Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Za hlas proti antikorupčním zákonům přijde trest, vzkazují nevládky poslancům

  20:18

„Dokud se Poslanecká sněmovna nerozpustí, mohou poslanci stále ještě přijmout legislativu omezující korupci,“ soudí právník Martin Fadrný.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Nejvýznamnější protikorupční organizace, občanská sdružení a profesní komory a svazy rozjely za podpory některých byznysmenů akci Rekonstrukce státu. V rámci ní se snaží přesvědčit zákonodárce k přijímání protikorupčních zákonů.

Mezi poslanci (a těmi koaličními obzvlášť) teď ovšem sousloví „boj proti korupci“ získává značně negativní kontext. Řada politiků z ODS či TOP 09 obviňuje policii a státní zástupce z uzurpování si moci ve státě. Před sněmovnou navíc stojí problém s vládou Miloše Zemana a Jiřího Rusnoka, který se jeví jako výrazně aktuálnější.

Podle Martina Fadrného, právníka z Ekologického právního servisu, však není důvod tlak na poslance a senátory zmenšovat. Spíše naopak – poslední události podle něj ukázaly, že prosazovaných devět zákonů má ještě větší opodstatnění než před propuknutím aféry kolem premiéra Petra Nečase a jeho pravé ruky Jany Nagyové.

ČESKÁ POZICE: Vzhledem k tomu, jak teď vypadá politická scéna, nepadá celý váš projekt pod stůl?

FADRNÝ: Současná krize jasně ukázala, že to, o čem mluví Rekonstrukce státu, tedy systémová politická korupce, je skutečně problém, na který citelně narážejí nejen občané, ale teď konečně i politici. Když jsme si ty nejčerstvější události analyzovali, tak jsme zjistili, že pro současnou politickou krizi je relevantních hned čtyři až pět návrhů zákonů, o nichž říkáme, že by Česká republika měla mít, aby byla civilizovanou zemí.„Pro současnou politickou krizi je relevantních hned čtyři až pět návrhů zákonů, o nichž říkáme, že by ČR měla mít, aby byla civilizovanou zemí“

ČESKÁ POZICE: Například?

FADRNÝ: Hned to udílení politických trafik. Toho se týká zákon, podle kterého by nominace do dozorčích rad měly podléhat nějakému procesu. Dále zákon o registru smluv, který by umožnil, že by policie nemusela běhat do Lesů ČR a jiných podniků teprve ty smlouvy hledat, ale že by byly na webu nejen pro policii, ale i pro média nebo pro potřeby občanské společnosti. Pak navrhujeme, aby Nejvyšší kontrolní úřad mohl kontrolovat i státní firmy.

I to souvisí s trafikami. Státní podniky spravují několik set miliard korun, jejich obrat představuje asi 15 procent HDP – a kdyby Nejvyšší kontrolní úřad mohl dohlížet na tento typ veřejného majetku, tak není jen pod totální kontrolou politických stran a nemusely by se tam dít ty věci, které se tam dějí. A další věc je zákon o úřednících. Když se teď podíváme, co bude dělat nová vláda, tak těm lidem nic nebrání v tom, aby začali dělat masivní personální čistky.

ČESKÁ POZICE: A jak je teď v Poslanecké sněmovně, která je v dost nepřehledném stavu, chcete prosazovat?

FADRNÝ: Současná krize ukázala, že Česká republika potřebuje systémové řešení fenoménu politické korupce jako sůl. Není to jen otázka politické kultury, ale i otázka pravidel. Doufám, že společným úsilím Rekonstrukce státu, veřejnosti i médií natlačíme politiky k tomu, aby pojmenovali ten problém, aby přiznali, že tady je něco zkaženého, a že by poslanci měli využít ten čas, který ještě stráví jako poslanci, aby udělali nějaké konstruktivní kroky směrem ke zlepšení té situace. Chceme také měřit výkon politiků podle toho, zda hlasují proti korupci nebo pro korupci, a na tom se nic nemění. Dokud se sněmovna nerozpustí, tak ti lidé mají ještě příležitost přijmout zákony, které jsou přímou reakcí na současné problémy.

ČESKÁ POZICE: Ale stejně se při pohledu na poslance zdá, že mají momentálně o něco palčivější problémy. Jako třeba kdo bude téhle zemi vládnout. Opravdu myslíte, že je teď k něčemu přimějete?

FADRNÝ: Určitě s nimi chceme pracovat. Dokud nebudeme vědět, že se Poslanecká sněmovna rozpouští, tak ti lidé sedí ve svých  poslaneckých lavicích a měli by pracovat. Ty poslední události ukazují, že protikorupční legislativa by měla být prioritou.

ČESKÁ POZICE: Plánujete ještě nějaké akce, diskuzní fóra? Nebo jak je do toho budete tlačit?

FADRNÝ: Zákony, o nichž byla řeč, jsou v legislativním procesu, takže by stačilo, aby sněmovna fungovala tři, čtyři měsíce a ty zákony se dostaly do Senátu. Chceme nadále obcházet jednotlivé poslance. Dosud jsme jich obešli asi stovku a z nich 46 podepsalo to naše prohlášení o potřebné protikorupční iniciativě. Doufáme, že utichne ta současná bouře a chaos a poslanci začnou přemýšlet o tom, co by mohli dělat konstruktivního. Kromě toho, že se nechají natáčet u toho, jak diskutují, zda prezident má tyto pravomoci, nebo ne.

ČESKÁ POZICE: Jak to přesně bude vypadat s tím zmíněným hodnocením politiků?

FADRNÝ: Projekt byl od začátku založený na tom, že budeme hodnotit politiky na základě toho, jak hlasují, takže v tom chceme pokračovat. A chceme to hodnocení dostat do poměrně široké a stále rostoucí skupiny našich podporovatelů. Jsou tam lidi z českého i zahraničního byznysu, už teď rozesíláme informace o projektu a hodnocení toho, jak poslanci hlasují, na poměrně zajímavé VIP byznys adresy. Jejich seznam roste, a doufáme, že bude růst i dál. Snažíme se přes jednotlivá zaangažovaná občanská sdružení komunikovat s desítkami tisíc jejich podporovatelů. A chceme s těmi tématy pronikat do médií. Pokud se o něčem z toho bude hlasovat, tak my u toho rozhodně budeme.

ČESKÁ POZICE: Plánujete komunikovat i s novou vládou? Nebo vám stačí, že většina těch zákonů je v legislativním procesu, čili už není potřeba je psát, a nová vláda tak pro vás už není nijak zajímavá?

„V tomhle uspořádání si nedovedu představit, že by ta (úřednická) vláda navrhovala nějakou legislativu, natož protikorupční“FADRNÝ: V tomhle uspořádání si nedovedu představit, že by ta vláda navrhovala nějakou legislativu, natož protikorupční. Nebráníme se tomu se s někým bavit, ale primárním komunikačním partnerem jsou pro nás teď poslanci. Pokud tam budou až do května, tak mají dost času na to, aby přijali protikorupční iniciativu.

ČESKÁ POZICE: Chcete stihnout všech těch osm zbývajících zákonů, které prosazujete (zákon rušící anonymní akcie byl již přijat – pozn. red.)?

FADRNÝ: Záleží, jak dlouho bude sněmovna fungovat. Kdyby fungovala až do příštího května, lze stihnout všech těch osm. Nejdál je zákon o registru smluv, který může na následující schůzi projít druhým a třetím čtením, tudíž pak už může být poslán do Senátu. Je otázka, jak projde přes jistou nevoli starostů z různých stran, ale snad je ty události z posledních dnů přesvědčí o tom, že je potřeba se státní správou něco udělat. A není nic jednoduššího než dát všechny informace na web, kde si je může zkontrolovat úplně každý.

ČESKÁ POZICE: Apelujete na morální vědomí poslanců. Aniž bych to nějak zlehčoval, přesvědčivější metodou bývá poslancům něčím pohrozit. Máte v plánu aktivně vystupovat v předvolební kampani? Tematizovat to své hodnocení, kdo jak hlasoval, a ovlivňovat tak voliče?

FADRNÝ: Přesně tak. Projekt je zaměřený na to, aby byl měřítkem pro voliče. Myslíme, že my jsme pro voliče čitelní. Je mezi námi řada organizací, které tu už roky působí. Před volbami uděláme hodnocení, žebříčky, podle jednotlivých volebních obvodů budeme lokalizovat informace o tom, jak kteří poslanci hlasovali a jestli jim dáváme palec nahoru nebo dolů. Myslíme, že pro voliče, kteří před tím, než pro někoho hlasují, trochu přemýšlí, to může být zásadním vodítkem. A to tím spíš, že současná vláda končí tak, jak končí. Politická korupce teď musí být jedním z předních témat.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!