Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Zákon o ovzduší se vrací do sněmovny, ale nejásat. Zůstává banánový.

  16:26

Ačkoli Senát vrátil do zákona poplatky za znečišťování ovzduší, vládní návrh pod tlakem znečišťovatelů otesal.

Senátoři ve čtvrtek vrátili Poslanecké sněmovně pozměněný návrh novely zákona o ochraně ovzduší. Z rozhodnutí Senátu z předlohy zcela vymizel prudký růst poplatků po roce 2020, který byl stimulujícím prvkem původního vládního návrhu změněného poslanci – motivoval by znečišťovatele k omezení emisí dřív, než dojde se zvyšováním poplatků do tuhého. Předností schválené senátní verze však je, že nepřistoupil na znečišťovateli vysmívané současné poplatky, které nemotivují vůbec k ničemu, a z vládního návrhu přejal alespoň mírně stoupající návrh poplatků pro nejbližší léta.

Senát zkrátka nepřijal kamufláž, navrhovanou výborem pro hospodářství, zemědělství a dopravu a předloženou senátorem Jiřím Bisem, jež počítala se současnými poplatky, které nepokryjí ani zlomek způsobených škod a představují jen půl procenta tržeb dotčených podniků. A jako by to nestačilo, navrhovala navíc jejich postupné snižování.

Senát naopak přijal druhou zeslabující verzi, kterou připravilo samo ministerstvo životního prostředí. Navržené poplatky se formálně vztahují na každého znečišťovatele, krom výjimek. Jenže výjimek může být nepočítaně. Mezi ně se mohou počítat všechny, které splní kritéria nejlepší dostupné technologie.

V komentáři, který jsme publikovali před rozhodováním Senátu ve čtvrtek ráno (Banánový zákon o ovzduší), jsme na konto tohoto návrhu napsali:

Ve výboru pro životní prostředí uspěl návrh, který pracuje s dosažením nejlepší dostupné technologie. Sazby poplatků jsou v něm na první pohled motivující, od nich jsou však osvobozeni ti, kteří dosáhnou nejlepší dostupné technologie. Na první pohled spravedlivá konstrukce. Kdyby však termín „nejlepší dostupná technologie“, označovaný BAT, nebyl tak široký.

Kritici z nevládních organizací spočítali, že mezi těmi, kteří tak tak dosáhli na účast v této kategorii a těmi, kteří v této oblasti představují špičku, je v některých parametrech rozdíl až 600 procent. A tak i z přísné škály poplatků mohou vypadnout i významní znečišťovatelé, jimž se podaří odpuštění poplatků uhrát na nejednoznačné určení nejlepší dostupné technologie.

Taky je značný rozdíl v zařízeních spalujících různá média. Znalci upozorňují, že v oblasti spalování uhlí lze snáz dosáhnout kriteria BAT než při spalování plynu. A tím se může výrobce snadno zbavit poplatků, přestože znečišťuje okolí víc, než konkurent, který přešel na plyn a významně snížil emise. A protože kriterium nejlepší dostupné technologie je u plynu vysoko, tak ani navzdory menšímu znečištění nemusí být tento výrobce zbaven povinnosti platit poplatky.

Tento návrh se zrodil na půdě ministerstva životního prostředí a jeho reprezentantem je senátor Karel Šebek z ODS. Bude-li schválen i ve sněmovně, jako první se z poplatků nepochybně vykroutí velké elektrárny společnosti ČEZ, jež prošly tolik diskutovanou modernizací. Na technologickou špičku určitě nemají, ale na škrtnutí poplatků to jistojistě postačí. Prunéřov bude za vodou.

Bude-li Senátem schválený zákon posvěcen ve sněmovně a podepsán prezidentem, vejde do právní praxe jako polotovar, zvýhodňující především nedostatečně modernizované elektrárny. Tedy další zákon, o jehož potřebě novelizovat se bude mluvit od začátku jeho platnosti.

Jak velkorysý je zákon ke znečišťovatelům, svědčí i maličkost – až dosud byly poplatky odpouštěny znečišťovatelům, když byly nižší než 500 korun. Teď je hranice pro odpuštění poplatků 50 000 korun. I na tuto zvláštnost upozornila ČESKÁ POZICE před hlasováním Senátu, ale senátorům to nestálo za pozornost.