Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Z hlediska rezidenčního trhu nebyl koronavirus negativním faktorem

  11:55
„Koupě bytu je odolná vůči současným krizovým jevům. Silný zájem je dán tím, že nemovitosti jsou považované za bezpečnou investici,“ říká v rozhovoru developer Luděk Sekyra.

Luděk Sekyra. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Krize dostupnosti bydlení je společná všem velkým metropolím. Srovnatelná města s Prahou ale mají v jejím řešení náskok. „Ve Vídni město vlastní více než 200 tisíc bytů. To je historická věc, město začalo tvořit portfolio před sto lety. Berlín má několik městských firem, které stavějí nájemní byty, v šedesátých letech zastavili privatizaci a začali rozvíjet bytové portfolio. Vznikají tam tisíce bytů v tomto segmentu. I Mnichov se všemožně snaží podporovat nájemní bydlení,“ říká v rozhovoru developer Luděk Sekyra.

LIDOVÉ NOVINY: Loni v září jste odstartoval největší developerský projekt v novodobých dějinách Prahy, Smíchov City. Musel jste kvůli pandemii něco měnit?
SEKYRA: Nastal trochu paradox. V první fázi stavíme převážně byty a poptávkou jsme příjemně překvapeni. Předčila naše očekávání, které jsme měli ještě před vypuknutím pandemie. Ukazuje se, že koupě bytu je odolná vůči současným krizovým jevům. Byty si pořizují klienti, kteří je chtějí použít pro vlastní potřebu, a také ti, již to činí jako investici.

Práce z domu se rozběhla kvůli epidemii, proto je poptávka po kancelářích slabší než před krizí. Otázkou je, jaká bude situace, až se vrátíme k normálu, jaký bude podíl home office a standardních kanceláří.

Obě skupiny jsou zhruba stejně početné. Silný zájem je dán tím, že nemovitosti jsou obecně považované za bezpečnou investici. Pak je tu obava z inflace, a navíc levné i relativně dostupné financování. Řekl bych, že z hlediska rezidenčního trhu nebyl koronavirus negativním faktorem. Pro mnohé byl důvodem pořídit si bezpečné aktivum...

LIDOVÉ NOVINY: Druhá etapa Smíchov City bude zahrnovat i kanceláře. Poptávka po nich ale kvůli pandemii rapidně klesla...

SEKYRA: U kanceláří hraje roli home office. Práce z domu se rozběhla kvůli epidemii, proto je poptávka po kancelářích slabší než před krizí. Otázkou je, jaká bude situace, až se vrátíme k normálu, jaký bude podíl home office a standardních kanceláří.

LIDOVÉ NOVINY: Vrátí se lidé do kanceláří?

SEKYRA: Je možné, že se home office mírně navýší. Nicméně se ukazuje, že dlouhodobá práce z domu většině zaměstnanců nevyhovuje, protože potřebují sociální kontakt. I kdyby nastalo určité snížení počtu zaměstnanců v kancelářích, na druhé straně vidíme požadavky, aby byly větší rozestupy, aby pracovní místo zabíralo z hygienických důvodů větší prostor. Takže dlouhodobě se poptávka po kancelářích vrátí a nebude nižší než před pandemií.

LIDOVÉ NOVINY: Náklady na celý projekt jste vyčíslili na asi 20 miliard korun. Jak řešíte financování? Nehledáte partnera či investora?

I kdyby nastalo určité snížení počtu zaměstnanců v kancelářích, na druhé straně vidíme požadavky, aby byly větší rozestupy, aby pracovní místo zabíralo z hygienických důvodů větší prostor. Takže dlouhodobě se poptávka po kancelářích vrátí a nebude nižší než před pandemií.

SEKYRA: Pracujeme po etapách. To snižuje náročnost na financování, které máme zajištěné od předních bank v Česku. Pomáhají i prodeje bytů – ještě nemáme vybudovanou základovou desku a 70 procent bytů je prodaných (jde o první podetapu, jež bude mít 200 bytů, celkově má vzniknout 400 jednotek – pozn. red.).

LIDOVÉ NOVINY: Říkal jste, že vás překvapil zájem o byty na Smíchově. Ty nejlevnější stojí 5,5 milionu korun. Kdo je může za tuto cenu kupovat? Je to paradox, ceny rostou, poptávka neklesá, ale zároveň část lidí hledá kvůli vysokým cenám bydlení za Prahou...

SEKYRA: I my brzy přijdeme s velkými projekty dostupného bydlení za Prahou nebo na jejím okraji. Zajištění dostupného bydlení je vážným problémem. Když se podíváme na města, s nimiž by se měla Praha srovnávat, jako je Vídeň, Mnichov nebo Berlín, mají za jednu z priorit dostupné bydlení. Ve Vídni město vlastní více než 200 tisíc bytů. To je historická věc, město začalo tvořit portfolio před sto lety.

Berlín má několik městských firem, které staví nájemní byty, v šedesátých letech zastavili privatizaci a začali rozvíjet bytové portfolio. Vznikají tam tisíce bytů v tomto segmentu. I Mnichov se všemožně snaží podporovat nájemní bydlení. Nechali jsme zpracovat studii ve spolupráci se společností Deloitte, která srovnala tato města, a navrhli jsme model, jakým způsobem postupovat. O něm vedeme diskusi. Předložili jsme to městu a setkalo se to s kladnou odezvou. Otázkou je, jak model nastavit v našich podmínkách.

LIDOVÉ NOVINY: Jaká by byla vaše role?

I my brzy přijdeme s velkými projekty dostupného bydlení za Prahou nebo na jejím okraji. Zajištění dostupného bydlení je vážným problémem. Když se podíváme na města, s nimiž by se měla Praha srovnávat, jako je Vídeň, Mnichov nebo Berlín, mají za jednu z priorit dostupné bydlení.

SEKYRA: Jedná se o způsobu, jak do toho zapojit soukromý subjekt. Model předpokládá určující roli veřejného subjektu a jistou formu zapojení soukromého. To považuji za vhodné kvůli efektivitě a realizačním schopnostem. Je ale také důležité si říct, co je to dostupné bydlení. Bývá to tak, že nájem je zhruba o 20 procent nižší než tržní nájemné. Město zajistí levnější financování, dlouhé úvěry a vybuduje portfolio dostupných bytů. To je důležité zejména proto, aby talentovaní mladí lidé neodcházeli, aby zůstali ve městě.

Moje nadace podporuje PEN klub. Dnes někteří mladí čeští spisovatelé píší v Berlíně. Mají tam bydlení a stipendia. I pro ně město potřebuje dostupné bydlení. A pak jsou tu lidé z potřebných profesí, například učitelé. Začít systematicky budovat dostupné bydlení považuji za jeden z klíčových úkolů a jsem rád, že vážná diskuse na toto téma se na městě začíná vést. Zásadní je nastavit parametry, jak k tomu přistoupit.

LIDOVÉ NOVINY: Ekonomika se dostala do krize, část subjektů nemá likviditu. Kdo peníze má, může nakupovat. Jdete touto cestou?

SEKYRA: Rozhlížíme se a už jsme provedli akvizici rezidenčního projektu. Ale ještě neklesly ceny. Během minulé krize dva roky nebyla poptávka, produkty se velmi obtížně prodávaly a docházelo k výrazným slevám. Tehdy byla krize likvidity. To dnes neplatí. V segmentu bytů krizi nepociťujeme. A roste třeba i logistika.

Začít systematicky budovat dostupné bydlení považuji za jeden z klíčových úkolů a jsem rád, že vážná diskuse na toto téma se na městě začíná vést. Zásadní je nastavit parametry, jak k tomu přistoupit.

Zatím nevidím mnoho příležitostí, které by byly extrémně výhodné. Je možné, že příští rok nás překvapí. Nevíme, kdy tato pandemie skončí. Právě jsem dopsal esej s názvem Epidemie polarizace a naděje. Společnost je rozštěpená, ale pandemie zároveň vyžaduje nadnárodní spolupráci. A v tom je naděje...

LIDOVÉ NOVINY: V čem konkrétně?

SEKYRA: Doufám, že vakcína pandemii časem potlačí, a protože doba nízkých úroků jen tak nepomine, nepředpokládám zásadní korekci cen realitních aktiv. Pokud by pandemie měla mít delší průběh, mohou se na trhu objevit hotely či restaurační provozy. Centra velkých měst, zejména Prahy, jsou významně postižena. Jsem ale optimista, věřím, že život se vrátí ve druhé polovině roku 2021 do normálu, pokud vakcíny budou účinné. Je to velká životní zkušenost, která každého upozornila, že člověk ovlivňuje přírodu.

Zdravotní epidemiologická hlediska mohou paralyzovat celý svět v řádu měsíců. Ukázala se křehkost moderního soužití v kontextu planetární odpovědnosti. Je nutné najít rovnováhu priorit byznysu a životního prostředí. To může trvat dlouho, musíme o to ale usilovat. Potřebujeme normativní reflexi měnícího se světa, principy, kterými se my i svět budeme řídit.

Během minulé krize dva roky nebyla poptávka, produkty se velmi obtížně prodávaly a docházelo k výrazným slevám. Tehdy byla krize likvidity. To dnes neplatí. V segmentu bytů krizi nepociťujeme. A roste třeba i logistika.

Někdy jde o staré principy, které musíme nově definovat, jako jsou rovnost či svoboda. Pracuji na knize o etice reciprocity. Jde o zásadní princip. Chovej se k ostatním, jako ty chceš, aby se chovali k tobě. Intenzivně hledáme východisko ze současné situace. Věřím, že shoda na principech je cestou, která může vést k řešení.

LIDOVÉ NOVINY: Vidíte v pandemii i něco pozitivního pro společnost?

SEKYRA: Vidím naději v sounáležitosti. Slýcháme řadu příběhů zdravotníků v první linii. To jsou lidé, kteří si zaslouží obrovský respekt. Také jsme pochopili, že je třeba mezinárodní součinnost. Když se zavřou hranice a zavře je i ten druhý, nic to neřeší, protože je třeba dopravovat zboží. Vakcíny potřebují distribuci. Na vývoji vakcín pracují globální výzkumné týmy.

Průběžně jsem byl informován o práci toho na Oxfordu, je to fascinující úsilí. To jsou aspekty, které svět spojují. Postavit se sebestřednosti, mít sílu a nežít po zvířecku okamžikem, ale otevřít se celku světa. V tom vidím pozitivum. A druhé pozitivum vidím v tom, že se teď mnozí zamyslí, co je smyslem života, abychom se stali lepšími lidmi.

Luděk Sekyra

  • Majitel společnosti Sekyra Group, která V Česku působí od roku 1996 a patří mezi přední developery v rezidenčním i komerčním segmentu.
  • Podle časopisu Forbes je 46. nejbohatším Čechem s majetkem okolo 5,6 miliardy korun.
  • Je rovněž partnerem České křesťanské akademie a významným podporovatelem KDU-ČSL.
  • Od roku 2014 spolupracuje s Oxfordskou univerzitou. Jeho nadace Sekyra Foundation podporuje rozvoj liberálních hodnot a občanské společnosti.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!