Lidovky.cz

Zahradil: Euforie z TOP 09 díky prezidentské kampani nekopíruje nálady voličů

  14:27

Z Miloše Zemana na Hradě mají nahnáno hlavně sociální demokraté, říká europoslanec za ODS. A Karel Schwarzenberg slouží jako fíkový list.

foto: © ČTKČeská pozice

Člen nejužšího vedení ODS, europoslanec Jan Zahradil je přesvědčen, že o vobě prezidenta rozhodl výrok Karla Schwarzenberga o Edvardu Benešovi. „Pokud byl Karel Schwarzenberg schopný něco takového říci v živém vysílání České televize a hlavní diskusní relaci se svým oponentem, prokázal, že mu schází cit — chcete-li empatie — pro to, co je možné si vůči českému publiku a voličům dovolit,“ řekl Zahradil v rozhovoru pro ČESKOU POZICI.

Dle tohoto občanského demokrata, jenž ve druhém kole prezidentské volby vhodil do urny prázdnou obálku, nerozhodovali o budoucí hlavě státu novináři ani sociální sítě. A TOP 09 nemůže v parlamentních volbách zopakovat voličskou koalici na podporu Karla Schwarzenberga, včetně podpory kulturních celebrit a mainstreamových médií, míní Zahradil.

ČESKÁ POZICE: Jak se díváte na současnou situaci ODS po prohraných prezidentských volbách, v nichž zvítězil levicový kandidát Miloš Zeman?

ZAHRADIL: Především není úplně pravdou, že zvítězil levicový kandidát. Zejména druhé kolo prezidentské volby nebylo soubojem levice s pravicí. Dokonce to nebyl ani souboj Čech s Moravou či měst s venkovem. Šlo o souboj dvou osobností, z nichž jedna měla nátisk českého kandidáta a u druhé to úplně neplatilo. To podle mě rozhodlo.

ČESKÁ POZICE: Chcete říci, že Miloš Zeman, bývalý komunista a expředseda sociální demokracie, nebyl levicovým kandidátem?

ZAHRADIL: V této volební kampani pravolevé dělení odmítám. Lidé se rozhodovali dle jiných atributů. Převážilo mínění ve prospěch Miloše Zemana. Nevnímal jsem, že by šlo o duel levicového a pravicového kandidáta. Zemanova rétorika ve druhém kole, v níž se vyjadřoval proti vládě a snažil se strhnout levicový elektorát, byla pochopitelná. Tomu rozumím, neboť v kampani každý dělá, co umí, aby dostal co nejvíce hlasů.

Schwarzenberg prokázal, že mu schází cit — chcete-li empatie — pro to, co je možné si vůči českém publiku a voličům dovolit

Rozbuškou v kampani se stala věta Karla Schwarzenberga: Být to v dnešní situaci, prezident Beneš by stanul v Haagu. Mám pocit, že to byla největší chyba jeho kampaně. Na těchto symbolických tématech se lámala podpora. Pokud byl Karel Schwarzenberg schopný něco takového říci v živém vysílání České televize a v hlavní diskusní relaci s oponentem, prokázal, že mu schází cit — chcete-li empatie — pro to, co je možné si vůči českém publiku a voličům dovolit.

ČESKÁ POZICE: Karel Schwarzenberg pravděpodobně povede TOP 09 do příštích parlamentních voleb coby její lídr. Ve volbě přilákal 2,2 milionu voličů. Nebylo by pro ODS výhodnější, kdyby se dostal na Hrad, neboť Petr Nečas takový sexappeal nemá?

ZAHRADIL: Na to existují dva odlišné názory. Jeden říká, že by to bylo výhodnější. Dle druhého byla prezidentská kampaň natolik unikátní a personifikovaná, že se podobný výsledek nemůže zopakovat v parlamentních volbách. Jsem přesvědčen, že voličská koalice na podporu Karla Schwarzenberga, včetně podpory kulturních celebrit a všech mainstreamových médií, se nedá zopakovat v parlamentních volbách.

TOP 09 je něco úplně jiného než osoba Karla Schwarzenberga, přestože straně slouží jako fíkový list. TOP 09 je složitější orgán. Je třeba se podívat například na pana Kalouska, jenž je nezanedbatelnou veličinou strany. Nemyslím si, že TOP 09 dosáhne stejného výsledku jako v prezidentských volbách jen proto, že v jejím čele bude Karel Schwarzenberg.

ČESKÁ POZICE: Co říkáte výroku Miloše Zemana v povolebním interview pro ČT, že by vláda Petra Nečase měla skončit a měly by být předčasné volby?

ZAHRADIL: To mi připadalo nevhodné a konfrontační. Možná tím chtěl vyjádřit podporu levicovému elektorátu, o nějž usiloval. Považuji to před vstupem do prezidentského úřadu za nevhodné. Myslím si, že to říkat neměl. Nemá totiž prostředky, jak by toho mohl dosáhnout. Prezident může jen obtížně ovlivnit situaci ve sněmovně. Dokud v ní vláda bude mít podporu, bude existovat.

ČESKÁ POZICE: Líbí se vašim kolegům, kteří jsou ve vládě, že pravidelným hostem na jednání kabinetu bude prezident Zeman?

Prezident může jen obtížně ovlivnit situaci ve sněmovně. Dokud v ní vláda bude mít podporu, bude existovat.ZAHRADIL: Z ducha i litery Ústavy vyplývá, že prezident má právo na vládu chodit. Jsem skutečně zvědavý, jestli to bude činit tak často, jak prohlašoval před volbami. Vnímal jsem to spíše jako slogan.

Co se týče zasahování prezidenta do politického života v zemi, mnohem větší problém s Milošem Zemanem bude mít sociální demokracie a pánové Bohuslav Sobotka a Jiří Dienstbier, kteří se proti němu během kampaně vymezovali ostřeji než ODS. Podle mne nastane přeskupování sil na levici.

ČESKÁ POZICE: Kandidát pro prezidentské volby za ODS Přemysl Sobotka propadl už v prvním kole, ve druhém neprošel vládní kandidát, jenž měl podporu grémia občanských demokratů. Chápete to jako prohru své strany?

ZAHRADIL: K tomu řeknu jen to, že jsem na grémiu nepodporoval myšlenku, aby se vedení explicitně vyjádřilo ve prospěch Karla Schwarzenberga. Sám jsem mu tuto podporu nevyslovil a od rozhodnutí grémia jsem se distancoval. Jeden z důvodů, proč jsme to dělat neměli, bylo nespojovat se s někým, kdo v prezidentské volbě neuspěje.

Nechci po bitvě chytračit, ale byl jsem od výsledků prvního kola přesvědčen, že Schwarzenberg v duelu se Zemanem nemůže vyhrát. Prezidentské volby nerovnají se Facebook či česká média, jako je Mladá fronta Dnes, Lidové noviny, Hospodářské noviny a jejich servery. Kdo žil v této mediální bublině, byl samozřejmě zklamán. V prezidentských volbách rozhodují dlouhodobé a hlubší trendy. Proto jsem byl proti tomu, abychom kandidátovi, jenž s největší pravděpodobností prohraje, vyslovili podporu. Porážka táhne i za námi.

ČESKÁ POZICE: Prodělala ODS na listopadovém kongresu strany dostatečnou reflexi, když se její vedení nedokáže shodnout ani na podpoře toho či onoho kandidáta na prezidenta?

ZAHRADIL: Vyznávám konzervativní postupy. Vedení strany, jež bylo zvoleno v listopadu, má dvouletý mandát. Práci tohoto vedení zhodnotí výsledek ve volbách v roce 2014 – zhruba za 13 měsíců. Nebudu přes média udílet hraběcí rady, to si schovám pro vnitrostranické debaty. Musíme se snažit, abychom ve volbách dosáhli slušného výsledku.

ČESKÁ POZICE: Věříte tomu, že s tímto vedením máte naději na „slušný výsledek“?

ZAHRADIL: Asi neočekáváte, že vám v rozhovoru řeknu něco jiného, než že tomu věřím. Podle mne euforie z „topky“ vzedmutá v uplynulých týdnech kampaní okolo Schwarzenberga nekopíruje voličské nálady. Politik, který půjde do médií plakat, jak je to strašné a jak přicházíme o voliče, pracuje proti sobě. To si nikdo z nás nemůže dovolit. Musíme ukázat sebevědomí a pokusit se za těch 13 měsíců náladu otočit.

ČESKÁ POZICE: Nebyl by řešením mimořádný kongres, po němž volají některé základní organizace?

O mimořádném kongresu mluví lidé, kteří jinak nemají co říci. Obsahuje to totiž dramatický náboj.ZAHRADIL: Tomuto požadavku nerozumím. K čemu by mimořádný kongres sloužil? To někdo chce převolit vedení strany, jež získalo mandát na kongresu před třemi měsíci? To považuji za absolutní nesmysl. Takto politická strana fungovat nemůže.

Možná někdo chce vytýčit novou ideovou linii. Na to ale nemusíme svolávat kongres. Na to by stačila ideová konference, jež se podle mne stejně během tohoto roku uskuteční. O mimořádném kongresu mluví lidé, kteří jinak nemají co říci. Obsahuje to totiž dramatický náboj.

ČESKÁ POZICE: Jak se díváte na spojení Miloše Zemana s Miroslavem Šloufem?

ZAHRADIL: Uvidíme, jestli ta vazba bude existovat i během angažmá prezidenta Zemana na Hradě. Z jeho sobotních slov jsem pochopil, že se nějak od pana Šloufa distancoval. V rozhovoru pro Českou televizi řekl, že si Šlouf přihrává větší vliv, než skutečně má.

Pokud by se však ukázalo, že to není pravda a pan Šlouf měl nějaký formální či neformální vliv na příštího prezidenta, velmi by mi to vadilo. Ostatně, já jsem Miloše Zemana nevolil, vhodil jsem do urny prázdnou obálku. Zdá se však, že osoba pana Šloufa nebyla pro voliče v kampani rozhodující.

ČESKÁ POZICE: Jaké podle vás budou další kroky Václava Klause, až mu vyprší prezidentský mandát, když teď nemusí emigrovat, čímž hrozil ve vyzrazené SMS v případě vítězství Karla Schwarzenberga?

ZAHRADIL: (Smích.) To byla nadsázka. Preference Václava Klause byly poměrně jasné. Neočekávám však, že by se v dohledné době angažoval v politice. Po prezidentských volbách k tomu podle mě nemá motivaci. Kdyby vyhrál pan Schwarzenberg, možná by ta motivace byla výraznější.

Vnímám to spíše tak, že Václav Klaus směřuje do akademické a intelektuální sféry. Přečetl jsem si na webu, že od března nastupuje do Cato Institute, což je renomovaný americký think-tank. To se mi zdá budoucí oblastí jeho působnosti.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.