Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Za elektroniku pro děti není třeba utrácet horentní částky

  6:54
Každý rodič musí najít rovnováhu, jak dětem umožnit seznamovat se a pracovat s moderní technikou, a jak jim dát dostatek prostoru pro fyzické aktivity i čas na kamarády.

Zařízení iView Kids Sing Pad, které je určené pro děti. Tablet má také mikrofón, díky kterému si do něj mohou nahrávat karaoke písničky. foto: AP

Moderní elektronika, to již dávno nejsou jen chytré telefony, které ovládly svět. Psychologové už delší dobu říkají, že je dobré děti udržet třeba od mobilních telefonů dál a že první mobil je vhodný pro dítě zhruba v deseti letech, na druhou stranu je pro rodiče mnohdy stále těžší tuto hranici dodržet. Navíc, lákadel je víc: tablet nebo počítač má doma také spousta rodin a děti na těchto zařízeních často konzumují obsah už od útlého věku, takže není jednoduché jim později vysvětlit, že na to „nemají nárok“. Jako vždy platí, že všeho moc škodí.

Děti by neměly trávit většinu času před obrazovkou, ať mobilního telefonu, tabletu, nebo počítače. Odpírat jim je, když se kolem nich točí celý svět, ale nemusí být nejvhodnější řešení. Každý rodič musí najít rovnováhu, jak dětem umožnit seznamovat se a pracovat s moderní technikou, jež je v dnešní společnosti v podstatě normou, a jak jim dát dostatek prostoru třeba pro fyzické aktivity i čas na kamarády. U každého dítěte bude toto hledání rovnováhy v praxi jiné a bude záležet na jeho zájmech i na tom, čemu je ochoten rodič s dítětem věnovat čas.

Vcelku jisté je, že za elektroniku především pro malé děti není třeba utrácet horentní částky. Vkus a potřeby dětí se rychle mění, takže to, co bylo minulý rok „super“, už mu teď nemusí vyhovovat. A především veškerá elektronika je u dětí vystavena většímu riziku poškození či zničení, takže investice do drahého mobilu pro děti je asi tou nejhorší, již lze učinit. Na druhou stranu i v nižších cenových segmentech existují kvalitní a zajímavá řešení, která se pro děti hodí.

Chytré hodinky

Co se vstupu dětí do světa chytré elektroniky týče, mohou být z pohledu rodičů ideální chytré hodinky. Na trhu existuje řada modelů pro děti, které se chlubí odolnější a barevnější konstrukcí a umožňují rodiči vzdálený dohled a spojení s dítětem. Do takových hodinek se vkládá SIM jako do mobilního telefonu a hodinky pak umějí i volat – třeba jen na seznam přednastavených čísel, aby dítě nevolalo, kam nemá. Většina takových modelů má i GPS modul, takže lze z telefonu, který si rodič s hodinkami pomocí aplikace propojí, sledovat, kde se právě dítě pohybuje.

Po přechodu na tradiční chytrý telefon, kdy už není nutný neustálý dohled třeba nad polohou dítěte, lze pro děti, jež mají o náramkové zařízení dále zájem, doporučit některý levnější model fitness náramků nebo chytrých hodinek, které už nevyžadují vlastní konektivitu – spárují se totiž s mobilem, takže tarif z hodinek můžete jen přesunout do chytrého telefonu a pokračovat

To sice není ideální záležitost z hlediska budování důvěry mezi rodičem a dítětem, ale zejména u menších dětí, třeba předškolního věku a v prvních třídách, to může být dobrý způsob, jak si ověřit, že je dítě v bezpečí a chodí třeba na zájmové kroužky místo za školu. Rodič se tak může například vyhnout roli „taxikáře“, který pro jistotu dítě ze školy vyzvedne a na kroužek jen o pár set metrů dál doveze, aby dohlédl, že tomu tak je.

Vlastně to pro začátek budování samostatnosti není špatné řešení, jen je dobré odhadnout hranici, kdy s tím přestat a kdy bude vhodné přejít na tradiční chytrý telefon, u kterého už by rodič měl dítěti dát i určitou volnost a budovat zmíněnou důvěru. Takové hodinky nabízejí všichni tři čeští mobilní operátoři, u nichž k nim také často pořídíte speciální tarify, které jsou pro použití v hodinkách vhodné. Tarify mívají daný objem dat, aby mohly hodinky hlásit do aplikace v telefonu rodičů polohu a další údaje, plus jsou tu volné minuty na volání třeba právě s rodiči.

U Vodafonu lze koupit hodinky TCL Movetime Family Watch, O2 nabízí model Lamax Watch Y2 a T-Mobile TCL Movetime Family Watch MT40. Po přechodu na tradiční chytrý telefon, kdy už není nutný neustálý dohled třeba nad polohou dítěte (tu lze zjišťovat i přes tradiční mobil), lze pro děti, jež mají o náramkové zařízení dále zájem, doporučit některý levnější model fitness náramků nebo chytrých hodinek, které už nevyžadují vlastní konektivitu – spárují se totiž s mobilem, takže tarif z hodinek můžete jen přesunout do chytrého telefonu a pokračovat. I u smartphonů platí, že utrácet za ně nemá příliš význam.

Interaktivní stavebnice

Další zajímavou elektronikou pro děti mohou být tablety nebo například čtečky elektronických knih, jež mívají výhodu, že také nebývají příliš drahé a jejich e-inkové displeje nezáří a mají nízkou spotřebu energie, takže je není nutné často nabíjet. Odrostlejší děti ocení třeba sluchátka, včetně dnes oblíbených zcela bezdrátových. Tady pozor, řada modelů na trhu nemusí v drobnějších uších mladých posluchačů sedět, takže výběr „od stolu“ nemusí být šťastnou trefou. A u opravdových bezdrátových sluchátek je tu opět vysoké riziko ztráty, takže bychom se této investici měli vyhnout, co nejdéle.

Elektronika pro děti se neomezuje jen na chytrá zařízení. Stále častěji proniká i do světa hraček. Tady jsou nejzajímavější především interaktivní a chytré stavebnice, které si kladou za cíl děti nejen bavit, ale i rozvíjet jejich schopnosti a dovednosti v oblasti digitální techniky.

Elektronika pro děti se neomezuje jen na chytrá zařízení. Stále častěji proniká i do světa hraček. Tady jsou nejzajímavější především interaktivní a chytré stavebnice, které si kladou za cíl děti nejen bavit, ale i rozvíjet jejich schopnosti a dovednosti v oblasti digitální techniky. Hraček je spousta, jak ale v loňském rozsáhlém testu zjistili kolegové ze serveru Technet.cz, většina z nich trpí syndromem druhé hodiny. První hodinu zabaví, dál už je to ale hračka, která tolik pozornosti dítěte nepřitáhne.

Proto se vyplatí zvolit spíše pokročilejší řešení nebo taková, která nejsou jen jednoúčelová. Hračkářský gigant Lego například letos přišel s novou edicí Super Mario, která propojuje stavebnici s digitálním světem nejznámějšího instalatéra na světě. Mario reaguje na stavební prvky prostřednictvím zabudovaného LCD displeje, ale lze ho zapojit do ostatní Lego tvorby, takže až se jeho reakce na dodávané překážky omrzí, stále to nebude hračka, která zůstane jen v koutě.

Pro odrostlejší děti pak Lego nabízí sérii stavebnic Boost, která už dovede učit základům programování a je vhodná pro děti zhruba od sedmi do dvanácti let. Ty, kdo se o elektroniku více zajímají, může zaujmout platforma Makeblock, jejíž stavebnice jsou pro děti zhruba od osmi let a plně programovatelné. Zapomenout nesmíme ani na oblíbenou českou stavebnici Merkur, jejíž některé prvky lze například ovládat z aplikace v mobilním telefonu.

Digitální hrozby nejsou virtuální

Odpírat dětem internet v dnešní době nejde a úplně zamezit přístupu k němu asi není ani moudrý nápad. Zpočátku je u nejmenších uživatelů důležité především hledat míru používání digitálních služeb a samotných zařízení. Jak se říká, všeho moc škodí – a to platí třeba i pro chvíle, které děti tráví na internetu, ať na počítači, tabletu nebo na chytrém telefonu. Rodičovské zámky a hlídací programy pomohou už s tímto úkolem.

V řadě takových aplikací je totiž možné nastavit počítadla času, díky nimž dítě po vypršení vyhrazené doby nebude moci v používání zvoleného zařízení nebo služby pokračovat. Pro počítače a především chytrá zařízení s Androidem či iOS fungují řešení, která umožňují nastavit nejen celkovou dobu používání, ale například i dobu, již mohou děti strávit v aplikacích.

Snadno tak můžete určit, že například ve vzdělávacích aplikacích nebo v aplikaci online encyklopedií může vaše dítě strávit více času, zatímco pro YouTube a hry na ukrácení dlouhé chvíle dostane jen omezený časový rámec. Jaký má být, záleží na věku dítěte i jeho zájmech, obecně odborníci doporučují, aby například na mobilu pasivní činností, tedy čistou konzumací obsahu, děti netrávily víc než hodinu denně.

Vedení k ostražitosti

Počítač nebo mobilní telefon by neměly být náhradou za pozornost rodičů. Pokud se rodiče dovedou dětem aktivně věnovat, povídat si s nimi, hrát si a pracovat na jejich rozvoji, zářivá obrazovka se pro ně stává méně atraktivní. Tímto chováním se dá vyhnout možné závislosti na mobilních telefonech či internetu. Děti je zároveň třeba učit, že internet a digitální služby jsou sice místem, kde lze najít spoustu informací, ale kde je třeba také dodržovat etiku a zároveň být ostražitý a vyhnout se nebezpečným nástrahám.

Etika se částečně řídí pravidlem, že nemáte činit ostatním to, co je nepříjemné vám. Děti je proto třeba naučit, že není vhodné natáčet nebo fotografovat někoho, kdo si to nepřeje, a od počátku je třeba je vést k ostražitosti, jaké informace, s kým a kde sdílejí. Důležitá je především ostražitost na sociálních sítích. Ty mají sice omezení týkající se minimálního věku uživatelů, nicméně děti je dovedou snadno obejít tím, že se učiní „digitálně staršími“.

Však si vzpomeňte, kolikrát jste na internetu potvrdili okénko, že je vám 18 let, ať už vám 18 skutečně bylo, či nikoli. Tato varování nebo požadavky na uvedení věku jsou jen ochranou provozovatelů daných služeb, nikoli uživatelů. Ochrana ovšem nemusí být prováděna jen zmíněnými programy rodičovské kontroly, jen represivní přístup totiž dlouhodobě nefunguje a děti mívají naopak větší touhu zakázané ovoce ochutnat. Důležité je proto vzdělávání.

Naštěstí existuje v online světě řada dobrých nástrojů, které dovedou nástrahy internetu a jeho služeb dětem představit srozumitelnou a jim blízkou formou. Film Víta Klusáka a Barbory Chalupové V síti mimo jiné inspiroval vznik projektu Buď safe online, na jehož stránkách (www.budsafeonline.cz) se nachází interaktivní kurz, který dětem úskalí internetu představí formou chytlavých videí a atraktivního kvízu.

Na webu se také nacházejí rady, co dělat, když už je na prevenci pozdě. Stránky projektu jsou určeny zejména pro děti zhruba od šesté do deváté třídy, ale poučné mohou být také pro mladší žáky a zároveň jejich rodiče. Jednou z autorit, která projekt Buď safe online podporuje, je i známý český youtuber Jirka Král. „Největší přínos kurzu vnímám v tom, že se o bezpečnosti na internetu konečně začíná mluvit. Studenti téma řeší s učiteli a baví se o něm mezi sebou, což zdůrazňuje naléhavost dodržování jistých zásad, které právě kurz objasňuje,“ popisuje přímo na stránkách projektu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!