Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Z globálního hlediska je v současnosti situace na hraně

  9:37
„Jako matematik dávám 96procentní pravděpodobnost tomu, že vše zvládneme a vznikne nová společnost postavená na globální spolupráci, v níž se lidé nebudou muset bát a starat o své základní potřeby,“ říká v rozhovoru miliardář Karel Janeček.

Karel Janeček foto: David Neff

Žije čísly, o čemž svědčí i to, že když si domlouváme schůzku, chce se sejít v poněkud nezvyklý čas 21 minut po poledni. Je za tím prý filozofický podtext. Číslo dvanáct symbolizuje platónské těleso dodekaedr, tedy dvanáctistěn. Jednadvacítka je zase prý číslem našeho vesmíru. Působí to až obsesivně. Jenže i díky fascinanci čísly je z Karla Janečka miliardář.

Tento matematik, investor a filantrop v rozhovoru mimo jiné říká: „Demokracii 2.1 jsem původně vymyslel čistě pro politické volby. Před necelými dvěma lety jsem ve Washingtonu prezentoval D21 lidem ze Světové banky. A ti mi řekli, že by to mohlo mít úspěch jako volební metoda při takzvaném participativním rozpočtování, kdy mají voliči možnost hlasovat, jak bude rozdělena určitá část rozpočtu. Tehdy jsem si říkal, že to tedy nezní zrovna zajímavě. A to byl jeden z největších omylů mého života. Vyšla najevo úplně fascinující univerzálnost D21 i při hlasování mimo politiku.“

LIDOVÉ NOVINY: Je o vás známo, že jste si peníze na rozjezd podnikání vydělal díky blackjacku. Je to dobrá průprava pro kariéru burzovního obchodníka?

JANEČEK: Samozřejmě. Stejně jako na burze i při hraní blackjacku musíte mít pod kontrolou své emoce. Profesionální hráč blackjacku se musí rozhodovat jen na základě toho, jakou má zrovna matematickou výhodu, případně nevýhodu. U blackjacku je navíc sympatické, že při uplatnění správné strategie znáte přesně jak svůj průměrný zisk, tak riziko. Ale je to samozřejmě rizikový byznys, který je často o nervy. Uvedu příklad.

U blackjacku je sympatické, že při uplatnění správné strategie znáte přesně jak svůj průměrný zisk, tak riziko. Ale je to samozřejmě rizikový byznys, který je často o nervy.

Když jsem prodejem svého softwaru Statistical Blackjack Analyzer, který dělá simulace této hry, vydělal prvních zhruba pět tisíc dolarů, odjel jsem na asi týden do St. Louis hrát do kasin. Podmínky byly skvělé a měl jsem velkou matematickou výhodu, nicméně zároveň i strašnou smůlu několik dní po sobě. Pořád jsem prohrával, během jedné hry až 400 dolarů, což pro mne tehdy byla vážně dost velká částka. Držel jsem se ale pořád své strategie a nepodléhal emocím.

Platí, že když jste v situaci, kdy je pro vás hra na stole výhodná, a vy přesto prohrajete, nesmíte pak chtít rychle vyhrát peníze zpět v situaci, která je už matematicky nevýhodná. V nevýhodě musíte vždy mít disciplínu a sázet málo. Pointa celého příběhu je v tom, že i když jsem se choval maximálně racionálně, stejně jsem nakonec během tohoto výletu prohrál všechny své peníze, vynuloval bankovní účet. Byla to ale jen smůla.

Když jsem si to počítal, vyšlo mi, že pravděpodobnost, že budu mít celkově takovou smůlu, byla jedna ku tisíci. Dokonce mě tehdy při hře sledoval jeden profesor matematiky a potvrdil mi, že jsem neudělal jedinou chybu. Klíčové je umět se přes takový neúspěch přenést. Když přijdete o všechno, je to takový test psychiky a duševní rovnováhy a já jsem rád, že jsem jím prošel.

LIDOVÉ NOVINY: Takže si myslíte, že vám zkušenosti z kasina pomohly při vašem podnikání?

Když má člověk na finančních trzích smůlu a prodělá, je to pro něho o to těžší, že neví, jestli měl vlastně při své nepovedené investici pravdu a jenom smůlu. Jestli bylo jeho rozhodnutí investovat správné.

JANEČEK: Určitě. Jednak jsem si díky blackjacku, nejvíc díky prodeji svého softwaru, vydělal první peníze, které jsem mohl investovat, jednak mi to dalo hodně zkušeností. Byla to vlastně taková jednoduchá přípravka. Blackjack má totiž výhodu, že vás v něm nikdo nemůže ošidit. Jsou to karty a veškerá statistika se dá přesně spočítat.

Na finančních trzích je to složitější, hrajete najednou mnohem větší hru, která se navíc přesně spočítat nedá.Když má člověk na trzích smůlu a prodělá, je to pro něho o to těžší, že neví, jestli měl vlastně při své nepovedené investici pravdu a jenom smůlu. Jestli bylo jeho rozhodnutí investovat správné.

LIDOVÉ NOVINY: Chodíte si ještě občas zahrát do kasina?

JANEČEK: Byl jsem tam čirou náhodou v den narození svého syna. S mojí ženou Mariem jsme byli v Karlových Varech, kde jsme si chtěli udělat poslední společný víkend před jeho narozením, a on se rozhodl, že přijde na svět tři týdny před plánovaným termínem. Ještě jsme ale stihli zajít do kasina, kde jsem jí chtěl ukázat blackjack.

Hned za mnou ale přišel manažer, který sice vypadal potěšeně, že jsem do podniku přišel, ale blackjack mi rozhodně a s úsměvem nedovolil hrát. Pozval mě místo toho na ruletu. Pro legraci jsme udělali pár sázek, i když ruleta je matematicky nevýhodná a nikdy v ní nelze systematicky vyhrávat. A měli jsme nakonec štěstí, vyhráli jsme asi tři tisíce. Jinak už ale nehraji.

LIDOVÉ NOVINY: RSJ je zisková, letos ale projde pár změnami, začne třeba obchodovat s akciemi. Souvisí to s tím, že obchody s deriváty nevynášejí jako dříve?

Ohledně akcií se nám podařilo, myslím, vyvinout dobré programy na obchodování, i v tomto byznysu budeme opět fungovat jako tvůrci trhu

JANEČEK: O obchodování s akciemi jsme uvažovali již dlouho, teď je k tomu ale vhodná doba. Nejde o to, že bychom byli momentálně v obchodování s deriváty neúspěšní. Kvalita našeho obchodování je stejná, jen je kvůli nízkým úrokům menší likvidita na trzích, takže pak vyděláváme méně.

Poslední rok jsme tak měli v absolutních číslech horší než ty předchozí. Ohledně akcií se nám podařilo, myslím, vyvinout dobré programy na obchodování, i v tomto byznysu budeme opět fungovat jako tvůrci trhu.

LIDOVÉ NOVINY: O RSJ se mluví jako o vysokorychlostním obchodníkovi. Jak důležitá je pro vás ve skutečnosti při obchodování rychlost?

JANEČEK: Je podstatná v tom smyslu, že nesmíme být pomalí. Nikdy jsme však nedělali takzvané arbitrážové obchody, kdy se jeden finanční nástroj obchoduje na více trzích a vy se snažíte rychle vydělat na tom, že na jednom trhu je v dané milisekundě o něco dražší nebo levnější než na jiném. Tam je rychlost naprosto zásadní a je v podstatě jediným faktorem úspěchu.

My fungujeme jako tvůrci trhu, to znamená, že vlastně zprostředkováváme prodej a nákup finančních nástrojů. Pro naše obchodování je klíčová kvalita a chytrost matematických modelů.

LIDOVÉ NOVINY: Nemůže se stát, že by RSJ při nějaké podobně extrémní smůle, jakou jste měl v kasinu v St. Louis, prodělala veškeré peníze?

Fungujeme jako tvůrci trhu, to znamená, že vlastně zprostředkováváme prodej a nákup finančních nástrojů. Pro naše obchodování je klíčová kvalita a chytrost matematických modelů.

JANEČEK: Stát se může všechno, nicméně ta smůla by musela být ještě o mnoho řádů větší. RSJ je natolik robustní a má takový kapitál, že riziko, že přijdeme o vše, je takřka nulové. Byli jsme ale dříve v situaci, kdy jsme zkrachovali. V srpnu 2004 jsme během jednoho odpoledne prodělali všechny peníze. Nebyla to sice moje vina, nicméně měli jsme v softwaru matematickou chybu. Drželi jsme příliš velké pozice a ztratili asi 300 nebo 400 tisíc eur, veškerý tehdejší kapitál. Zachránil nás investor, který našemu byznysu věřil. Bez něho bychom tu teď asi neseděli.

Další velké potíže jsme měli v lednu 2008 a ještě větší na podzim 2007, kdy jsme prodělali několik milionů eur. Tehdy to byla asi polovina našeho kapitálu. Dnes už se prakticky nemůže stát, že bychom jako akcionáři RSJ přišli o všechny své peníze. To by musela přijít nějaká globální světová katastrofa a krach civilizace a to už by pak bylo stejně jedno.

LIDOVÉ NOVINY: Jste známou tváří boje proti korupci. Myslíte, že se v uplynulých letech míra korupce v české společnosti zmenšila?

JANEČEK: Určitě ano. Když jsme s Nadačním fondem proti korupci začali, byl jsem fascinován tím, že velká část společnosti vůbec nechápala, že korupce je něco strašného. Lidé, kteří na ni upozornili, byli některými vnímáni jako udavači. Ostatní jako by nerozuměli, že při korupci nejde o nějaké imaginární peníze, o které přichází stát, ale o jejich vlastní.

Je sice fakt, že někteří politici boj proti korupci naoko vzali za svůj program, fabulují a závazky ve skutečnosti moc neplní, ale je pořád lepší, když se o korupci mluví, než kdyby nepadlo ani slovo

A to se změnilo, lidé už korupci netolerují, což je skvělé, protože korupce je prostě rakovina. A organismus by umřel, kdyby jí bylo moc. Je sice fakt, že někteří politici boj proti korupci naoko vzali za svůj program, fabulují a závazky ve skutečnosti moc neplní, ale je pořád lepší, když se o korupci mluví, než kdyby nepadlo ani slovo.

LIDOVÉ NOVINY: Když Andrej Babiš uspěl ve volbách, uvedl jste, že ho považujete za příslib pro další vývoj politiky v Česku. Co na jeho prozatímní konání v politice říkáte?

JANEČEK: Jsem přesvědčen, že do politiky šel s čistými úmysly. V roce 2012 za mnou přišel do kanceláře a přesvědčoval mě, že je třeba zatočit s korupcí, a nabádal mě, abych založil politickou stranu. Sám prý všechno bude financovat. Dokonce jsem ho naštval, když jsem jeho nabídku odmítl. Ale zároveň u mne získal kredit, protože si určitě nemohl myslet, že když on bude něco platit, že já bych ho pak poslouchal. Vážně si myslím, že měl relativně dobré úmysly, i když jsem nesouhlasil s jeho strategií.

Jeho působení v politice je však pro mne zklamáním. Nejde ani tak o Čapí hnízdo, což je sice průšvih, pro mne je to ale sekundární problém. Andrej Babiš mě více zklamal tím, že si koupil média. Od počátku působení v politice byl ve střetu zájmů, s tím mohl těžko něco dělat. V takové situaci má být člověk v principu v nevýhodě, musí na sebe nechat svítit reflektory a být pod drobnohledem veřejnosti. Koupí novin se v tomto ohledu dostal do výhodné situace.

LIDOVÉ NOVINY: Americký časopis Politico vás nedávno označil za jednoho z 28 lidí, kteří nejvíce formují Evropu. Co si myslíte o její budoucnosti?

Nelze si moc představit, že když Evropa v současné podobě zanikne, že všude jinde to bude skvělé. A naopak, pokud budoucnost Evropy dopadne dobře, a já v to pevně věřím, dopadne dobře i situace celosvětově.

JANEČEK: Tu otázku ohledně budoucnosti můžeme klidně pojmout globálně. Ono si totiž nelze moc představit, že když Evropa v současné podobě zanikne, že všude jinde to bude skvělé. A naopak, pokud budoucnost Evropy dopadne dobře, a já v to pevně věřím, dopadne dobře i situace celosvětově.

Je pravda, že situace je v současnosti na hraně. Ať už z hlediska geopolitiky, vojenských a politických hrozeb, či z hlediska ekologie. A během několika let se rozhodne, zda se ty váhy přikloní na stranu globální prosperity, nebo opačným směrem. Myslím, že všechny ty strašné hrůzy, které se dnes dějí, jsou jen reakcí zvířete zahnaného do kouta.

Náboženští extremisté vědí, že ve světě, který je naprosto informačně a komunikačně propojený, mohou těžko držet lidi v tmářství. A tak z posledních sil páchají hrůzy. Já jako matematik dávám 96procentní pravděpodobnost tomu, že to vše zvládneme a vznikne nová společnost postavená na globální spolupráci, v níž se lidé nebudou muset bát a starat o své základní potřeby, jako je jídlo nebo bydlení.

LIDOVÉ NOVINY: Jak moc je pro společnost podle vás důležitá znalost matematiky?

JANEČEK: Matematika je dokonalý, přesný jazyk a je extrémně důležité, aby jej lidé uměli používat. Je podstatné, aby si co nejvíce lidí osvojilo racionální myšlení. A tím nemyslím, že by se měly potlačovat emoce. Musíme umět používat obojí. Proto je třeba, aby se matematika učila tak, aby to děti bavilo.

Matematika je dokonalý, přesný jazyk a je extrémně důležité, aby jej lidé uměli používat. Je podstatné, aby si co nejvíce lidí osvojilo racionální myšlení. A tím nemyslím, že by se měly potlačovat emoce. Musíme umět používat obojí.

Kvůli tomu jsem také podpořil metodu výuky matematiky, se kterou přišel profesor Hejný. Byl jsem se podívat na hodiny, které se učí podle jeho metody, byl jsem úplně fascinovaný. Byla to třída šesťáků, a když jsem se po hodině zeptal, koho matematika baví, z 26 dětí se přihlásily všechny. Na dotaz, kolik z nich by chtělo studovat Matematicko-fyzikální fakultu, zvedlo ruku asi pět nebo šest dětí. A to byla obyčejná základní škola na Zbraslavi, žádná výběrová třída.

LIDOVÉ NOVINY: Nechcete více podporovat základní a střední školství?

JANEČEK: Teď zrovna jsem v kontaktu se skupinou lidí, jejichž projekt velmi pravděpodobně podpořím. Vytvářejí metodický a školicí program pro vzdělávání učitelů. Takový by se dal aplikovat například na pedagogické fakultě. Myslím, že by se to mohlo letos rozjet.

LIDOVÉ NOVINY: Nyní se věnujete především prosazování volebního modelu D21, s nímž slavíte úspěch. V New Yorku se podle něj bude určovat rozdělení části rozpočtu města. Jak D21 funguje?

JANEČEK: Představte si, že město nechá lidi rozhodnout, co by mělo udělat s částí svého rozpočtu. Řekněme se dvěma miliony dolarů. Na výběr jim dá 21 projektů. D21 počítá s tím, že počet hlasů každého hlasujícího je dvakrát vyšší, než je počet vítězných možností. Takže každý člověk bude rozdělovat nikoli dva, ale čtyři miliony dolarů. Tím pádem bude výsledek mnohem přesněji odrážet skutečné preference hlasujících. Navíc funguje i minusový hlas, kterým lidé mohou označit projekt, který nechtějí.

Jako podstatný pro úspěch D21 se pro tyto účely ukázal minusový hlas. Při rozhodování, za co utratit veřejné peníze, je totiž velmi důležité zjistit nejen to, co lidé chtějí, ale i to, co nechtějí.

Demokracii 2.1 jsem původně vymyslel čistě pro politické volby. Před necelými dvěma lety jsem ve Washingtonu prezentoval D21 lidem ze Světové banky. A ti mi řekli, že by to mohlo mít úspěch jako volební metoda při takzvaném participativním rozpočtování, kdy mají voliči možnost hlasovat, jak bude rozdělena určitá část rozpočtu. Tehdy jsem si říkal, že to tedy nezní zrovna zajímavě. A to byl jeden z největších omylů mého života. Vyšla najevo úplně fascinující univerzálnost D21 i při hlasování mimo politiku.

Jako podstatný pro úspěch D21 se pro tyto účely ukázal minusový hlas. Při rozhodování, za co utratit veřejné peníze, je totiž velmi důležité zjistit nejen to, co lidé chtějí, ale i to, co nechtějí.

LIDOVÉ NOVINY: Neidealizuje si ale D21 voliče? Jako by počítal s tím, že všichni jsou informovaní a zajímají se o veřejné dění.

JANEČEK: Kdyby byli všichni voliči naprostí mimoni, pak nepomůže nic. Tak to ale není, řada voličů je informovaných, a i když je jich menšina, je pro ně D21 skvělý nástroj. Umožňuje jim totiž lépe vyjádřit jejich preference.Více hlasů je jako možnost říct celou větu namísto jen jednoho slova.

LIDOVÉ NOVINY: Dají se na D21 vydělat peníze, nebo je to pro vás spíše služba veřejnosti?

Dosavadní celkové náklady na D21 jsou sice vysoké, jenže díky tomu, že metodu a naše služby dokážeme nabídnout mnoha městům, ale i firmám, stává se velmi zajímavým byznysem

JANEČEK: Původně jsem počítal s tím, že budu peníze ze svých úspěšných byznysových projektů investovat do společnosti, tedy do Demokracie 2.1, a nebudu hledět moc na to, kolik mě to bude stát. A ono se ukazuje, že na tom nakonec ještě docela vydělám. Dosavadní celkové náklady na D21 jsou sice vysoké, jenže díky tomu, že metodu a naše služby dokážeme nabídnout mnoha městům, ale i firmám, stává se velmi zajímavým byznysem.

Díky našemu know-how jsme schopní městům poradit, jak komunikovat s občany, jak získávat informace, zpracovávat data, a to přináší obrovské vylepšení řízení měst a obcí. Starostové se najednou dozvědí věci, o kterých neměli ani tušení. Myslím, že D21 bude schopná vydělat miliardy korun.

LIDOVÉ NOVINY: Kde všude ve světě se ještě D21 prosadila?

JANEČEK: Také v Tunisku, kde to ale bereme v současné fázi spíše jako charitativní projekt. Je to chudá země a chceme jí pomoci v rozvoji demokracie. Působíme i v Portugalsku, Skotsku a v mnoha dalších zemích. Hlasování proběhlo i v Číně.

LIDOVÉ NOVINY: Čína není zrovna výspou demokracie.

Nemusím souhlasit se všemi aspekty režimu, na druhou stranu by D21 měl pomoci k lepší kvalitě života lidí, takže se ani Číně nechci vyhýbat

JANEČEK: No, máte pravdu, tam se asi náš volební systém nebude jmenovat Demokracie 2.1, ale třeba Decision 2.1. Nemusím souhlasit se všemi aspekty režimu, na druhou stranu by D21 měl pomoci k lepší kvalitě života lidí, takže se ani Číně nechci vyhýbat.

LIDOVÉ NOVINY: Jsou pravdivé informace v médiích, že když jste vymyslel systém D21, dal jste si na oslavu joint?

JANEČEK: Před necelými třemi lety jsem byl pozván na Právnickou fakultu UK diskutovat o volebním systému s minusovým hlasem. Tehdy šlo o systém bez efektu více hlasů a s dvoumandátovými obvody. Jeden z oponentů tehdy vyjádřil názor, že dva hlasy moc nepomohou, protože lidé budou hlasovat stejně pouze pro dva kandidáty své jedné strany. V tom okamžiku mi proběhla hlavou myšlenka, že bychom mohli dát voliči více než pouze dva hlasy. Když jsem tu ideu poté rozvinul u sebe doma, byl jsem fascinován silou efektu více hlasů a joint byl skutečně namístě.

LIDOVÉ NOVINY: Dovedl byste si třeba před deseti lety představit, čemu všemu se jednou budete věnovat?

Až někdy do roku 2009 jsem se věnoval jen matematice, finančním trhům a koníčkům. Vůbec jsem nechtěl přemýšlet nad tím, proč lidé jednají emotivně, přišlo mi to neracionální. A teď mě to zajímá enormně.

JANEČEK: Absolutně ne. Až někdy do roku 2009 jsem se věnoval jen matematice, finančním trhům a koníčkům. V životě jsem si nemyslel, že mě bude zajímat třeba sociologie. Byla to pro mě španělská vesnice a hlavně mě to vůbec nezajímalo, byl jsem tehdy jen racionální matematik. Vůbec jsem nechtěl přemýšlet nad tím, proč lidé jednají emotivně, přišlo mi to neracionální. A teď mě to zajímá enormně.

LIDOVÉ NOVINY: U výjimečně úspěšných lidí občas hrozí, že začnou mít pocit, že rozumí všemu. Nebojíte se, že tomu podlehnete?

JANEČEK: Nejenže se nemůže spočítat všechno, kromě matematických vět a tvrzení a her s přesnými pravidly nejde spočítat nic. Ale máte pravdu, člověk se v tomto ohledu určitě musí mít na pozoru. Je třeba mít kolem sebe lidi, kteří mu dají zpětnou vazbu. Člověk k sobě musí být kritický a i já samozřejmě dělám chyby a vím to.

Karel Janeček

  • Vystudovaný matematik je spolumajitelem a předsedou dozorčí rady společnosti RSJ, která se zabývá obchodováním s finančními deriváty.
  • Známý bojovník proti korupci a podporovatel vědy se nyní věnuje především propagaci svého volebního systému, který nazval Demokracie 2.1.
Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...