Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Začala soutěž na šéfa České exportní banky. Bude ale z čeho vybírat?

  15:51

Existuje obava, že kvalita uchazečů o politicky exponovanou funkci ředitele státní ČEB nemusí být kvůli nejasné budoucnosti vlády vysoká.

foto: © Česká poziceČeská pozice

Státem vlastněná Česká exportní banka (ČEB) hledá generálního ředitele. V pátek 19. října skončila dvoutýdenní, tedy poměrně krátká lhůta pro podávání přihlášek. Po pohovorech s uchazeči a vyžádání předběžného souhlasu České národní banky se má o novém šéfovi ČEB rozhodnout koncem listopadu. Jenže existuje obava, že kvalita uchazečů nebude vzhledem k silně zpolitizované funkci a nejasné budoucnosti vlády vysoká. Přesto o post generálního ředitele banky projevilo podle informací ČESKÉ POZICE zájem minimálně devět lidí.

Po rezignaci šéfa ČEB Tomáše Uvíry v polovině září hledají vládní politici jeho nástupce. O tom, kdo banku povede, nakonec rozhodnou akcionáři – ministerstva financí, průmyslu a obchodu, zahraničí a zemědělství. Hlavní slovo ale budou mít ministři Miroslav Kalousek (TOP 09) a Martin Kuba (ODS).

Řízením ČEB byl po Uvírově rezignaci, jejíž důvod není dodnes známý, pověřen dlouholetý člen představenstva Miloslav Kubišta. Ten patří k „otcům-zakladatelům“ banky, což znamená, že instituce je nyní v dobrých rukou. Hledání nového generálního ředitele však není jednoduché, už proto, že na výběru se podílejí čtyři ministerstva a dvě politické strany. Navíc se vzhledem k tomu, že není jasné, zda za pár týdnů nepadne vláda, adepti příliš nehrnou. Neexistuje totiž politická záruka, že po změně vlády či po případných předčasných volbách by v čele banky opět nenastalo střídání.

Neexistuje politická záruka, že po změně vlády či po případných předčasných volbách by v čele banky opět nenastalo střídáníČEB seznam uchazečů zatím nezveřejnila. Podle informací ČESKÉ POZICE se sám Kubišta (62) do soutěže nepřihlásil. V bance údajně plánoval příští rok skončit tak jako tak. Zato přihlášku podle očekávání podal současný náměstek generálního ředitele pro obchod Michal Bakajsa (48), který sice splňuje všechny požadavky banky, jenže otázkou je, zda v dnešní hektické době získá politickou podporu ze všech míst.

Zdroje ČESKÉ POZICE uvádějí, že se do soutěže rozhodla jít i ředitelka projektového a exportního financování pražské pobočky HSBC Bank Alena Očková (tento post zastává od prosince 2009), která předtím pracovala na podobné pozici v ČSOB, jež je velkým konkurentem České exportní banky. Manžel Očkové, Igor Očka, který je rovněž bankéřem (před lety pracoval jako takzvaný alternující ředitel českého zastoupení Evropské banky pro obnovu a rozvoj), býval poradcem Lubomíra Pokorného. Ten ČEB řídil před nástupem Uvíry od podzimu 2008 do září 2010. Pokorného do funkce prosadil tehdejší premiér Mirek Topolánek, jehož silný vliv na banku se údajně stále nevytratil.

Fáma v bankovních kruzích

V souvislosti s výběrem ředitele ČEB se v českých bankovních kruzích rozšířila informace, že soutěž může ovlivnit prostřednictvím svých politických kontaktů na ministerstvu průmyslu a obchodu pověřený ředitel agentury CzechInvest Petr Očko. Šiřitelé tohoto bludu zřejmě vycházeli z předpokladu, že Očko je blízkým příbuzným Aleny Očkové, což je – jak ČESKÉ POZICI současný šéf CzechInvestu potvrdil – naprostý nesmysl.

Podezření, že se do čela ČEB – kromě Bakajsy – hlásí většinou bankéři z druhé či třetí ligy, posiluje skutečnost, že banka požádala jednoho z nejznámějších a nejzkušenějších českých bankéřů Josefa Taubera, zda o post nemá zájem. Tauber (65) řídil ČEB od března 2003 do září 2008, dnes pracuje na částečný úvazek jako poradce prezidenta České bankovní asociace. Tauber však nabídku odmítl. „Zareagoval jsem, že děkuji, ale nemám zájem,“ řekl ČESKÉ POZICI.

V první polovině letošního září se objevila informace, že jedním z kandidátů na post generálního ředitele ČEB je bývalý guvernér České národní banky (ČNB) a pražský politik TOP 09 Zdeněk Tůma, který je od ledna 2011 zaměstnán v poradenské firmě KPMG. Tůma na přímý dotaz ČESKÉ POZICI sdělil, že se ředitelem ČEB nestane. „Už jsem byl kandidátem na kdeco, ale tohle jsem ještě neslyšel,“ řekl Tůma, který by příslušnou kvalifikaci na post ředitele ČEB měl.

Situaci v ČEB jsme se věnovali mimo jiné v těchto článcích:

Autor: