Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Za všechno zlo může Klaus

  10:31

Kdyby Václav Klaus neexistoval, komentátor rakouského Der Standardu by si ho vymyslel. Jinak by ztratil jistotu světa pohádek, v němž žije.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Česká média se s menším či větším úspěchem snaží rozplést současnou politickou krizi, fabulují o možnostech dalšího vývoje, spekulují, je-li poskytování „trafik“ trestným činem, a předhánějí se, které přinese zajímavější dokument z trestního spisu vazebně stíhaných veřejných představitelů.

Rakouský deník Der Standard však vidí situaci v Česku mnohem jednodušeji. Za vše může Václav Klaus a jeho styl politiky, který zavedl v devadesátých letech. Alespoň to vyplývá z komentáře na internetových stránkách deníku.

Komentátor Josef Kirchengast Václava Klause zcela znectil. A Petr Nečas je pouze produktem jeho éry. Jsou ze stejné strany, a stejně jako zapíral Klaus, když kradl pero v Chile, pokoušel se nyní Nečas ustát nemožné a reagoval nejprve zlehčováním kauzy Nagyová. Až když to dál nebylo možné, odstoupil.

Klaus versus Havel

To je v článku jediná zmínka o někom jiném než o Václavu Klausovi. Kirchengast detailně rozebírá zmíněnou krádež chilského pera a pozastavuje se i u opoziční smlouvy, která byla „majstrštykem (Klausovy) politické filozofie“. Její hlavní teze pak zní: „Principy jsou v politice nejen otravné, ale dokonce škodlivé, protože omezují svobodu jednání.“

Kirchengast si také pohrává s klišé, že dějiny české polistopadové státnosti jsou soubojem Klausovy teze a Havlovy antitezeKirchengast si také pohrává s klišé, že dějiny české polistopadové státnosti jsou soubojem Klausovy teze a Havlovy antiteze, přičemž u Havla politika vždy nějak souvisela s morálkou a osobní angažovaností občanů. Klaus navázal na hypotetickou společenskou smlouvu z doby komunismu a stal se synonymem sloganu: „Není třeba se starat o politiku, na to máme profesionály. Zvolte nás, zbytek zařídíme.“

Dle Kirchengasta prý bylo pro české občany trpkou ironií, když Havla vystřídal v prezidentském křesle politický technokrat Klaus. Současné prezidentství Miloše Zemana je jen pokračováním Klausovy technokratické a korupční éry, přičemž stále více Čechů má takového systému dost. Ukázaly to prý volby do Poslanecké sněmovny v roce 2010, v nichž se prosadila Schwarzenbergova TOP 09 s výzvou k očistě politiky. Kirchengast nicméně končí neradostně: spojené síly technokratů všech stran brání jakékoli změně a technokratický systém silou setrvačnosti přežije.

Pohádkový výklad

Není na čase přestat Václava Klause obviňovat ze všech pekelností?Komentář Der Standardu je příkladem výkladu známého z pohádek. Označíme dobro a zlo, vše spleteme do pochopitelné struktury a fandíme „dobru“. Vše špatné pak v této dichotomii musí mít původ ve „zlu“. Za to je v českém kontextu označován Václav Klaus (tomu se to navíc, jak se zdá, často líbí a vyhledává ho), proto se bez zla neobejdeme, ať se děje, co se děje.

Možná s výjimkou živelních pohrom, například povodní. I v tomto případě by však šikovný komentátor mohl ke Klausovi objevit cestičku: popírá přece globální oteplování způsobené člověkem, takže je zase součástí „temných sil“. Není však na čase přestat Václava Klause obviňovat ze všech pekelností? Za Nečase totiž nemůže.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!