Lidovky.cz

Žalobci chtějí zahájit trestní řízení v kauze Amun.Re

  21:51

Státní zástupce adresoval protikorupční policii pokyn, aby zahájila úkony trestního řízení ve sledované kauze. Zatím nebyl vyslyšen.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Vrchní státní zastupitelství vydalo pokyn, aby protikorupční policie zahájila úkony trestního řízení v kauze podezřelého nákupu fotovoltaických elektráren Amun.Re polostátním gigantem ČEZ. Stalo se měsíc po vystoupení Miroslava Kalouska v České televizi (3. března), v němž ministr financí kritizoval práci Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) a dva roky od předání podnětu Finančního analytického útvaru ministerstva financí, který standardně putuje na protikorupční policii.

Adam Bašný, náměstek vrchní pražské žalobkyně Lenky Bradáčové, v pondělí pro ČESKOU POZICI uvedl: „Na základě informace ze sdělovacích prostředků jsem si vyžádal počátkem března u policejního orgánu informace o stavu věci a zjistil, že žádné řízení ve věci Amun.Re neprobíhá. Veškeré dostupné informace tedy nastudoval statní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze a uložil policejnímu orgánu ÚOKFK pokyn k zahájení trestního řízení a provedení dalších úkonů. Záznam o zahájení úkonů trestního řízení ve věci nám doposud nebyl doručen.“ (Dle trestního řádu musí policie státní zastupitelství informovat do 48 hodin o zahájení úkonu trestního řízenípozn. red.)

Případ je hodný pozornosti proto, že dle našich informací souvisí se stížností Bradáčové, která se ostře postavila proti řediteli protikorupční policie Tomáši Martincovi, jenž se v důsledku sporu rozhodl na funkci rezignovat. Ve stížnosti adresované policejnímu prezidentu Martinu Červíčkovi si Bradáčová stěžovala na fungování elitního útvaru, kterému velel.

Policejní prezident Červíček sice v sobotním rozhovoru pro Právo uvedl, že podstatou stížnosti Bradáčové nejsou jednotlivé případy, nýbrž jde „o rozsáhlejší příběh“. Dle našich informací však Bradáčová při formulování výhrad vycházela ze zkušeností ze spolupráce při vyšetřování konkrétních kauz. A jednou z nich byl právě případ Amun.Re

O co jde v Amun.Re?

Předloni začala protikorupční policie prověřovat podezřenína předražený nákup solárních elektráren pro ČEZ od firmy Amun.Re za pět miliard korun. V soukromé společnosti Amun.Re s akciemi na majitele měli údajně vliv právníci advokátní kanceláře Šachta & Partners (dnes MSB Legal), mezi jejíž klienty patřil i lobbista blízký ODS Ivo Rittig. Předseda představenstva Amun.Re Martin Shenar však spojení s Rittigem a možnou klientelistickou výhodu odmítl.

Prověřování kauzy trvá již dva roky, aniž by padlo konkrétní obvinění. Objevily se dokonce informace, že se policisté chtějí vyhnout dozoru státních zástupců. O těchto signálech jsme podrobněji informovali minulý týden. Zajímavé na sdělení náměstka Bašného je, že se o případ začal zajímat v souvislosti s výrokem ministra Kalouska. Pokyn k zahájení úkonů trestního řízení zaslali ÚOKFK 5. dubna. Jak zjistila ČESKÁ POZICE, protikorupční policie řízení nezahájila.

„Bohatá“ minulost

Případ vzbuzuje pozornost i kvůli dalším okolnostem. Původně na něm totiž pracoval detektiv Petr Bacovský, jehož jméno se v médiích objevilo kvůli jeho stížnosti na údajný „bossing“ ze strany vedení ÚOKFK. Nadřízení údajně po Bacovském požadovali, aby jim vydal nahrávku týkající se kauzy vytunelovaných CS Fondů. To Bacovský na základě pokynu státního zástupce odmítl, a vykoledoval si tím kázeňský postih, přeřazení a nakonec musel z útvaru odejít.

ČESKÁ POZICE se pokoušela s detektivem, jenž dnes pracuje u středočeské policie, spojit a dotázat se, k čemu při vyšetřování Amun.Re dospěl. Byli jsme však neúspěšní. Důvěryhodný zdroj, jenž je obeznámen s detaily kauzy, avšak nechtěl být citován, nicméně říká, že ve spisu chybějí zjištění, která by dokumentovala podrobné šetření.

Požádali jsme o vyjádření i mluvčího ÚOKFK Jaroslava Ibeheje. „Vedení útvaru došlo koncem loňského roku k závěru, že bylo uložení předčasné a tu věc se rozhodlo znovu otevřít,“ řekl Ibehej. „Spis byl letos na prověrce na Vrchním státní zastupitelství v Praze. Byl nám v minulých dnech vrácen s pokyny státního zástupce, jimiž se v současné době zabýváme,“ dodal v úterý mluvčí.

S čím přijde kontrola?

Přestřelka vrchní pražské žalobkyně Bradáčové s šéfem protikorupční policie Martincem má zjevně velmi konkrétní pozadí. Další detaily snad vyplynou na světlo po dokončení kontroly, kterou v současnosti na základě stížnosti Bradáčové provádí policejní prezídium. Výsledky by měly být známé do dvou týdnů. Prozatím můžeme shrnout hlavní otázky:

  • Byl při prodeji solárních elektráren Amun.Re společnosti ČEZ spáchán trestný čin?
  • Jaké výsledky měla šetření, která prováděl detektiv Bacovský?
  • Nastal v případu posun po obnoveném šetření z loňského prosince?
  • Proč protikorupční policie dosud nezahájila úkony trestního řízení, ačkoli ji o to státní zástupce požádal?
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.