky“ očekává Lidový dům do 20. srpna 2011.

Jsme v čase letních prázdnin a dovolených, proto je to lhůta krkolomně krátká, aby ČSSD mohla očekávat příval sofistikovaných analýz a podnětů. Třeba však jde především o to vyšperkovat nový program nějakými lidovými ozdůbkami, na něž se stranické mozky nezmohou, ale u určitého typu voliče zaberou.

Naděje nezemřela

Během chronické vládní krize se především ČSSD vyslovovala pro předčasné volby, kdyby vláda padla. Až dosud však zůstávala dlužná odpověď na otázku, jaké reformy by naordinovala zemi namísto Kalouskových a Nečasových „asociálních“.

Když už to však z Reformních návrhů ČSSD, jak se souhrnně nazývají, začínáme konečně tušit, ejhle, její předseda Bohuslav Sobotka v sobotním Právu sděluje: „Pokud se dívám na pravděpodobnost předčasných voleb, tak z pohledu sociální demokracie říkám, bohužel, že není příliš vysoká v okamžiku, kdy se všechny tři vládní strany nových voleb velmi bojí. Protože si uvědomují, že jejich politika nemá širší sociální podporu, jejich reformy jsou zaměřeny jenom na deset procent nejbohatších. To jim nedává příliš velkou šanci, aby v nových volbách, pokud budou v krátkém termínu, uspěly.“

Pravděpodobnost předčasných voleb nyní opravdu klesla. Podpisem dodatku ke koaliční smlouvě Nečasova squadra unikla hrobníkovi z lopaty a jeden by řekl, že jako rekonvalescent se nyní nějaký čas riskantních kroků vyvaruje a bude držet pohromadě. Jenomže vládu čeká jednání o příštím státním rozpočtu a vzájemné vyhrožování a ataky, jimiž začalo, mohou vyvolat recidivu vládní krize.

„Vláda, která se neshodne na rozpočtu, nemá nárok pokračovat,“ prohlásil v úterní MF Dnes ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). A na následující otázku listu, zda po letech v politice dokáže odhadnout, vydrží-li vláda do roku 2014, lakonicky dodal: „Právě proto, že jsem tolik let v politice, vím, že tohle se prognózovat nedá.“ Že by naděje na předčasné volby přece jen nezemřela?

Nejistota vládní koalice

Bohuslav Sobotka má pravdu, že si žádná ze tří vládních stran předčasné volby nepřeje, ale není tomu tak, že by se jich všechny tři bály. Velké obavy jistě mají Věci veřejné (VV), jež přišly od loňských květnových voleb o dvě třetiny příznivců a s preferencemi jen okolo tří procent by se nyní do sněmovny nedostaly. I proto, nejen kvůli absenci pevného názoru podloženého znalostmi a politickou praxí, „véčka“ neustále mění stanoviska. To by v tom totiž byl čert, aby některým ze svých kuriózních a často jen populistických nápadů část veřejnosti nezaujala a v preferencích neposkočila nad pětiprocentní propadliště!

I kdyby ČSSD příští volby vyhrála, vládla by nejspíš menšinově a mnoho z jejich dnešních slibů voličům by padlo pod stůl

Z předčasných voleb nemůže nemít obavy ani ODS. Petr Nečas není typem vůdce, jenž by dovedl práskat bičem a do proudů a klanů rozdělenou, neposlušnou a nespolehlivou stranu „postavit do latě“. V natolik nedobrém stavu ODS dosud nebyla, a nezastaví-li své chátrání, „topka“ dirigovaná schopným Kalouskem ji v příštích volbách odstaví na pravici až na druhé místo.

Ani TOP 09 však asi po brzkých volbách nelační. Pověst vlády, v níž zasedá, je totiž nevalná a součet volebních výsledků TOP 09 a ODS by určitě nevydal na většinovou vládu. Potenciální koaliční partner přitom není na dohled, neboť zelení v čele s Ondřejem Liškou mírně zlevicověli a výrazně sociálnější, než bývala, je i KDU-ČSL, pro jejíž část je navíc Kalousek zrádcem a příčinou jejího pádu.

Kompatibilní spojenci

Vraťme se však k Bohuslavu Sobotkovi. Říká-li, že z hlediska ČSSD předčasné volby bohužel téměř určitě nebudou, měl by hned dodat: „Zaplať pánbůh za to!“

ČSSD chce příští volby vyhrát a ve vládě obhajovat zájmy středních vrstev a nízkopříjmových skupin. Aby však mohla „napravit chyby současných nespravedlivých reforem“, musí mít dle Sobotky „široký manévrovací prostor“, který s výjimkou komunistů, „poněvadž tam je jasné (bohumínské) usnesení ČSSD“, nechce zužovat tím, že by „vylučoval kohokoli“.

Pokud pro ČSSD nepřipadá v úvahu vládní spolupráce s ODS a TOP 09, které asi nebudou chtít „napravovat chyby“ svých současných reforem, zbývají jí VV, jež jsou však pro Sobotku nespolehlivé. A pak už vlastně nikdo. Docela kompatibilními spojenci ČSSD by mohli být lidovci a Strana zelených (SZ), pokud by se jim podařil návrat do sněmovny. Zatím to však na to nevypadá.

Účelový slepenec

I kdyby tedy ČSSD příští volby vyhrála, vládla by nejspíš menšinově a mnoho z jejich dnešních slibů voličům by padlo pod stůl. Představme si však, že ČSSD, KDU-ČSL a SZ v sobě objeví v českých poměrech nezvyklou míru tolerance i pragmatismu a uzavřou předvolební koalici. Minimum 15 procent hlasů, jež by trojčlenná koalice musela získat pro nárok na poslanecké mandáty, by hravě překonala. Nejméně plus minus 42 procent hlasů, jež by jí zajistily nadpoloviční většinu mandátů a možnost většinové vlády, by však vybojovala asi těžko. Proč?

Nehledě na řevnivost partajních vůdců, veřejnost by spojenectví „socanů“, „katolíků“ a „zelených“ asi nevzala jako – řekněme – „demokratický protipravicový blok“, nýbrž účelový slepenec. Hlasy odevzdané samostatně pro ČSSD, KDU a SZ by se v účelové koalici nesečetly.

Mnohé nasvědčuje tomu, že ani po příštích volbách nás opět nečeká silná vláda opřená o přirozenou parlamentní většinu. A změna volebního zákonodárství by pouze zastřela podstatu problému, jíž je krize českého stranictví.

Autor je komentátor Českého rozhlasu 1-Radiožurnálu

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...