Lidovky.cz

Záhady v kauze Tatra: Jak se ze svědka proti Bartákovi stal zároveň obviněný

  18:54

Policie v úterý zadržela šéfa Tatry Ronalda Adamse. Trestní oznámení na něj podal exministr obrany Martin Barták stíhaný v kauze Tatra.

Obviněný Martin Barták (vlevo) a obviněný Ronald Adams. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice

Kauza armádních tatrovek, v níž byli koncem loňského roku obviněni exministr obrany Martin Barták a jeho přítel a zbrojař Michal Smrž, získala zajímavé grády. Z klíčového svědka v případu se totiž stal zároveň obviněný. Jak informovala MF Dnes, šéfa společnosti Tatra Ronalda Adamse v pondělí zadržela policie a obvinila z korupce v souvislosti se státními zakázkami. „Stíhání stojí na svědectví Martina Bartáka,“ řekl MF Dnes mluvčí Tatry Vladimír Bystrov.

„K zatčení cizího státního příslušníka došlo v pondělí v dopoledních hodinách,“ potvrdil pro ČESKOU POZICI Jan Petrásek z Městského státního zastupitelství v Brně, jenž má „kauzu Adams“ na starosti. A upřesnil, že se tak stalo „na základě trestního oznámení M. B.“. Trestní oznámení podal exministr obrany Martin Barták již na konci loňského roku. A uvedl v něm totéž, co během výslechu na policii, který absolvoval v rámci policejního šetření před tím, než byl sám v kauze Tatra obviněn z korupce.

Co nabídl Adams Bartákovi

Dle vyjádření státního zástupce Petráska pro ČESKOU POZICI Barták v trestním oznámení uvedl, že mu Adams na schůzce během zbrojařského veletrhu IDET, který proběhl v Brně v květnu 2009, mírně zastřenou formou nabízel peníze, čímž se měl snažit získat armádní zakázky.

Adams prý Bartákovi mírně zastřenou formou nabízel peníze, čímž se měl snažit získat armádní zakázky

Zatčení Adamse a žádost o jeho vzetí do vazby žalobce Petrásek vysvětlil tím, že „jde o cizího státního příslušníka, tudíž existuje možnost, že by se mohl vrátit do USA a vyhnout se tak trestnímu řízení“. Jako druhý důvod uvedl, že jde o korupční aféru a že obviněný může ovlivňovat svědky.

Za generálního ředitele se postavili představitelé Tatry. V tiskovém prohlášení, pod nímž je podepsaný člen představenstva firmy Duncan Sellars, stojí: „Tatra je přesvědčena, že zahájení stíhání, opírající se výhradně o tvrzení osob již dříve obviněných z trestných činů přijímání úplatku a podvodu a o tvrzení jejich nejbližších spolupracovníků, je nedůvodné, postup policejního orgánu nestandardní a návrh na uvalení vyšetřovací vazby nezákonný.“

Do vazby nakonec Adams nepůjde, v úterý odpoledne Městský soud v Brně návrh zamítl.

Oč jde v kauze Tatra?

Abychom zasadili pondělní zatčení Adamse do souvislostí, je třeba se vrátit ke kořenům kauzy Tatra. V listopadu 2011 policie obvinila exministra obrany Martina Bartáka z korupce a majitele zbrojařské firmy MPI Group Michala Smrže z podvodu. Jejich trestní stíhání souvisí se zakázkou na dodávku vojenských nákladních automobilů značky Tatra.

Barták údajně během setkání ve Washingtonu v únoru 2008, jež proběhlo v rámci oficiální návštěvy tehdejšího premiéra Mirka Topolánka v Bílém domě, požadoval po představitelích společnosti Tatra peníze. „S náměstkem Bartákem jsme si normálně povídali. Pak jsme mluvili o problému, který měla Tatra s Pragou (dodavatel komponentů – pozn. red.). V jednu chvíli řekl, že za určitý obnos peněz – přesnou sumu si nepamatuji – by problémy mezi Tatrou a Pragou mohly být vyřešeny,“ uvedl před dvěma lety v rozhovoru pro MF Dnes William Cabaniss, člen dozorčí rady Tatry a bývalý velvyslanec USA v Česku.

Ve stejném duchu jako Cabaniss hovořil s detektivy před dvěma roky i šéf Tatry Adams. Za ním prý byl už v lednu 2008 Bartákův známý Smrž, jenž po něm údajně v souvislosti se zakázkou na armádní tatrovky požadoval pět milionů dolarů. Adams řekl policistům, že za ním přišel prostředník „někoho vysoko postaveného“.

Barták má jiné vysvětlení: Tatra coby americká firma získala armádní zakázku bez výběrového řízení pod jednou podmínkou – měla spolupracovat s českou firmou Praga. Tatra však posléze českého partnera vyhodila. „Já jsem ve Washingtonu pouze tlumočil, že by Tatra měla kompenzovat ztrátu, která vznikla českému subjektu,“ napsal Barták v březnu na webu Novodobá inkvizice, který si kvůli své kauze založil.

Jiný žalobce není záhada

MF Dnes v souvislosti se zatčením Adamse upozornila na „zvláštnost“ – totiž že zatímco Adamse má na starosti brněnské státní zastupitelství, vyšetřování kauzy Tatra dozoruje státní zastupitelství v Ostravě. A že šéfka ostravských žalobců Zlatuše Andělová v pondělí večer o zadržení důležitého svědka Adamse nevěděla.

O tom, že Barták podal na Adamse trestní oznámení i co bylo jeho obsahem, nicméně dle zjištění ČESKÉ POZICE ostravští žalobci věděli, protože bylo podáno v Ostravě. Jak vysvětlil ČESKÉ POZICI státní zástupce Táborský, ostravští žalobci poznatky vyhodnotili a koncem loňského roku předali kolegům do Brna. Zřejmě proto, že k inkriminovanému kontaktu Adamse s Bartákem mělo dojít na veletrhu IDET v Brně. Nyní se ostravští žalobci, kteří dozorují kauzu Tatra, budou muset seznámit se spisem a poznatky svých kolegů z Brna.

Vyhýbá se Barták výslechu?

Když jsme se pídili po důvodech zatčení Ronalda Adamse, zajímalo nás, jak daleko je vyšetřování údajné korupce v kauze Tatra, které probíhá již dva roky. Od dozorujícího státního zástupce Dušana Táborského jsme se dozvěděli, že šetření je téměř u konce a čeká se na společné výslechy dvojice obviněných (Martina Bartáka a Michala Smrže). A ty měly proběhnout tento týden.

„Chýlí se to ke konci. Rád bych ale zdůraznil, že jsme byli nuceni třikrát prodloužit termín dokončení. Obviněný lékař (Martin Barták – pozn. red.) se už třikrát ze zdravotních důvodů z výslechu omluvil. Naposledy měl proběhnout jeho výslech tento týden. Budeme tedy muset stanovit čtvrtý termín,“ řekl ČESKÉ POZICI ostravský žalobce Dušan Táborský. A dodal, že „výslech obviněného M. S. (Michala Smrže – pozn. red.) proběhne rovněž tento týden“.

Časové průtahy v kauze Tatra vysvětluje Táborský nejen potížemi s výslechy obviněných či požadavky obhajoby, ale například i tím, že důležitý svědek případu William Cabaniss žije v USA a čekalo se na jeho návštěvu Česka.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.