Lidovky.cz

Západní elity nevěří, že by arabské jaro mohlo přinést demokracii

USA

  12:09

Studie společnosti APCO Insight: Opinion leaders z USA a Evropy sice uznávají, že Arabové usilují o demokracii, ale nedosáhnou na ni.

Masové protesty v arabském světě jsou vedeny upřímnou touhou po demokracii a svobodě, domnívají se vůdčí osobnosti z oblasti politiky, médií, právnických škol a nevládních organizací z Evropy a USA, které se zúčastnily netradičního průzkumu společnosti APCO Insight. Skeptické jsou však západní elity k tomu, zda těchto cílů může být dosaženo.

S touto studií kontrastuje průzkum agentury Pew Research Center, podle něhož v některých arabských zemích výrazná většina obyvatel věří, že současné události povedou k větší míře demokracie na Blízkém východě.

Oba průzkumy, z nichž cituje deník The Jerusalem Post, byly zveřejněny 17. května. APCO se dotazovalo 28. dubna až 1. května, Pew mezi 21. březnem až 26. dubnem.

Pouze náznaky, nikoli demokracie

Téměř tři čtvrtiny z 343 dotazovaných opinion leaders pro APCO Insight uvedlo, že podle nich protivládní protesty byly motivovány „demokratickými aspiracemi“ spíše než „náboženským vlivem“. Na otázku, zda existuje riziko, že revoluce budou „potlačeny rodinnými autoritativními režimy“, však odpovědělo kladně 56 procent z nich. Zároveň se 47 procent respondentů domnívá, že „klima pro přímé zahraniční investice“ v oblasti bude méně příznivé než v minulosti. (Zkrátka s diktátory se obchodovalo lépe.)

Těsně nad 70 procent zástupců západních elit si myslí, že arabské vlády budou více „demokratické“ právě pod vlivem probíhajících revolucí. V běžném životě se to však moc neprojeví. Zatímco 60 procent vnímá nepokoje jako aktivátor, který „urychlí ekonomický a sociální rozvoj“, pod čímž si lze jen těžko představit něco konkrétního, jen 54 procent respondentů očekává zlepšení postavení žen, 52 procent že bude více respektováno právo a pouze 44 procent uvedlo, že arabská společnost bude méně násilná a více tolerantní.

Optimističtí Arabové a nepopulární USA

73 procent Jordánců, 73 procent Palestinců a 71 procent Libanonců dle průzkumu věří, že jim arabské jaro přinese více demokracie

Průzkum agentury Pew Research Center naopak informuje o optimistickém pohledu Arabů, kteří věří, že arabské jaro přivane do jejich země více demokracie. Nejlépe v tomto směru dopadly Jordánsko (73 procent), Palestina (73 procent) a Libanon (71 procent).  Rovněž v Egyptě jsou dle zjištění agentury pořád ještě pozitivní. Ve světlou budoucnost své země doufá 57 procent respondentů, ačkoli jen 47 procent odpovědělo, že podzimní parlamentní volby budou opravdu svobodné a férové.

Studie agentury Pew také ukázala, že již tak nízká popularita USA v regionu od roku 2009 ještě poklesla a stejně tak obliba prezidenta Baracka Obamy. Nejlépe jsou na tom Američané ze zemí Blízkého východu v Libanonu, kde jsou hlasy pro a proti v procentech rozděleny 49 ku 49. Naopak v Jordánsku USA nepřátelsky vnímá 84 procent obyvatel.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.