Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zákon, který si Zeman vybájil?

  14:02

Prezident chce prosadit prokazování příjmu a majetku podle německé normy. Potíž je v tom, že němečtí právníci takovou neznají.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ReutersČeská pozice

Prezident Miloš Zeman nedávno podpořil zákon o prokazování příjmů a majetku. Petici za jeho přijetí hlava státu podepsala koncem července v sídle strany SPOZ. Inspiraci prý spatřuje v německém zákonu o prokázání původu příjmů a majetku, „... kde se důkazní břemeno přenáší, jak by řekl Jára da Cimrman, na sprostého podezřelého, ovšem s tím, že pokud prokáže legálnost svého majetku, nebude zdaněn ani korunou,“ prohlásil prezident. Zapátrali jsme po takovém zákoně v Německu.

Protože pevně věříme, že český prezident by nemluvil jen tak do větru, rozhodli jsme se kontaktovat německou advokátní komoru Bundesrechtsanwaltskammer. Mluvčí komory, právničku Peggy Fiebigovou, otázka ČESKÉ POZICE na německý zákon o prokazování majetku přímo zaskočila: „O ničem takovém jsem neslyšela. Jsem si ale jistá, že kdyby takový zákon existoval, věděla bych to,“ prohlásila Fiebigová s tím, že o podobném zákoně slyšela jen v souvislosti s italskou mafií.

Pokusili jsme se tedy zjistit, jakým zákonem se to pan prezident Zeman nechal inspirovat přímo od jeho mluvčí Hany Burianové – jenže ta s ČESKOU POZICÍ zkrátka nekomunikuje; nezvedá telefon a neodpovídá ani na SMS zprávy. Jak už někdy v 16. století zahlásil kníže François de La Rochefoucauld: „Mlčení je nejlepší východisko toho, kdo si svou věcí není jist.“

Italská mafie ano, Němci ale ne

Důkazní břemeno dle Brauna nese daňový poplatník pouze v případě, existuje-li zjevné podezření, že dotyčný má někde tajně uložené peníze, protože mu například „trvale“ mizí majetek

Nezbylo tedy než jistotu hledat u expertů. Vedoucí komunikace Česko-německé obchodní a průmyslové komory Hannes Lachmann doporučil odborníka na německé i české právo Arthura Brauna z pražské advokátní kanceláře bpv Braun Partners. „Nejsem si vědom toho, že by takový zákon existoval. Němečtí politici něco podobného odevzdávat nemusejí a občané už vůbec ne. Jako Němec nemám povinnost přiznat majetek. Musím samozřejmě přiznat kapitálové příjmy jako dividendy anebo úroky. Rozhodně ale nikdo v Německu není povinen přiznávat majetek,“ napsal ČESKÉ POZICI Braun s tím, že majetkové přiznání v Německu nemusí odevzdávat dokonce ani poslanci. Ti musejí pouze uvést, zda mají vedlejší příjmy.

V Německu samozřejmě existuje možnost propadnutí majetku, pokud jej někdo získal nelegální způsobem. „Ne ale do takové míry, jako je tomu například v Itálii, kde mafiánům zabavují lamborghini,“ vysvětluje Braun.

Důkazní břemeno dle Brauna nese daňový poplatník pouze v případě, existuje-li zjevné podezření, že dotyčný má někde tajně uložené peníze, protože mu například „trvale“ mizí majetek a finanční úřady předpokládají z daňového hlediska nepřiznané uložení kapitálu. „Důkazní břemeno, že takový majetek byl spotřebován, nebo je někde uložen, nese daňový poplatník. Finanční úřad může pak prostě podle § 162 německého daňového řádu odhadnout úroky. K nim pak mohou ještě přibýt sankční úroky,“ uvádí Braun s tím, že ale jde o příjmy z kapitálového majetku, ne o uvádění majetku jako takového. Daň z majetku se totiž v Německu na základě rozhodnutí německého Ústavního soudu více než 15 let neodvádí.

Věc, které si pan prezident nejvíce cení

S vyjádřením prezidenta Miloše Zemana si nevěděla rady ani Terezie Theinová z advokátní kanceláře specializované na německé právo Roger C. Cunningham, LL.M. „Pokud prezidentovo vyjádření chápu správně, mělo by se v daném případě prakticky jednat o převedení důkazního břemene na občana, respektive podezřelého, takový přenos ovšem v zákoně zakotven není,“ uvedla Theinová pro ČESKOU POZICI.

Povinnost prokazovat původ veškerého majetku v Německu tedy podle několika odborníků neexistuje, což by znamenalo, že výrok prezidenta Zemana není pravdivý, či je přinejmenším značně nepřesný. Což by bylo o to smutnější, že když se moderátor České televize Lukáš Dolanský v polovině června zeptal Zemana na jednu konkrétní věc, kterou udělal během svých sto dní ve funkci pro lidi, věc, které si nejvíce cení, odpověď pana prezidenta mimo jiné zněla: „Dělat něco pro lidi, znamená prosadit zákon o prokázání původu příjmu a boji proti korupci. V Německu již dlouhá léta existuje tento zákon, který přenáší důkazní břemeno na toho, jehož majetek je prověřován.“ A jsme zpátky na začátku.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!