Lidovky.cz

Zablokovat web možné je, není to ale lehké

USA

  13:58
Na adrese White-media.info je už několik týdnů celému světu k dispozici vybraný obsah soukromé e-mailové schránky předsedy vlády Bohuslava Sobotky. Přímo se tak nabízí otázka, proč ještě české orgány nezasáhly, když byla zveřejněná konverzace jednoznačně získána protiprávně a policie událost vyšetřuje jako trestný čin.

Hackeři napadli e-mail Bohuslava Sobotky. foto: škLidovky.cz

Pokud pomineme různá mimoprávní řešení na hranici zákona, nebo za ní, narazili naši nejvyšší ústavní činitelé na krásnou praktickou ukázku toho, jak je tradiční národní legislativa krátká a nedostatečná v prostředí internetu. Jistou frustraci nad tím vyjádřil i ministr vnitra Milan Chovanec. Pro řešení podobných situací ale existují efektivní nástroje, které je ovšem záměrně obtížné využít. A je to tak dobře.

Malebné městečko v USA

Samotná webová stránka je umístěna na doméně registrované přes středně velkého poskytovatele hostingu webových stránek sídlícího ve městečku Brea v aglomeraci Los Angeles. Přímo na jeho serverech v Kalifornii je také fyzicky umístěn samotný web. Podle očekávání se v údajích o registraci domény z roku 2010 nenachází žádná odpovědná osoba ani kontakt na jejího majitele.

Nedává žádný smysl web blokovat u českých poskytovatelů internetového připojení, zájemci o premiérský e-mail by se k němu velmi snadno dostali přes zahraniční proxy server. Podobně jako ke kterékoliv službě nedostupné z Česka, což byla shodou náhod ještě nedávno třeba online videotéka Netflix. Takových řešení jsou desítky, lze je využít i přes doplněk v prohlížeči a jejich obsluhu tak zvládne i amatér.

Dostupnou cestou zůstává obrátit se přímo na provozovatele hostingové služby v USA a využít proceduru označovanou jako „notice and takedown“.

Stejně tak nedává smysl obracet se na internetové vyhledavače v čele s Googlem a využít práva „být zapomenut“. Web skutečně indexuje vyhledávací robot a ve výsledcích je přirozeně na čelném místě, nicméně adresa je už veřejně známá a existuje množství stránek s přímým odkazem.

Dostupnou cestou tak zůstává obrátit se přímo na provozovatele hostingové služby v USA a využít proceduru označovanou jako „notice and takedown“. Ta je dobře známá jako nástroj odstraňování pirátského obsahu podle Digital Millennium Copyright Act (DMCA) z roku 1998. Podobná a širší pravidla jsou přitom i v Evropské unii, obsahují je především články 12 a 14 směrnice o elektronickém obchodu.

Při porušení autorských práv jsou poskytovatelé internetových služeb zbaveni odpovědnosti za stažení sporného textu, videa nebo třeba písničky, a dělají to tak v praxi skoro automaticky. Na rozdíl od toho jsou v případě pomluvy a poškozování osobnosti podle Communications Decency Act z roku 1996 naopak zbaveni odpovědnosti za jejich šíření. Ke stažení tak nemají prakticky žádnou motivaci. Jediná možnost tak je dokázat americké společnosti, že jde skutečně o porušení českého a potenciálně i tamního práva.

Jednoznačně nikoliv kvůli rasistickému, xenofobnímu nebo neonacistickému zaměření samotných stránek, které by v USA nejspíš pokrývala široká svoboda slova, ale hlavně pro porušení našeho trestního zákoníku. Konkrétně jde o trestný čin porušení tajemství dopravovaných zpráv, přičemž obdobné ustanovení obsahuje i americké federální právo, třeba Computer Fraud and Abuse Act.

Velmi účinné by mohlo být poukázat na porušení ochrany osobnosti a zneužití osobních údajů, a to především v případě premiérova poradce Oty Novotného a úryvků jeho velmi intimní konverzace s jistou dámou. Paradoxně přesně tyto nástroje nedávno úspěšně použila internetová seznamka pro zadané Ashley Madison k odstranění ukradeného a citlivého seznamu jejích zákazníků včetně e-mailových adres. Obdobně využila DMCA i herečka Jennifer Lawrenceová ke stažení svých ukradených „nahých“ fotografií. Na druhou stranu by se provozovatel mohl zaleknout právě případu politika. Pokud žádosti nevyhoví, DMCA umožňuje domáhat se odstranění u federálního soudu, což by však zase mohlo přinést České republice ne úplně žádanou publicitu ve světě.

Boj s internetovými mlýny

Stažení kradených e-mailů tedy rozhodně není nemožné, ale ani jednoduché. Podle hlasů z praxe se v případě USA jedná často o boj s větrnými mlýny. Navíc by se v takovém případě pravděpodobně rychle objevily kopie stránek na serverech po celém světě.

Na první pohled jde o nepružný systém postavený na letitých a přežitých předpisech, v podstatě ale funguje dobře, a především chrání před neoprávněnými zásahy. Už dnes je DMCA kritizován jako nástroj cenzury internetu.

Rozšíření možností odstraňování webů, jak se o něm diskutuje při přípravě nové směrnice EU od roku 2012, by bylo velmi nebezpečné. Například aféra WikiLeaks ukázala, že vlády by moc rády nechávaly zmizet nepohodlné weby z mnohem horších důvodů, než je neopatrnost premiéra.

O kauze Sobotkových e-mailů více zde:

E-mailová kauza premiéra Sobotky: Pět poznámek Romana Jocha

Kauza premiéra Sobotky: Až odeslané e-maily ukážou, jak myslí

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.