Lidovky.cz

Začnou učitelé „dealovat“?

  2:54

Finanční zprostředkovatelé fondů ve druhém pilíři důchodové reformy nabízejí spolupráci pedagogům na středních školách i VŠ studentům.

Plánované škrty ve školství se s největší pravděpodobností dotknou i odměn některých učitelů, zjistil server Aktuálně.cz v průzkumu mezi řediteli škol a zprávu o tom v pátek publikoval jako hlavní news. Pedagogové si však nemusejí zoufat – možnost vedlejšího přivýdělku jim začínají nabízet firmy, které se zabývají finančním poradenstvím.

Jednou z nich je společnost Kapitol, respektive někteří její manažeři. „…je mou milou povinností Vám sdělit, že na základě veřejně dostupných informací jsme Vás vybrali jako potenciálního vhodného spolupracovníka pro naše nové projekty týkající se nadcházejících státních reforem. Penzijní a zdravotní reforma jsou dvě zásadní události, které vyžadují rozšíření naší manažerské i poradenské divize o nové kolegy,“ píše se v nabídce, kterou v polovině dubna obdrželi vytipovaní učitelé Malostranského gymnázia v Praze.

Co konkrétně to znamená? Vysvětlení nabízí Jan Čižinský, učitel dějepisu a občanské výchovy na Malostranském gymnáziu: „Je evidentní, že po nás budou chtít, abychom nabírali klienty pro důchodovou reformu – a ti musejí být mladí – přesně jako naši studenti.“

Kapitol tvrdí, že tato forma „inzerce“ není oficiální nabídkou společnostiKapitol nicméně tvrdí, že takováto forma inzerce není oficiální nabídkou společnosti. „Jde o ‚akci na vlastní pěst‘ některého z poradců, která není v souladu s našimi podmínkami spolupráce,“ reagoval na dotaz ČESKÉ POZICE vrchní ředitel Sawas Michailidis, který je zároveň členem etického výboru firmy.

ČESKÁ POZICE zjišťovala, zda mail v podobném znění jako od společnosti Kapitol obdržely i další střední školy. Například ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička však o ničem takovém neslyšel, i když prý do škol často míří nabídky všech možných institucí, pojišťoven, bank a dalších. Maily zaslané přímo samotným učitelům prý ale pod kontrolou pochopitelně nemá.

Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který má u lidovců na starosti důchodovou reformu, považuje takovéto obchodní jednání zprostředkovatelů za neetické. „Je skandální, že si dealeři bank, které na reformě vydělají nejvíc, mohou dovolit ještě nárokovat si stát jako marketingový nástroj k ovlivňování dětí,“ uvedl v tiskové zprávě, kterou strana vydala ve čtvrtek.

Do čeho jste nás to uvrtali?

Podle informací ČESKÉ POZICE se správcovské společnosti budoucích penzijních fondů ve druhém pilíři a jejich distributoři neomezují jen na střední školy. Půdu pro akvizici nových klientů si připravují i na vysokých školách, například na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, kde se snaží získat ke spolupráci na prodeji smluv přímo studenty. Organizují pro ně dokonce hromadná školení.

Dá se předpokládat, že někteří pedagogové i starší studenti této příležitosti využijí. Vyplacených 830 korun za jednu uzavřenou smlouvu bude jistě nezanedbatelným lákadlem. Podle odhadů by se do druhého pilíře mohlo zapojit milion až dva miliony občanů. V banku by tedy bylo 800 milionů až 1,6 miliardy korun na provize.

Otázkou je, zda učitelé a studenti, kteří na „dealování“ přistoupí, nebudou později litovat. To až jejich „oběti“ zjistí, že se uvázaly na celý život přispívat do penzijního fondu dvě procenta své hrubé mzdy bez možnosti ze systému vystoupit, a začnou se na ně obracet s výčitkou, do čeho je to vlastně uvrtali.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.