Lidovky.cz

Zákon o úřednících III: 858 zásadních připomínek, 58 nevypořádaných. Co na to vláda?

Evropa

  17:22

Ministerstvo vnitra předložilo k projednání vládě třetí variantu návrhu zákona o úřednících a současně ho postoupilo její legislativní radě.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Ministerstvo vnitra (MV) by si mohlo oddechnout. „Zbavilo“ se zákona, za který od září loňského roku sklízí zdrcující kritiku. Mluvčí MV Břetislav Oliva potvrdil ČESKÉ POZICI, že resort dnes předložil k projednání vládě návrh zákona o úřednících a současně jej postoupil i Legislativní radě vlády. Ta má dle legislativních pravidel 60 dní na to, aby zákon projednala. Teprve po ní bude o materiálu rokovat kabinet.

Odeslání návrhu je jedna věc, jeho stav druhá. „Celkem bylo k tomuto návrhu zákona uplatněno 858 zásadních připomínek, jejichž vypořádání proběhlo standardním způsobem. Z uvedeného počtu se nepodařilo vypořádat celkem 58 zásadních připomínek,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Oliva. Koncem února, kdy vypršela lhůta pro zaslání připomínek, mluvčí konstatoval: „Počet připomínek odpovídá rozsahu zamýšlené aplikace navrhovaného zákona a jeho dosahům.“

V souvislosti s vysokým počtem výhrad se v nedávné době začaly ozývat spekulace, zda se MV nepustí do další varianty návrhu zákona o úřednících, v pořadí již čtvrté. Připomeňme, že nezdary předchozích návrhů doprovázely odchody dvou náměstků, kteří měli přípravu zákona na starosti. Loni v listopadu přišel o náměstkovský post Ondřej Veselský, koncem března pak Robert Ledvinka. Po něm agendu převzal Pavel Kolář.

Marná snaha

Dosavadní snahu ministerstva vnitra připravit návrh zákona o úřednících lze charakterizovat jako marnou. Přitom je tento zákon jednou z nejdůležitějších norem, na které se v současnosti pracuje. Zopakujme, proč tolik „cavyků“ kvůli jednomu zákonu.

  • Veřejná správa je silně politizovaná, politici ovlivňují rozhodování úředníků i účelové personální výměny.
  • Úředníci nemají podmínky pro stabilní a profesionální výkon služby. Jsou odměňováni za loajalitu, nikoliv za výkon.
  • Česko zůstává jediným (!) státem Evropské unie, který účinnou legislativu upravující postavení státních úředníků nemá, ačkoli to byla jedna z přístupových podmínek.

Dosavadní snahu ministerstva vnitra připravit návrh zákona o úřednících lze charakterizovat jako marnou

Premiér Nečas před zahájením prací na návrhu zákona ujišťoval, že zajistí odpolitizování státní správy, její profesionalizaci a větší efektivitu. Jenže v připomínkách, které vnitro k normě dostalo, se opakovaně praví, že toto zákon v předložené podobě nezajistí. Zřejmě nejostřeji se k návrhu vymezilo ministerstvo zahraničních věcí.

Nyní nezbývá než čekat, jak se k návrhu zákona a nevypořádaným připomínkám postaví Legislativní rada vlády a následně kabinet. Lenka Petráková z občanského sdružení Oživení, která se jako členka Platformy pro úředníky zřízené Karolínou Peake účastní přípravy zákona o úřednících, současný stav komentuje následovně: „Z posledních pokusů přípravy nového zákona o úřednících je patrná jasná nevůle vymezit úředníkům nejen povinnosti, ale i práva. Zřejmá je také snaha současný stav legislativně zakonzervovat. Politici se nechtějí své moci, ani z ní plynoucích prospěchů, vzdát.“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.