Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zájem o chaty a chalupy rekordně roste

  10:09
Chaty a chalupy nebyly jen socialistickým fenoménem. V Česku se lidé o rekreační objekty zajímají i dnes. Makléři dokonce očekávají rekordní rok.
Chata - ilustrační foto.

Chata - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Tvrzení „Co Čech, to chalupář“ neplatilo jen v dobách socialismu. Naopak. Zájem lidí o koupi chaty či chalupy roste i dnes. A to přesto, že úměrně stoupá i jejich cena. Letošní rok očekávají makléři dokonce rekordní zájem.

Dle statistik franšízové realitní sítě RE/MAX se v březnu zvýšila meziročně poptávka o pětinu. „Zaznamenávám větší a větší zájem o chalupy a chaty, a to jak k nákupu, tak ke krátkodobým pronájmům,“ potvrzuje Jan Bareš, oblastní manažer M&M reality v Čechách.

Strach, pohodlí a ekonomika

Hlavní důvody tohoto trendu jsou dle makléřů zhruba tři. Češi se kvůli hrozbě teroristických útoků bojí cestovat do zahraničí, řadě lidí se nechce jezdit za odpočinkem daleko a neméně významnou příčinou je, že se daří ekonomice. Investici do nemovitosti pak lidé považují za jistotu do budoucna. Nárůst poptávky táhne nahoru ceny. Z údajů RE/MAX vyplývá, že průměrná částka za prodaný rekreační objekt aktuálně přesahuje 977 tisíc korun, loni se přitom pohybovala kolem 905 tisíc korun. Hypoteční banka uvádí, že její klienti si pořizují nejčastěji chaty a chalupy v ceně od 750 tisíc do 1,5 milionu korun. Mnozí jsou ale ochotni zaplatit podstatně více.

Lidé se dnes především zajímají o skutečně rekreační objekty – nechtějí jezdit na chalupu pracovat, ale odpočívat.

Ještě před dvěma lety byla poměrně silná poptávka po rekreačních objektech, které se daly využít i k celoročnímu bydlení. Důvod byl zřejmý. Cena takových nemovitostí je v porovnání s domem ve městě poloviční. Realitní kanceláře ale uvádějí, že tento trend loni zeslábl, i když stále je početná skupina těch, kteří své usedlosti neopouštějí po celý rok.

Lidé se dnes především zajímají o skutečně rekreační objekty – nechtějí jezdit na chalupu pracovat, ale odpočívat. „Upřednostňovány jsou domy po rekonstrukci. V případě, že jsou příjemně a stylově zařízeny, prodávají se rovnou s vybavením,“ říká Marie Žáčková z RE/MAX Commercial.

„Určující trend z minulosti – opravím nebo si postavím svépomocí – dnes již ustupuje, naopak aktuálním trendem jsou kvalitně rekonstruované chaty a chalupy,“ potvrzuje posun v přístupu Čechů k rekreačnímu bydlení Michal Kresta, obchodní ředitel pobočkové sítě realitní kanceláře Sting. „Pokud si kupující pořídí nemovitost, která vyžaduje opravy, očekává, že se to projeví v nižší ceně.“

Oblíbené hory

Nejvíce chat a chalup se prodává ve Středočeském, Ústeckém a Jihočeském kraji. Zájem je také o objekty na horách. „V Krkonoších je velká poptávka po menších rekreačních bytech, původních chalupách, ale i nových horských domech,“ říká Jan Bareš z M&M reality. A dodává: „Nalézt pěknou chalupu v Krkonoších ke koupi na příhodném místě není snadné.“

Obdobná situace je i v Jeseníkách, v Beskydech či v oblasti Hostýnských vrchů. „Pokud jsou chaty v dobrém stavu, velmi dobře se pronajímají zájemcům o zimní dovolenou. Ti se cenově dostanou na nižší částky než při ubytování v hotelech a pro majitele rekreačních nemovitostí je to zajímavý příjem,“ tvrdí Kresta.

Podle mluvčí Hypoteční banky Marie Mockové je zájem i o horské apartmány, přestože jejich cena je v porovnání s chalupami či chatami podstatně vyšší.

Podle mluvčí Hypoteční banky Marie Mockové je zájem i o horské apartmány, přestože jejich cena je v porovnání s chalupami či chatami podstatně vyšší. Na druhou stranu se dle Bareše dobře prodávají také levné chaty na romantických místech v Povltaví a Posázaví. „Zde se cena pohybuje kolem milionu korun,“ upřesnil.

Někteří kupující jsou ale ochotni za objekt, kde budou odpočívat, zaplatit podstatně více. Například za roubenku v Harrachově zaplatil nový majitel téměř sedm milionů korun, rekreační objekt v Jihočeském kraji vyšel na skoro osm milionů korun. „Ze statistik také vychází, že se prodalo více objektů v ceně okolo čtyř milionů korun,“ uvedla Marie Žáčková z RE/MAX Commercial.

V takových cenových relacích byly k mání nemovitosti v atraktivních lokalitách, například na Liberecku, v Jihomoravském nebo Olomouckém kraji. Nejdražší aktuální nabídkou v portfoliu realitní kanceláře RE/MAX Profil je exkluzivní nemovitost na Šumavě za téměř 14 milionů korun. Realitní kancelář Sting zase prodala stylově zařízenou zemědělskou usedlost s rozsáhlými pozemky v okolí Českého Krumlova, za niž nový majitel zaplatil šest milionů korun.

Na hypotéku spíš výjimečně

Chaty a chalupy si většinou pořizují lidé ve středním či důchodovém věku a nebývá pro ně problém platit v hotovosti z úspor. Jen menší podíl rekreačních objektů je hrazen z hypotečních úvěrů.

„Rekreační objekty si lidé kupují až v době, kdy mají vyřešené vlastní bydlení a chtějí investovat do zkvalitnění svého života a volného času,“ vysvětluje Tomáš Hejda, tiskový mluvčí RE/MAX.

Chaty a chalupy si většinou pořizují lidé ve středním či důchodovém věku a nebývá pro ně problém platit v hotovosti z úspor.

Pokud ale někdo potřebuje financovat hypotéčním úvěrem, pak banky požadují, aby objekt měl alespoň evidenční číslo. Stavební spořitelny zase mají podmínku, že objekt musí být zapsán na katastru nemovitostí k trvalému bydlení. „Tím jsou ale některé nemovitosti zcela vyškrtnuty ze seznamu, a prostor pro výběr se snižuje,“ konstatuje Marie Žáčková z RE/MAX Commercial.

Z údajů realitní kanceláře Sting nicméně vyplývá, že z celkového počtu prodaných rekreačních nemovitostí pouze desetina slouží jako investice, ve zbývajících 90 procentech si je lidé kupují k vlastnímu využití.

Za kolik pořídíte chatu či chalupu

cenové rozpětí (od – do); ceny v Kč

  • Karlovarský kraj: 120 000 až 5 899 000
  • Ústecký kraj: 40 500 až 7 571 230
  • Liberecký kraj: 159 000 až 12 000 000
  • Středočeský kraj: 149 000 až 6 450 000
  • Plzeňský kraj: 150 000 až 8 900 000
  • Jihočeský kraj: 88 000 až 8 200 000
  • Vysočina: 88 000 až 5 590 000
  • Jihomoravský kraj: 76 000 až 5 999 999
  • Zlínský kraj: 60 000 až 8 900 000
  • Praha: 79 000 až 8 990 000
  • Královéhradecký kraj: 95 000 až 10 500 000
  • Pardubický kraj: 99 000 až 5 690 000
  • Olomoucký kraj: 100 000 až 8 240 000
  • Moravskoslezský kraj: 80 000 až 12 200 000